|
|
| ZPRÁVY
V LEDNU 2002 - Tam,
kde žijí auta |
Máte pravdu, jestli vám titulek něco připomíná. Není totiž
můj. V menší obměně jsem ho ukradl z reklamy autobazaru AAA, neboť
mi chyběla fantazie. Ostatně podobně jako oškubaným zákazníkům,
kteří netušili, co je čeká, když sedli na lep novinovým inzerátům
s fotkami Ivy Kubelkové či Dariny Rolincové nebo vztyčenému palci
Tomáše Engeho. Ten v televizní reklamě - připomínající retro pomstu
pana Vajíčka v azbestových modrákách - bodře všechny zdraví ze světa
F1. Jeho poselství: důvěřujte profesionálům.
Díky.
Podle údajů společnosti Automobile Group (její zástupci odmítli
schůzku, ani neodpověděli na mé otázky), provozující autobazary
AAA Auto Praha a Morava, tomu za dobu její existence uvěřilo 95
tisíc lidí. To firmu s nabídkou několika tisícovek ojetých aut,
nabízených jak přes Internet, kde mimo jiné kolují hororové zkušenosti
s ní, tak přes teletext, pasuje na lídra v celé střední Evropě.
Dobrá práce. Když posloucháte firemní reklamu, v níž vám ke každému
vozu nabízejí zdarma rádio, povinné ručení či autokosmetiku od Michaela
Schumachera plus výhodný leasing schválený do patnácti minut a půlroční
garanci na skryté závady, začne se vám zdát, že v AAA mají vánoce
celý rok.
NAZDAR BAZAR
Jenže trpká realita za třpytivou reklamou se často blýská
mnohem méně než vypulírované ojetiny. Ačkoli je možné (totiž neověřitelné),
že v gigantickém objemu prodeje, který Automobile Group točí, se
najde víc spokojených zákazníků než nespokojených, příběhy těch
druhých, podobající se jako vejce vejci, ukazují, že tady něco smrdí.
A že to jsou především drsné metody autobazaru a celý systém prodeje
založený na reklamním klamu, ženském šarmu a psychologickém nátlaku.
Stejně jako tisíce dalších potřebovala i Alena B. rychle auto, ale
neměla dost peněz. Na Internetu zjistila, že v AAA Auto Praha to
není problém. "S manželem nám padl do oka escort z roku 1997.
Prohlédli jsme si vnitřek i motor a žádnou závadu jsme ani při zkušební
jízdě (ta se odehrává v délce šesti kilometrů sem a tam na rovné
dálnici - pozn. autora) neobjevili. Zadarmo nám slíbili povinné
ručení a rádio a prodejce garantoval, že vůz není bouraný. Když
jsme přišli do kanceláře podepsat smlouvy, ležel na stole štos papírů,
dobře dvacet stránek, každá na něco jiného. Neměli jsme vůbec čas
si je všechny přečíst, navíc vše je napsáno velmi malým písmem.
Až doma jsme například zjistili, že jsme koupili auto kategorie
C," vysvětluje Alena B. To podle smlouvy znamená, že "stav
vozu je horší než dobrý, tedy že je nezbytná důkladná technická
kontrola automobilu a oprava všech jeho agregátů, zejména motoru,
převodovky, chladiče a jiných. Dále tak kupující bere na vědomí
a akceptuje veškerá rizika a chápe, že firma Automobile Group nemůže
být a ani není odpovědná za další opotřebení automobilu a vady automobilu
zjištěné kupujícím až po jeho převzetí od prodávajícího."
Jistě, neznalost neomlouvá. Jenže tady něco bije přímo do
očí: pro bazar velkorysá definice, do níž se vejde skoro cokoli,
se moc neshoduje s garancemi skrytých závad. Navíc autobazar vás
nepřímo nutí podepsat leasingovou smlouvu tím, že ještě před předáním
dokladů od vás vybere akontaci. "Oznámili nám, že jakmile s
námi začnou smlouvu sepisovat a my ji pak odřekneme, zaplatíme šest
tisíc storno poplatek."
