ZPRÁVY leden 2013
    st 2.1.2013 20:27 – StDu - skvělé divadlo a knížka
Ahoj, mám pro vás tipy:
1. Divadlo komedie - Tadeusz Slobodzianek - Naše třída, drsná otevřená hra nejen o Polácích, Židech ...
2. knížka - Ferenz Máté - Toskánská vinice / baví mě velmi, je v ní vše, jak se kdysi stavěli v Toskánku domy, o vinicích, víně, jídle,o opravě starých domů, zakládání vinic, je to velmi vitipné, je to román a není to román, je to cestopis a není to cestopis, prostě je to prima knížka.Místy trochu připomíná Vejce a já, ale je to z pohledu velmi šikovného mužského, který do opravy sedmset let starého domu jde s nadšením... Jdu ji dočíst «« NAHORU
    st 2.1.2013 21:34 – PaAd – pozvánka
160 let pro Pražany. Datum konání: 7.1.2013
 V rámci oslav 160. výročí založení hasičského sboru budeme mít po celý rok 2013 každé první pondělí v měsíci Den otevřených dveří na našich pracovištích. Začínáme na hasičské stanici č.1 v Sokolské ulici prohlídkou operačního střediska tísňové linky 150 a TCTV 112. Prohlídky začínají v 10:00, 14:00 a 16:00 hodin. Přijďte včas, mimo uvedené hodiny není možné exkurzi uskutečnit!
Upozorňuji velevážené panstvo, že exkurze není určená pro malé děti, tentokráte ne :-) Hezký den! «« NAHORU
    čt 3.1.2013 8:32 – PaTi - Poklad Řevnice a Slovenské hory
Ahoj kamarádi,
poklad,tentokrát bez oslavy,budu organizovat v sobotu 13.4.2013,
Slovenské hory,v případě,že ještě někdo dokáže chodit po horách,bude odjezd ve čtvrtek 15.8.2013 večer(odpoledne),návrat 19.8.v noci nebo 20.8.2013 brzy ráno(dovolená 2dny-pátek a pondělí).
Pracuji s několika verzemi-těžce se hledá dobře přístupné a zároveň osamnělé místo v horách bez kopců. «« NAHORU
    pá 4.1.2013 9:54 – IvČe – promítání
Ahoj přátelé,
rádi bychom vás pozvali na promítání našeho cestování po Austrálii a Novém Zélandu. Info je v pozvánce. Jít můžete hlavním vchodem,ale kdo přijde později,musí použít cestu přes sportovní areál. Těšíme se na vás. «« NAHORU
    st 2.1.2013 14:17 – Hpap – kalendář
Milí přátelé, začínáme s JB sbírat materiály pro nový kalendář 2014. «« NAHORU
    so 5.1.2013 12:44 – JaVor – kalendář
Ahoj, že báječný nápad Hanky a realizace Jirky vyšly báječně se můžete přesvědčit v albu pf2013.
