32. trasová Stezka » 6. – 8. 10. 2000

TAK — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — TAK

Warszawska Frakcja Rajdu
Z A P R O S Z E N I E

Koleżanki i Koledzy, Przyjaciele,
Z wielką przyjemnością i nieukrywaną radością mam zaszczyt zorganizować i jednocześnie zaprosić na 32 rajd trasy 14 a jednocześnie II w Polsce (dla przypomnienia I odbył się w Krakowie i Ojcowskim Parku Narodowym).
Rajd odbędzie się w Polsce w przepięknych Górach Stołowych (okolica Kudowy Zdrój).
Góry Stołowe są Parkiem Narodowym i tam spędzimy dwie noce i dwa dni.
Rozpoczynamy w piątek (6 października 2000 r.) wieczorem a zakończymy w niedzielę (8 października).
Czeka nas tam wiele przepięknych miejsc jak skały piaskowe, labirynt skalny a także gospoda w której będzie polskie jedzenie i polskie piwo.
Do zobaczenia, Ahoj, Z turystycznym pozdrowieniem, Mieczysław Witkowski

P R O G R A M
6 PAŹDZIERNIKA 2000 Wieczór powitalny w „Barze Przydrożnym” (Karłów 8B), nocleg w „Schronisku Pod Szczelińcem” (Karłów 5).
7 PAŹDZIERNIKA 2000 Pieszy spacer trasą: Karłów – Szczeliniec Wielki – Pasterka – Karłów Kilka informacji: „Szczeliniec Wielki” – wierzchołek Gór Stołowych. Pasterka – wioseczka z gospodą (możliwość obiadu). Wieczór rajdowy w „Barze Przydrożnym” lub w restauracji „OW Szczeliniec”
8 PAŹDZIERNIKA 2000 Pieszy spacer trasą: Karłów – Skalniak – Błędne Skały – Pstrążna – Czermna – Kudowa Zdrój. Kilka informacji: Błędne Skały – labirynt wśród skał piaskowych (możliwość posiłku) Zakończenie rajdu w Kudowie Zdrój: miejsce wybierzemy.

TAK — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — 14 — TAK

Jak jsme se na trasovou Stezku do Polska chystali

 • 1. zpráva o Stezce » Mietek
  23. 8. 2000

  Jsem byl na dovolence. Stezku budu připravovat - je to jasný. Budou "Gory Stołowe". Jedu tam 2. 9. domluvit místa (noclehy). Taky budu mít vymyšlený program. Opravdu dřív jsem ne měl čas.

 • 2. zpráva, jen ženám » Kestř (zveřejněno až po akci)
  30. 8. 2000

  Ahoj, posílám všem ženám na mailu, předcvičovateli Ivanu Hořejšímu a Milošovi (jen jako prostředníkovi pro Blanku) rozpis skladby od Heleny na Nohavicovu písničku" V jednom dymku na zarubku" Opisuji instrukce k tanci, aby si to každá cvičenka, cvičenec mohl předem připravit.
  Předehra » l.sloka – 16 taktů » 8 t. valčíkem nastoupit vpředu Ivan,za ním 4 cvičenky, za nimi zástupy dle počtu » 8 t. vzájemná výměna ve dvojicích, věnec na hlavě
  2. sloka – 16 taktů » 1.t. zvednout věnec nad hlavu do vzpažení » 2. t. kuk skrz věnec,vystrčit zadek » 3. t. úklon s věnečkem – vzpažit vpravo » 4. t. vlevo » 5. – 8. t. opakovat » 9. t. výkrok vpřed šikmo vpravo ruku s věncem vpřed » 10. t. totéž vlevo » 13. – 14. t. věnec v ruce a točíme se za ním vpravo » 15. – 16. t vlevo.
  3.sloka – 16 taktů » 1. - 8. t. valčíkem do kroužku kolem cvičence věnec na hlavě, práce s tělem (ukážu) » 9. t. úklon ven z kroužku věnec v ruce » 10. t. úklon dovnitř » 11. t. ven » 12. t. otočit » 13. – 15. t. totéž » 16. t. pohled a ruce s věnci do centra kruhu.
  4. sloka » 8 taktů utvořit velký kruh s oslavencem ve středu a tanec s osmi cvičenkami » po 4 taktech nakonec vytvořit živý obraz, to dotvoříme.
  Každá cvičenka si musí pořídit věnec z bílých květů, který by nakonec Mietkovi dala.