Po třech dnech běžné jízdy se Alena B. začala bát autem jezdit.
Zjištění autorizovaného servisu, kam ho odvezla na prohlídku, nebyla
překvapující. "Řekli mi, že auto je bourané a celá přední náprava
i brzdy (ve smlouvě prodejcem označené jako ,funkční a adekvátně
brzdící' - pozn. autora) jsou v havarijním stavu a pro řízení nebezpečné."
Po opravě za bezmála 24 tisíc korun a poté, co od autobazaru obdržela
fakturu za slíbené rádio a povinné ručení, se rozhodla, že auto
reklamuje. "V bazaru mi slíbili, že ho vezmou na prohlídku
do vlastního servisu, načež se vrátili s tím, že je v pořádku a
že se se mnou nebudou dál bavit. Normálně nás s manželem vyhodili.
Zjistili jsme, že kdybychom auto vrátili, zbude nám z osmdesátitisícové
akontace asi šestnáct tisíc."
VRAŤTE SE S ÚČTEM
Příběh Jana Neškody, dalšího, jenž důvěřoval profesionálům,
je o to pikantnější, že je sám automechanik. Na rozdíl od Aleny
B. s autem nejel po závadě nejdřív do servisu, nýbrž zpět do autobazaru.
V AAA Auto Praha si na leasing koupil Huyndai Sonatu za zhruba 170
ti-síc korun. "Byl to automat, nicméně v bazaru mi řekli, že
mám na převodovku a motor půlroční záruku," popisuje svou zkušenost
pan Neškoda. Po tisícovce kilometrů zůstal s vozem viset v Moravské
Třebové. Důvod: převodovka. "Na vlastní náklady jsem si auto
nechal odtáhnout do Prahy a vydal se do autobazaru. Protože jsem
ze spousty případů věděl, že při reklamaci bývají nepříjemnosti,
vzal jsem s sebou právníka. Technik, který se mě nejdřív zeptal,
proč jsem přivedl právníka, závadu uznal a dal mi na vybranou: buď
auto přivezu k nim, ale oprava na jejich náklady bude trvat nejméně
půl roku, anebo si ho na vlastní náklady nechám opravit a přinesu
fakturu."
Bez potvrzení Neškoda auto odvezl do autorizovaného servisu,
kde mu potvrdili, že závadu nezpůsobil on, a za téměř čtyřicet tisíc,
jež si půjčil, mu ji opravili. Pak se v doprovodu otce vydal do
autobazaru. "Technik si mě pamatoval a řekl mi, abych chvilku
vydržel. Po třech hodinách, kdy nás nechali čekat venku a nikdo
si nás nevšímal, ruply tátovi nervy a šel to urgovat. Po další půlhodině
se vrátil technik se všemi papíry a oznámil nám, že se rozhodli,
že reklamaci neuznávají. Načež se otočil a odešel. V tu chvíli jsem
si řekl, že na to kašlu a že jen všem lidem řeknu, aby si u áček
auto nekupovali." Ani Neškoda nestačil během koupě přečíst
všechny dokumenty. "Byly to tuny papírů, které jsem podepisoval.
Stačil jsem si přečíst pouze stav auta, kde rozhodně nebylo napsáno,
že má špatnou převodovku."
NESAHEJTE NA MÉ KNOW-HOW
Protože mi drsné příběhy neseděly dohromady s přátelskou
reklamou, vydal jsem se inkognito do pražské pobočky autobazaru
sám. Před téměř deseti lety ho založil tehdy ani ne třicetiletý
Čechoaustralan Anthony James Denny, původně pro dovoz aut z USA.
