CYKLOTOULKY HOLANDSKEM, RELIÉFEM POHOŘÍ ARDÉNY I PODÉL ŘEKY MOSELY
středa 25.7. - neděle 5.8.2012

    TRASA
  MENU

1. - 2. DEN (středa 25. 7. – čtvrtek 26. 7. Praha – Uitdam – Zaanse Schans – Edam – Volendam – Amsterdam.
Odjedeme v 17:00 hodin z Prahy a přes Německo budeme pokračovat do Nizozemí, do kempu v Uitclamu na okraji Amsterodamu, kam dorazíme druhý den ráno. Na kolech se vydáme na holandský venkov do restaurované historické vesnice Zaanse Schans, která je známá větrnými mlýny. Prohlédneme si skanzen obytných a hospodářských staveb. Zájemci o prohlídku větrného mlýna platí vstupné 3 €. V rámci prohlídky můžete vidět i muzeum a výrobnu dřeváků. Dále se v areálu nachází prodejna sýrů Catharina Hoeve společnosti Henri Willig.
Otltud budeme na kolech pokračovat přes známé město sýrů Eidam do bývalé rybářské vesničky Volendam se starobylou atmosférou, malými rybářskými příbytky v úzkých uličkách a obyvateli, kteří dosud s oblibou nosí dobové kroje. V současnosti je Volendam město s asi 22 tisíci obyvateli, které se rychle rozrůstá. Pokocháme se pohledem na kotvící lodě a vydáme se na cestu do kempu.

3. DEN (pátek 27. 7.) Marken – Amsterdam
Dopoledne bude naším cílem ostrov Marken se svým původním koloritem, který dotvářejí dřevěné domky na kůlech situované na vyvýšeninách, aby byly chráněny před záplavami. Další zajímavostí Markenu je pak také maják Het Paard. Poté se vrátíme zpět do kempu, kde pro dnešek svá kola odložíme a vydáme se autobusem do hlavního města Holandska – Amsterdamu, které je bezpochyby jedním z nejkouzelnějších měst na světě.
Město je proslaveno muzei. Muzeum Madame Tussauds leží v centru města (vstup 21 €). Stranou od centra na náměstí Museumplein se nalézají Rijksmuseum (vstup 12 €), největší muzeum v Holandsku Van Goghovo muzeum (vstup 14 €). Dalším typickým znakem jsou grachty (vodní kanály) a zvedací mosty. Ze 17. století pocházejí tři nejznámější kanály – Herengracht (kanál pánů), Kaizersgracht (kanál císařů) a Prinsengracht (kanál princů). Na tržištích vedle sebe stojí stánky se sýry, rybami, květinami, ale také exotickými potravinami, které jsme nikdy v životě neviděli. Uvidíme také, jak vypadají uličky lásky, slavné brusírny diamantů či Rembrandtův dům (vstup 8 €).

4. DEN (sobota 28. 7.) Scheveningen – Rotterdam – Spa
Dnes opustíme kemp v Uitdamu a autotrusem se vydáme do mořských lázní Scheveningenu. Možnost návštěvy mořského akvária (vstup 15 €, skupina 10 €), kde jsou akvária plná medúz, sasanek, ježků, rejnoků, koníků a dalších mořských živočichů. Po té se můžeme projít po písčitých plážích, nebo se vykoupat v Severním moři, proto si nezapomeňte přibalit i plavky. Pobřežními dunami budeme pokračovat na kole přes Hoek Van Holland do Maassluis, kde z kol pro dnešní den sesedneme. Dále busem do přístavního města Rotterdam. Prohlédneme si věž Euromast vysokou 185 m, (vstup 9 €, skupina 7,50 €), která je nejvyšší stavbou města, a také zvenčí černou loď' a moderní architekturu přístavu Rotterdam. Poté přejedeme do Belgie, kde se na dvě noci ubytujeme v kempu na okraji lázeňského města Spa.

5. DEN (neděle 29. 7. ) Hautes Fagnes
Na kole prozkoumáme oblast Hautes Fagnes, náhorní plošinou rozkládající se mezi Ardenami a vrchovinou Eifel. Zastavíme se v městě Malmédy, uvidíme Cascade de Coo na říčce Ambleve – nejvyšší belgický vodopád a prohlédneme si i světoznámé lázně Spa. Lázně Spa, ležící v malebném údolí na okraji pohoří Ardeny, mají mezi světovými lázněmi výsadní postavení. Mohou se totiž chlubit tím, že podle jejich názvu vzniklo slovo „spa“, tedy anglické označení pro lázně obecně.