 • 3. zpáva
  6. 9. 2000

  Spát se bude někde v Horách Stolowych: [Spíme v jednom místě (dva noclehy: 6/7 a 7/8). K dispozyce bude 25 (možná 30) v postelí (pokoje 3 lužka, 2 lužka nebo 4 lužka) - může se objednat peřinu. Ceny: postel - 22 zl/nocleh (dva noclehy - 44zl), peřina - 6 zl. Dále budeme mít k dispozyce sál (dřevěná půda nebo místnost v baráku) kam vejde z hruba 30 lidí (možná víc). Cena za nocleh na sále: 10zl (20 zl za dva noclehy). Kurs je přibližně 1 zl = 9 Kč, ].
  Stáňa se Zuzanou Sop. uvažují o založení dřívější frakce pátek ráno nebo čtvrtek večer (pokud by se sehnal na české straně nějaký nocleh i na zemi - nevíte o něčem? Honzo Lib.?).
  Pro ty, co přijedou až v pátek večer Mietek nabízí: Další věc - jak se tam dostanete? Je to kolem 15 km od přechoda (Náchod) Mužu objednat autobus. Bude to stát 3,50zl od osoby. Hospoda: Kousek od toho baráku (100 m) je malá hospoda (spíš je to bufet). Vejde tam na jednou kolem 50 lidí (jestli bude teplo tak ještě je terasa). Z majitelem jsem domluvil, že nijak to vyřídíme a se pomistíme. Mají tam jídlo, pivo a goralku. asi kolem 300 m je restaurace - tam místa je dost, jenom je tam dráž. Je taky hotel - nocleh je za 60zl. Ještě jedna věc je tam parkoviště, možná nechat auta (je to tak, že je to národni park a se ne muže nechávat auta mimo označených míst). Za parkoviště možná se bude platit. Zkusím domluvit, aby to bylo pro nás z darma. Ještě Mietek poslal preložený a dobře načasovaný (poslaný ve 14:14) jídelní lístek, z něhož vybírám nejzajímavější položky: guláš madiar (300g) - 6 zl; polevki: držková (300ml) - 5zl; pivo (ZYWIEC: točený - 2,50 až 4zl.

 • 4. zpráva
  7. 9. 2000

  Mietek poslal pozvánku warsawskej frakcie na Stezku, přikládám ji jako soubor a pro ty, co mají s otvíráním sponek stále problémy, ji připojuji na závěr dopisu. Pro ty, co neumějí polsky nebo se jim hezké polské "l" nějak zmutuje, posílám Mietkovy dodatečné poznámky: Spime ve Karlowie: Polska nazev: KARŁÓW. To se cte takle: karluv Je to 10 km od centra Kudowy Zdrój. Misto noclehu: Schronisko "Pod Szczelińcem" Je to v polovine cesty mezy Kudowa Zdrój a Radków. Mapa: Góry Stołowe Mietek nabizi, ze mapy koupi. Zajemci, napiste mu. Soukromy autobus (nebo mikrobus) prijede na polskou stranu prechodu. Muze prijet treba az ve 22 hodin, ale Mietek navrhuje: Ja si myslim, ze najlip by bylo co nejdriv. Znamena na prechodu byste byli v 16.00 - 17.00. (to je uz rijen, a brzo je tma) Prece Praha - Nachod je rychli spojeni. V Nachode do prechodu je blisko. Jesli nekdo chce jet driv (ve cvrtek) neni problem. Ja v Kudowa Zdrój budu v patek rano. Zapadni penize se muze zmenit jenom na przechodu nebo v Kudowie Zdrój. Nevim jak dlouho maji tam otevreno. Na prechodu asi celou dobu. Ve meste asi do 18.00.