Jak uvedl před čtvrtrokem v Lidových novinách, které ho s titulkem
Šťastný to workoholik zařadily mezi padesátku nejbohatších Čechů,
přiměla ho k tomu vlastní zkušenost s koupí ojetého auta. "Zjistil
jsem, že v Čechách je to skoro nemožné. A taky jsem tu cítil velké
podnikatelské možnosti." Denny měl dobrý čich, dostatek drzosti
a dobře věděl, co platí na lidi, kteří touží po autu, ale nemají
na ně peníze. Dnes zaměstnává šest set lidí, obrat firmy dosahuje
čtyř miliard korun a letošní čistý zisk plánuje na šest miliónů
korun. "Je to úžasná cesta, kterou jsme ušli," nechal
se slyšet ve stejném článku.
Denny zapomněl skromně dodat, že občas záleží na tom, kdo
onu cestu hodnotí. Pravda, jeho bazar působí impozantně. Na obří
ploše tu stojí tisícovka ojetých aut s nezbytnými údaji za předním
sklem. Mezi nimi procházejí prodejci v kovbojských pláštích a kloboucích,
popřípadě ve žlutých nepromokavých bundách. Všichni optimisticky
šveholí, i když venku mrholí a zákazníci se klepou zimou. Nevadí,
za plotem poskakují ve vytápěném prostoru klokani, které sem, jak
mi sdělila sympatická slečna z leasingového oddělení, Denny nechal
jako atrakci dovézt z Austrálie. Navíc všechny hřeje pocit, že za
hodinu pojedou domů v novém autě.
Lež není ani to, že je personál perfektně vyškolený. Spíš
se obávám, že někdy až moc a že šlape citelně líp než mnoho aut,
která prodává. Mladý muž ve žluté bundě, jenž se u mě a vyhlédnutého
fiata v mžiku objevil, nejdřív vychválil mou skvělou volbu (nemusel
moc lhát, auto bylo celkem zánovní), načež mi ukázal motor, kufr
a interiér. Pak mě vzal na šestikilometrovou projížďku po přilehlé
dálnici, při níž mě nechal řídit. Během jízdy jsem se ho zeptal,
jestli dostanu zdarma rádio. Podíval se na mě, ukázal na typizovaný
model zabudovaný v palubní desce a o něco chladnějším hlasem opáčil,
proč chci rádio, když auto už jedno má. "Navíc tohle má výhodu,
že vám ho nikdo neukradne," dodal, ještě než jsem stačil říct,
že ho chci, protože ho slibují v reklamě. Po menším slovním ping-pongu
jsme se dohodli, že se zeptá manažera a připraví mi "balíček"
na míru. S povinným ručením zdarma, uváděným bez další specifikace
ve stejné reklamě, to šlo mnohem rychleji. "To dáváme pouze
k vozům placeným v hotovosti," ukončil debatu, aniž se pokusil
odpovědět na mou otázku, kolik takových je.
V areálu jsem řekl, že si auto zřejmě koupím na leasing. Prodejce
mě odvedl do prosklené místnosti s videoprojekcí Mr. Beana a požádal
mě o číslo mobilu a poštovní směrovací číslo. "To je zcela
běžná procedura," odpálkoval můj dotaz ohledně PSČ a požádal
mě o občanku. "Nebojte se, to je běžné prověření," odvětil
stejným způsobem na dotaz ohledně občanky a jeho úmyslu odnést ji
na půl hodiny neznámo kam. "Bez toho to nepůjde, každá leasingová
smlouva je šita na míru," ukončil vše.
Za půl hodiny už jsem kráčel do prvního patra, kde mě před
prosklenou stěnou, za níž se rozkládají kancelářské kóje, uvítala
velmi štíhlá a vysoká dívka s velmi plnými rty, oblečená do velmi
sexy modelu. V mžiku jsem seděl naproti dvěma dalším a na stole
mezi námi ležela moje občanka. Znovu jsem se zeptal, na co ji potřebují,
když podle ní stejně nemůžou připravit žádnou smlouvu na míru, a
znovu jsem dostal stejnou odpověď jako v přízemí: běžná procedura,
bez níž to tady nejde. Poté, co jsem si vybral typ leasingu, ujistil
se, že u vybraného fiata mám půlroční záruku na motor, převodovku
i skryté závady, a opět se zeptal na rádio a opět dostal stejně
mlhavou odpověď, se mě jedna z dívek zeptala, jestli u sebe mám
peníze na akontaci, něco přes 60 tisíc korun. "Tak nám tady
nechte dvoutisícovou zálohu a my vám auto podržíme," nabídla
mi po mé záporné odpovědi. Až po optání mi sdělila, že jde o nevratnou
zálohu. Když jsem odmítl, naštvaně zvedla telefon a zavolala jinou
dívku, opět velmi sexy, která se nade mnou sklonila a vysvětlila
mi, že je pouze v mém zájmu zálohu složit a že jestli se bojím,
můžeme se dohodnout i na vratné záloze. Po opětném odmítnutí nade
mnou zlomily hůl.