Zároveň přikládám myšlenku - rok 2014 je svým letopočtem významný pro Čtrnáctku. Což takhle vybrat fotografie z významných událostí celé Čtrnáctky? A v roce 2015 přidat ke svatbám třetí generaci. «« NAHORU
    ne 6.1.2013 21:53 – PeKo - narozeniny - hraz 16. brezna
Ahoj,
     tak tohle eště není zvací dopis, ale zatím jen informativní. Nastává zase osudový rok s trojkou na konci, takže v březnu dovrším 4x14+4 let. Jako před 10 léty, i letos nás očekává hospoda Na Hrázi v Sobíně, tentokrát v sobotu 16. března. Podle modelu 2003, 2 sudy piva a pověstná sobínská česnečka, rezervováno od čtyř až půl páté. Jestli vycházka před tím?, na to je eště čas. Pivo? - mají tam Svijany i Staropramen. Tak možná jeden sud Svijany a druhý Starouš (někdo nemá rád jedno či druhé). Psi mají vstup volný. O víkendu jsem to projednal v hospodě, takže se na Vás těší já a Podmračený Muž (=nástupce p. Horyny). «« NAHORU
    ne 6.1.2013 22:42 – MiMa – Norrisova bouda 2013 - last minute
Hola povahy,
Inzeruji volná místa pro běžkařskou expedici na Norrisovu boudu a přilehlé okolí, která se bude konat od 11.1.2013 do 13.1.2013. Last minute sleva: Ubytování zdarma! Bližší pokyny budou následovat. «« NAHORU
    po 7.1.2013 9:55 – šéf - P.F. 8.1.2013
Ahoj všem,
připojil bych se k záplavě "pé - efek" z minulých dnů a posílám ještě jednu a to:
PF 8.1.2013, tedy Padejte Fofrem v úterý 8.ledna 2013 k Voraři  !! (a mám takové tušení, že nebudete litovat). Ahoj zítra «« NAHORU
    po 7.1.2013 14:09 – LeHni – divadloMám objednané lístky do ND na 13.2. na 2.balkon za 100,- Troilus a Kressida, 28.2. čt SD na Racek za 150,- sedí se na jevišti jak kdo přijde 45 min před.Pište rychle, když nebudete moct, tak to do 14.1.odvolám. «« NAHORU
    po 7.1.2013 16:27 – StDu - poděkování Tichým do Řevnic
Milý Pavle,děkuji tobě a tvé rodině za každoroční skvělou dubnovou akcičku, spojenou přes dvacet let? či třicet let? ... s hledáním pokladu, který stejně se nakonec našel u vás doma. Nepatřila jsem mezi pravidelné účastníky, ale když jsem ty poklady hledala, vždy jsem si říkala, že jste nesmírně obětaví, tolerantní, dát na závěr k dispozici celý dům a zahradu ve prospěch přátel, není legrace. Navíc napéct, uvařit, dopravit pití,sehnat nádobí, příbory,sklenice... pak mýt a klízet... Neznám žádnou rodinu, která by tolik let udržovala podobnou tradici, navíc v měsíci, ve kterém často prší, domem nestále procházela řada lidí, někteří přespávali už z pátku či potom ze soboty, nebylo nás u vás čtyřicet, ale asi sto... Vydrželi jste to fakt dlouho, jste obdivuhodní. Děkuji. Těším se 13.4. na hledání pokladu, í když zakončení bude jinde. Stejně zase budete připravovat trasu...   «« NAHORU
    st 9.1.2013 10:07 – ZuVla - Ad Vorař 8.1 a Silvestr
Ahoj všichni,
ze všech PFek, která na přelomu roku zaplavila čtrnáctkovu poštu, bylo zjevně nejúdernější šéfovo Padejte Fofrem 8. 1. 2013 k Voraři. Jen tak lze vysvětlit, že se nás okolo stolů vestoje vsedě vleže sešlo 2 x 14. A tak jsme 2x živijó Mucce a Ivanu H. zapěli opravdu mohutným hlasem.
Bohužel zde je reportáž z povedeného večera přerušená, neboť vybraní delegáti odjeli ještě pozdravit dalšího oslavence JiKuč a jeho 62 P.i.F.
To nám ta generálka na rok 2014 začíná opravdu pestře!

  Letos už jsme si na Silvestra nepřibalili vesměs překážející lyže, ale vyrazili jsme jen s holemi. Náš základní tábor jsme rozbili přímo pod hradbami pískovcových skal v Příhrazech a vyráželi přes den do skal a večer jsme usilovně sou a soutěžili. Tolik stručný popis... a teď bez ohledu na kritiky trochu šířeji. Navštívili jsme Valečov, kde víc než zřícenina nás oslovil nečekaně otevřený bufík obsluhovaný kastelánem.