 • 5. zpráva » cvičencům (zveřejněno až po akci)
  8. 9. 2000

  Pro nácvik rezervujte pondělí 2. října. Mezi 17 a 18 hodinou zabezpečila IvČe tělocvičnu v základní škole Lobkovicovo náměstí mezi stanicemi metra Florou a Želivského. Pavel Skřivan už nacvičuje Robku na harmoniku, takže vzkaz hudebníkům: nacvičujte v F dur. P.S. Přijďte včas, máme na to jenom hodinu. Sokolove nacvičují celý rok.

 • 6. zpráva
  13. 9. 2000

  Mietek uz je z toho organizovani trochu nervozni a zrejme by urychlene potreboval seznam ucastniku Stezky, a to jeste pred prijezdem. Dale chce vedet, kdo chce spat na posteli: Napis kazdimu kto pojede, ze se musi driv prihlasit a musi napsat udaje: jmeno, datum narozeni, cislo pasu, adresu. Musim udelat seznam. Muze se prihlasit e-mailem na moji adresu. Taky bych chtel vedet kto chce spat v posteli - musim zaplatit do predu. Tohle moc specha. V utery to treba dame s Vladou Roithem dohromady, ale urcite nebudeme mit cisla pasu. Tak bud pasy do hospody s sebou, nebo napiste.
  V utery 19. zari se bude cvicit na Belce Robka, tak vsichni hudebnici povinne nastroje s sebou.
  Davaji se dohromady zajemci o ctvrtecni frakci. Honza Lib. navrhuje: Ubytování na české straně ze čtvrtka na pátek (5. – 6. 10.) je určitě sehnatelné v Polici nebo v Machově a okolí. Chtěl bych vědět pro kolik lidí a v jaké kategorii ( penzion, ubytovna, sál, chalupa atp). V Machovské Lhotě je krásné ubytování asi za 100 Kč na noc a je otamtud na chatu pod Scielinczem asi hodina chůze, pokud mě pamět neklame. V Machovské Lhotě je přechod pro pěší, otevřený přes den, do Karlowa je to co by dup. Ve čtvrtek večer - do Police jezdil rychlík, teď myslím je třeba přestoupit v Hradci, ale lze se dostat na nádraží v Polici před osmou. Určitě jede i autobus na Broumov, je v Polici asi ve stejnou dobu. Kdyby bylo lidí pod deset myslím, že nebude problém. Když budu vědět víc, tak do konce září zabloknu a navrhnu nějakou hezkou trasu s plynulým přechodem do Polska. Chceme se s Evou taky vypravit v pátek večer přes Lhotu pěšky do Schroniska pod Scz. Broumovsko a hory Stolove t.j. cely nas vikend je na mape c. 26.

 • 7. zpráva
  20. 9. 2000

  zeny, vitam mezi nami i muze, protoze pet z nich se uvolilo, ze budou tvorit v nasich kruzich poupata. Jsou to osvedceny Tonicek, Igor, Jirka Kostrba, Zdenek Somrak Vetrovec a mezi ne se mermomoci vecpala i Judita Michlova. Tonda podal i nekolik podnetnych navrhu: Navrhuji pro muze cervene vence a soucasti skladby likvidaci obsahu kuzelek, nejlépe spolecne na zaver. Ten napad na vence se ujal.
  A ted to hlavni. Nacvik bude hned v pondeli 2. rijna po prazdninach. Ivana C.: Nácvik u mě ve škole platí,dovnitř se chodí po 16.hodině přes sportovní areál z boční ulice nám. J. z Lobkovic. Škola se nachází za parkem na Vinohradské ulici, přesně uprostřed mezi stanicemi metra A Flora - Želivského. Stojíš-li před školou, jdi po pravé straně z kopce dolů, uprostřed bloku je vchod do areálu. Tam vás budu kolem 16,45 čekat. Lobkovicovo namesti (drive Capajevak). Prijde vcas, jinak budeme celou hodinu jen poslouchat jake objektivni duvody zpusobily Vas pozdni prichod a nic nenacvicime. Ucast muzu krome Ivana H. neni povinna, ale vitana.
  P.S. A nezapomente na venec.