Když jsem z autobazaru odcházel, chápal jsem, na čem je Dennyho
zázrak založen. Stupňující se psychologický nátlak na lidi, z nichž
většina nemá dost peněz, ale nutně potřebují auto, a kteří při nedbalé
četbě dlouhých a chytře formulovaných smluv věří, že si černého
Petra nevytáhnou zrovna oni. V autě, na stejné dálnici, kde jsem
testoval fiata, jsem si vzpomněl na dvě věci. Za prvé na jiná Dennyho
slova, opět ze stejného článku: "Miluju byznys, žiju byznysem,
sním o byznysu. Jsem šťastný, že ho můžu dělat, prostě si to užívám.
Asi nejhorší, s čím jsem se tady setkal, je typická česká závist.
V době začátků jsem cítil takové to obecné nepřátelství k cizincům,
k jejich know-how, které jsem měl, a proto jsem místním podnikatelům
začal brzy šlapat na paty. Lidi tady prostě po čtyřiceti letech
komunismu nejsou zvyklí na ty úspěšné." A za druhé jsem mohl
dopadnout mnohem hůř, to když jsem si vzpomněl na příběh dalšího
zákazníka, který si vzhledem k jeho brutalitě nechávám až na konec.
NEUMÍŠ ČESKY, TAK VYPADNI!
Jakub Fabel se rozhodl prodat v AAA Auto Praha fiestu a peníze
ihned ve stejném autobazaru použít na akontaci jiného auta, což
autobazar nabízí. Vyhlédl si mondeo a u prodejce se ujistil, že
auto není rezervované. "Řekl jsem, že chci nejdřív prodat své
auto," vzpomíná Fabel. "Podívali se na ně a zeptali se,
kolik za ně chci. Řekl jsem, že sto deset tisíc, načež mi nabídli
devadesát. Nakonec jsem souhlasil, těšil jsem se, že odjedu novým
autem. Vzali si klíčky a vyzvali mě, abych šel do kanceláře, že
to sepíšeme. Vyplnili nějaké papíry a najednou koukám, že mi dávají
peníze. Počkejte, já nechci žádné peníze, já chci nový auto!"
zděsil se Fabel. V té době už dobrovolně podepsal prodej svého auta,
ovšem v očekávání, že následuje koupě nového. Omyl. "Přišla
slečna a řekla, že na mondeo už někdo složil zálohu. Chtěl jsem
zpátky svoje auto, přece odtud nepůjdu pěšky, navíc bych ho normálně
nikdy neprodal tak levně. Jenže oni měli klíčky a auto mi odmítli
vrátit." Když začal Fabel křičet a vyhrožovat policií a že
bez auta neodejde, otevřely se dveře a z nich vyšel robustní muž.
"Zezadu mě chytil za ramena a povídá: ,Rozumíš česky?! Tak
vypadni!!' Pak přišli další tři, chytili mě za ruce a skoro mě dveřmi
vyhodili ven." Stejně jako ostatní Fabel, jenž z ďáblické periférie
nakonec skutečně odcházel pěšky, se dál nebránil. "Nešlo o
takový peníze, navíc jsem dost zaměstnaný člověk. Šlo o princip,
o jejich mafiánské metody a o to, že mě podle mého úmyslně uvedli
v omyl."
Jo, tam, kde žijí auta. text Petr Holec |
|
|
|