6. DEN (pondělí 30. 7.) Spa – Vianden – Echternach
Ráno přejedeme autobusem do Viandenu s pohádkovým hradem nad řekou Our. Hrad Vianden byl vybudován mezi jedenáctým a čtrnáctým stoletím na místech bývalé římské pevnosti a řadí se mezi nejkrásnější románsko-gotické hrady Evropy. Patřil vlivnému rodu z Viandenu a je rodištěm českého krále Jana Lucemburského. Již na kole budeme pokračovat pohodovou cyklostezkou údolím řek Our a poté Sour do „Malého lucemburského Švýcarska“ a nejstaršího města země – Echternachu.

7. DEN (úterý 31. 7.) Echternach – Luxembourg – Trier
Dopoledne si uděláme výlet autobusem do hlavního města Lucemburska, kde si prohlédneme nejvýznamnější památky – katedrálu s hrobem českého krále Jana, palác Grand Ducal, kasematy aj. Po návratu do kempu již jen nasedneme na kola a podél řeky Sauer na německo-lucemburském pomezí (,,Sauer Radweg") dojedeme k Mosele do Wasserbilligu, kde se již napojíme na moselskou cyklostezku. Tou budeme pokračovat přes Konz do Trevíru.

8. DEN (středa 1. 8.) Trier – Bernkastel-Kues
Trevír (Trier) je nejstarším německým městem; bylo založeno Římany v r. 16 před Kristem a dochovalo se zde několik antických památek, které jsou součástí světového dědictví UNESCO. Na kole pojedeme podél meandrů Mosely pod svahy obtěžkanými vinicemi, malebnými historickými městečky a vesnicemi. Ve středověké vinařské obci Bernkastel-Kues je možné navštívit místní muzeum s vinotékou nebo nedaleké trosky hradu Landshut.

9. DEN (čtvrtek 2. 8.) Bernkastel-Kues – Gillenfeld – Bernkastel-Kues
Dnešní den se odkloníme od Mosely a po „Maare-Mosel Radweg“, pohodové cyklostezce vedoucí po trase bývalé železnice, budeme pohodlně (a také tunely) stoupat vzhůru do německých Arden, do vrchoviny Hohe Eifel. Typické jsou pro krajiny jižního Eifelu „maary“, sopečné krátery s malými jezery vulkanického původu. Poté zamíříme zpět do našeho kempu v Kues.

10. DEN (pátek 3.8.) Bernkastel-Kues – Ediger Eller
Pohodovým tempem budeme pokračovat krajinou vinic podél Mosely, jež se zde točí v nesčetných zákrutech. Projedeme městečky Trarbach, Krov. Prohlédneme si hrázděné domy v Punderichu, zastavíme se v půvabném Zell, proslulém zdejším vínem Schwartze Katz. Pro zájemce možnost vyhlídky z Marienburgu či zhlédnutí hradu Arras. Projedeme nejznámějším meandrem Mosely u vinařské vesnice Bremm do kempu v Ediger Eller.

11. DEN (sobota 4. - neděle 5. 8.) Ediger Eller – Cochem – Koblenz – Praha
Dnes nás čeká závěrečná část Vinné stezky před soutokem Mosely s Rýnem. Zamíříme k městu Cochem, nad kterým se vypíná hrad Reichsburg, jehož historie sahá až do roku 1070. Dalším impozantním hradem této oblasti je hrad Eltz, který nebyl nikdy dobyt. Naši cestu zakončíme na soutoku Mosely s Rýnem v Koblenz' Po celou dobu našeho putování vinorodou krajinou podél Mosely nás budou lákat k návštěvě a degustaci vinné sklípky. Večer naložíme kola a vyrazíme autobusem zpět do ČR, kam bychom měli dorazit v neděli v ranních až dopoledních hodinách.

Úvod
Stručné dějiny
Trasa
Vybavení na cestu
Odkazy a dopisy
Slovníček
Písně na cestu
Fotky z cesty

© Čtrnáctka