 • 8. zpráva
  20. 9. 2000

  Stav oblezeni nam neobycejne svedci. Do neprodysne uzavrene Belky proniklo tolik kricicich Stezkaru, ze to ani nepamatuju. I v tom hluku se podarilo nekolikrat prezpivat Robku. Tim chci rict, ze text V jednym dumku na zarubku Vam JaVor tentokrat neposlala zbuhdarma, ale proto, abyste se ho naucili. Chapu, ze zvladnout ctyri sloky je nad sily vetsiny z nas, ale posledni upravenou sloku by meli zpivat opravdu vsichni.
  A včil ma robka rada chlopka / Jak on piska ona hopka / Mietečku sem Mietečku tam / Ja tě rada mam / Věřte mi luďkově že to tak ma byť / Raz za čas třa robce kužuch vyprašiť / A pak je hodna tak jako ovečka / A ma rada Mietečka.
  Vlak na Stezku jede v patek z Prahy v cca 16:20, primy autobus do Nachoda jede v 16 a 16:50. Ten autobus v 16:50 je posledni, ktery stiha soukromy bus z hranic, ktery pro nas pristavi Mietek ve 20:30. Autobus dorazi v 19:50 a na hranice je to pry priblizne 3 kilaky. Ve ctvrtecni frakci jsou zatim napevno ctyri lidi, kdyby se nekdo chtel pripojit, tak se urychlene ozvete Honzovi Libigerovi, ktery se pokusi zabezpecit nocleh v Machove.
  Uz jste vsichni poslali Mietkovi – mwitkowski(at)fincom.pl (nebo mne) cisla pasu?

 • 9. zpráva
  26. 9. 2000

  Rozpis tance pro Mietka podle slov písně – nástup valčíkovým krokem, věnec na hlavě
  V jednom dumku … rada nimjala » vpředu budou 4 ženy, za nimi v zástupu další Vzájemná výměna ve dvojicích, t.j. dojdu na místo té, co stojí vedle mne a vrátím se na své místo
  Bo ten chlopek … děcka mušel kolibat » skončíme opět v původním postavení věnec do obou rukou zvednout nad hlavu
  Robil všecko » kuk srkz věnec
  choval děcko » úklon s věncem – vzpažit vpravo
  taky to byl » totéž vlevo
  dobrotisko » opakovat totéž
  ale robka … nemjala » výkrok vpřed šikmo vpravo, věnec v prave ruce
  štvero novych.šatu » totéž vlevo
  štvero střevice » věnec ve vzpažené prave ruce točíme se za ním
  do kostela … muzice » totéž vlevo
  samé šminkovani » stojíme čelem vpřed dáme věnec na hlavu
  chlopka rada » valčíkem v kroužku, 4 ženy uprostřed muž, 2 ženy z první řady, 2 z druhé
  a chlopisku dobrotisku » úklon dovnitř s věncem v prave ruce
  tož dožralo to » totéž ven
  že tak hlupy byl » zase ven
  do hospody » otočit
  vyplatu přepil » úklon ven
  a jak přišel domu » dovnitř
  řval jak hrom by byl » věnec v obou rukách do centra kruhu, v centru bude jeden muž
  a tu svoju robku zbil » věnec na hlavu a valčíkovým krokem utvořit všichni kruh
  včil ma robka » otočit se do kruhu, vzít se za ruce a "pásla ovečky" Mietka do kruhu, vytvořit živý obraz, muži zdvihnou Mietka, ženy se kolem naskládají v úhledné pyramidě, to musíme ještě dotvořit při nácviku

 • 10. zpráva
  30. 9. 2000

  Stezkari, Podzimni mala stezka se bude konat v Polsku - to asi vite, pozvanky byli poslany a taky podrobnosti. Mam pripravenou mapu a fotky. Nechci toho posilat postou - objem schranek. Jesli si nekdo preje tak muze sam stahnout s WEBU. Davam adresu a postup jak se to ma udelat. V prohlizece zadejte adresu: ... Vysvetli se nazev adresare: pub Kliknete na neho. Vysvetli se nekolik adresari a mezi nima bude: stezka Kliknete na neho a se objevi nekolik souboru. Prave sou to ty soubory. dalee postup jako normalne pri stahovani z prohlizece.