Tím stejným, který nás poutavě provázel, když jsme sem dorazili na dětském cykločundru z Drhlen (prý v roce 97mém). V hospodě Pod hrady v Olšině jsme pro velký úspěch byli dokonce dvakrát, v hospodě na Rozcestí v Branžeži na žebrech a jelitech bohužel jen krátce a nezklamala ani na Silvestra zavřená hospoda Na mýtince alias Na krásné vyhlídce. Ale nejvíce si budeme pamatovat po obcházení Komárovského rybníka penzión Černou louži v Nové Vsi. Tam nás za pouhých 50 Kč poučili, že polévka není grunt, ale přece fond. Někdo Alpskou vyhlídku, my jsme měli na Silvestra Mužského. Z něj i z Drábských světniček jsme nějaké ty zasněžené štíty hor také spatřili. To na Nový rok jsme z Vyskeře spatřili už jen Trosky. Jízdu na běžkách jsme nahradili jiným adrenalinem. Počkali jsme si bez čelovek na šero a pak jsme scházeli z pískovcových hor do údolí. Z holí k podpírání se příchodem tmy rázem staly hole slepecké. Je víc než jasné, že Čtrnáctce soutěže z Pantakovek vysloveně chybí. Každý večer jsme pili Holbu, Litovel i Zubra jak o závod, protože za každý pohár i pohárek byl stírací los Nevyhráváš a na Silvestra dokonce lístek do pitomboly. A výhry? Propisky, klíčenky, trička, čepice, piva - to už stojí za to, aby i zavilé vinařky chlemtaly pivo. Ovšem až na Naďu, která nasadila vlastní tělo a nestačila si ("To jsem zase já!") chodit pro výhry. Ale i ti, co po konzumaci dvaceti piv vyhráli jen svítilničku, museli uznat, že my všichni jsme na konci roku vyhráli čtyři bezvadné dny a čtyři bezvadné večery.

  V pondělí 14.1.  je už od 17!! hodin promítání Austrálie a Nového Zélandu našich cestovatelů IvČe a Mirka ve škole na Lobkovičáku.

  V sobotu 19.1. od 20 hodin je TURAs bál v Baráčnické rychtě. Přístup je nyní možný pouze od Tržiště. A vezměte si na sebe co máte nejčernějšího, bál je ve stylu Kmotras.

  Hned po bále, v neděli 20. ledna půjdeme za slavíky a rychlými gumami.
Samostatně odjedete z Hlavního (12:20) nebo ze Smíchova (12:28). Ani nestřílejte, vystupujeme hned v Radotíně. A nepotěším vás, krátké občerstvení bude jen na za začátku pochodu, ale pak už půjdeme bez chleba a bez vody (a co hůř i bez piva) jen o holi. «« NAHORU

    st 9.1.2013 12:20 – MiMa - Norrisova bouda 2013 - last minute - instrukce
TAKže, JAKže
Doporučuji příjezd v pátek po volbách prezidenta do restaurace sokolovna v Lučanech nad Nisou. Po posilnění výšlap severní stěnou na Norrisovu Boudu. Kdyby Vám Luděk Čáslavka radil nějakou zkratku, tak mu moc nevěřte. ( 3 hodiny )
V pátek večer uvaříme na kamnech zelňačku pro všechny k snídani a k sobotní večeři přichystáme brambory s česnekem a slaninou. Zbytek stravy ve stopě, nebo z vlastních zásob.
Pivo, víno a další alkoholické nápoje si prosím každý musí přinést na svých Takových zádech. Sice nám z kohoutku teče kvalitní pitná a lahodná Voda, z vrtu 33m hlubokého, ale pivo je pivo, že?
V sobotu utečeme před Jizerskou 50KOU do Polska ( každý občanku s sebou ) ranním vláčkem až do Jakušic a zde navštívíme Orle a další chaty nabízející dobroty. Pokud někomu zbyly Zloté, vezměte je s sebou.
Dovoluji si Vám připomenout, že trasy jsou vymyšleny velmi jemné a samozřejmě pořád mírně z kopce. Do kopce pojede akorát vlak.