 • 11. zpráva
  4. 10. 2000

  Zrejme naposledy pouzivam tuhle grupu a budu obtezovat jen se strucnym dotazem. M a t e v s e c h n y ( a v s i c h n i ) v e n e c ? Bez vence budete spolecensky vyrizeny, abychom Vas zachranily, musely bychom je narychlo v sobotu uvit. Kdo muze vzit cervenou sukni, necht ji vezme, jeste nam chybi dva ubory do 20, a dvacet nas bude, ja cvicenky mailem a v hospode vydoluju (posledni ovecka - obet je Milada).

 • 12. zpráva (po Stezce)
  9. 10. 2000

  KOCHANI, KOCHANI, KOCHANI, PRZYJACIELE, Nadal jestem pod wrazeniem tego wielkiego zdarzenia i jestem tak bardzo wzruszony, ze nie jestem w stanie nic innego nie robic tylko wspominac to co bylo w Karlowie. Kochani jestescie WIELCY. BARDZO ALE TO BARDZO DZIEKUJE ZA WSZYSTKO. SCISKAM KOCHANE DZIEWCZYNY - JESTECIE WSPANIALE - KOCHAM WAS. Deda, P.S. Do Waclawa Urbana: Prosze przetlumacz ten tekst co jest wyzej i przeslij kazdemu. Nie jestem w stanie tego zrobic dobrze tak aby byl oddany duch sprawy. Dzieki, Mietek

 • 13. zpráva (po Stezce)
  9. 10. 2000

  Ahoj Posílám Vám prosbu Mietka, abyste na něj nezapomněli, až budete dělat kopie.
  Jeste bych chtel vedet jak to bude s filmem. Bych chtel urcite objednat kopie a taky fotky. Jak bys mela to hotovy tak muzes poslat do Hradci do Fincomu, kazdy tyden nekdo jede primo do Warszawy a muze vzit pro mne. Zdravim Mietek

Stolové hory - Góry Stolowe - Národní park (PL)

Národní park Stolové hory se nachází na území středních Sudetů na severozápadu Kladské zemi, při polsko-české hranici. Stolové hory je název pro náchazející se na území Polska jihozápadní část rozlehlé, pískovcové desky vyplňující středosudetskou kotlinu, mezi Karkonošemi, Bystřickými a Orlickými horami. Její česká část se nazývá Broumovská Vrchovina a je také pod ochranou CHKO Broumovsko. Národní park Stolových hor je devatenáctým v pořadí Národním parkem utvořeným v zájmu o ochranu neživé přírody v 1993 r. Je umístěn na území středních Sudetů na jihozápadu Kladské země, při polsko-české hranici. Stolové hory objímají od severozápadu Kladskou kotlinu a táhnou se v délce 17 km v jihovýchodním směru: od polsko-české hranice do průlomové doliny Bystřice Dušnické v okolí Polanicy Zdrój. Jsou částí rozlehlého (45 km délky), výrazně odděleného horského pásma, patřícího ke Středním Sudetům. Velká část severozápadního úseku se nachází na území České republiky a jmenuje se Broumovská Vrchovina. Toto pásmo přechází dále na území Polska ve formě, vznášejících se na jih od Mierosova nad dolinou Zadrnej, Zaworow.

Ráz polských Stolových hor (Szczeliniec a Bledne Skaly) je zcela odlišný od ostatních pohoří v oblasti; nižší část dosahuje nadmořské výšky zhruba 750 m. n. m., horní část se skládá z několika samostatných skupin, které vystupují 100 - 150 m nad okolí.

Chráněné území zaujímá cca 63 km2 vrcholové oblasti, spolu s nejvyšším vrcholem Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki, 919 m n. m.), a Skalniakem (915 m n. m.). V ochranném pásmu parku se nachází oblíbené lázně: Polanica, Duszniki a Kudowa Zdroj. Jednotlivé skály zvětrávají nestejnoměrně a vytváří tak rozdílné pásy se stržemi a fantastickými skalními útvary.

Stolové hory mají v evropském měřítku unikátní budovu z plochých geologických struktur. Naplocho ležící skalní lavice jsou tvořeny tesanými pískovci oddělenými slíny s vložkami vápenců a také vápenatých a glaukonitových pískovců. Vznikly v mořském prostředí, které v období svrchní křídy (před cca 100 mil. lety) vystoupilo na území středosudetské pánve. Národní park byl vyhlášen v roce 1993, ale nejkrásnější místa Stolových hor byly vzaty pod ochranu už v padesátých letech, kdy zde vznikly tři přírodní rezervace (Velká Hejšovina, Bludné skály / Bledne Skaly a Batorowské rašeliniště / Torfowisko Batorowskie)

Další informace »

Karlów

Osada – turistické centrum Stolových hor. Zaožena. v roce.1730 na příkaz císaře Karla VI. V roce 1836 postavena známá hospoda pod Hejšovinou a potom další restaurace a turistické chaty. Zděná hájovna z konce 18. stol. (portál z roku 1807). Dřevěná z části zděná pošta z r. 1910. Další dřevěné a zděné domy z 18. a 19. století. V osadě jedle o obvodu kmene 600cm.

Kudowa Zdrój

Česky Lázně Chudoba či Chudoba, německy Bad Kudowa, je polské lázeňské město pod Stolovými horami v povodí Metuje, v nadmořské výšce okolo 400 metrů. Leží v Kladsku, v jihozápadním Polsku, v Dolnoslezském vojvodství při hranici s Českou republikou, jen několik kilometrů na severovýchod od města Náchod, se kterým ho spojuje silnice E67 s významným hraničním přechodem. Město má kolem 11 000 obyvatel. Je součástí tzv. Českého koutku.

Chudoba je jedním z nejstarších lázeňských míst v Polsku a Evropě. Lázně zde existují už od 15. století, kdy byla celá oblast součástí zemí Koruny české. Prvně je zmiňováno Jindřichem Minstrberským, synem Jiřího z Poděbrad. Původní jméno, tehdy ještě české vsi, zachycené v roce 1477, bylo Lipolitov, ale v polovině 16. století bylo přejmenováno na Chudoba, později na Kudoba, Bad Kudowa a v roce 1945 na Kudowa-Zdrój. Český název města je Chudoba či Lázně Chudoba.

Nejstarší částí města je Velká Čermná (do 1945 Tscherbeney, potom Czermna), s historií sahající do 14. století. Tehdejší Lipoltov patřil s Čermnou k panství hradu Homole. Poté tento kraj spravovala vrchnost z Náchoda, v roce 1623 získali panství jako konfiskát po Smiřických Erdman Trčka z Lípy. Poté, co je společně s Albrechtem z Valdštejna zavražděn roku 1634 v Chebu, stává se Chudoba spolu s okolními obcemi součástí panského majorátu se sídlem v Novém Městě nad Metují. Celé zdejší panství získal od císaře za spoluúčast při vraždě Valdštejna a Trčky lacino skotský důstojník Walter von Leslie. Poté se majitelé často střídali. V roce 1742 za panování Marie Terezie bylo území podstoupeno Prusku Fridricha Velikého. Stalo se tak později součástí Německého císařství (1871–1918) a Německé říše. Po porážce Německa za druhé světové války měla o území zájem i Československá republika. Rozhodnutím jaltské konference však připadlo Polsku, jehož tvoří dodnes součást. V roce 1945 byly z obce odsunuti němečtí obyvatelé a nahrazení polskými vysídlenci z východní části Polska obsazené Sovětským svazem. Stejný rok po osídlení Poláky obec dostala prvně městská práva. Malá skupina Čechu a Němců žijících v obci měla ještě v letech 1951–1960 respektive 1947-1955 své vlastní školy.
Zroj: Wikipedie

Mapa oblasti