Účastníci: Vlach 2, Tichý 2, Dtáňa, Čáslavka, Radek, Martina 2.
Zájemci o přepravu do Jizerských hor se prosím hlaste Pavlovi Tichému, nebo Radkovi Chloupkovi «« NAHORU
    út 15.1.2013 9:31 – MiMa -  Norrisova bouda 2013 - last minute - zpráva z akce
Výhodnou last minutovou nabídku využili ti nejoperativnější jedinci z trasy 14. A to sice konkrétně Zuzka, Jirka, Pavel, Mirek, Stáňa, Radek , Vráťa, Luděk a Marcela. Kromě toho tu byli ještě dva veselí psi Jáson a Rufus a ještě já s Věrou.  No skoro nás bylo 14.
Je to divné, ale první byl letos na Norrisově boudě Luděk.  Asi to bylo dáno tím, že přijel  cca 4 hodiny před námi.  Zbytek výpravy se postupně,  přesně dle instrukcí, scházel v hospodě Sokolovna. Tak dlouho si zde dodávali odvahu k výstupu severní stěnou na Norrisovu boudu, až jsem tam musel pro ně dojet osobně a dát si taky pivo. Na chalupě mezitím Věra uvařila zelňačku.  A pak je najednou plná chalupa. A už se jen plynule hovoří a řve u kytar. A v 1 hodinu na kutě, neb ráno jedeme do Jakušic.
Sobotní ráno,
nádherný sjezd prašanem od chalupy až na vlakové nádraží do Lučan. Stihli jsme to, ale jen tak tak.  Vlak zastavuje ve Smržovce a Vráťa neváhá, Mirek a já ho následujeme, opouštíme vyhřátý vagón a vrháme se do Kufru.  ( Pro ty co neví, tak Kufr je nádražní hospoda s otvírací dobou od 6ti do 14ti hodin ).  Pan hospodský mi praví: „NO, KDYŽ TADY ZÚSTANETE DO 12TI, TAK UŽ BUDETE MÍT TY STOPY DOBŘE PROJETÉ A TOLIK SE NENADŘETE“. Bereme 6 piv do kelímků a vracíme se do vlaku. Usedáme a vlak se s námi vzápětí rozjíždí.  „To by se líbilo Šímovi“  říká nějaká pani a kouká, jak si užíváme.
Z Jakušic jsme to vzali přes Orle, Jizerku se zastávkou na Pešákovně a pak do Kiosku na  Horká záda a pak přes protrženou přehradu do Josefova Dolu a zde do Čardy. Stíháme 1 pivo a už nám jede vláček do Smržovky. Přibližujeme se k chalupě a přesouváme se do hospody U Potoka, zde Luděk obsadil stůl pro 8 lidí. My se všichni tlačíme kolem kamen a tak si s Luďkem povídáme přes celou hospodu. A pak se otevřely dveře a objevila se Marcela tažená Jásonem a Rufusem. Hoj to bylo shledání. Nový personál v hospodě se snaží, ale my musíme na chalupu. Tak maximálně večeři a 3 piva a odchod.
Zatím na chalupě Věra nutila Radka drtit česnek, až z toho dostal křeč do ruky. Aspoň tak to tvrdili. A už jsme tu zase všichni.  Následovalo POČASÍČKO, o které se postarala Stáňa ve spolupráci s Marcelou.  „MOHOU MLUVIT POUZE 4 LIDI NAJEDNOU“ vyhlašuji pravidlo komunikace, ale je to marné. Žvaní snad všichni a nikdo nikoho neposlouchá.  No a pak se začalo hrát na kytary. JACKŮV SMÍCH, TEN DIVNEJ ŘEV, se nesl z našich hrdel a zvěř prchala z okolí chalupy. Pavel, který šel spát, se radši vrátil, protože při tom se spát prostě nedá. Tanec na stoličce, ( bez úrazu ),  v průběhu večera předvedla Stáňa. Pavel ještě podává kávu s malým. TEN DIVNEJ SMÍCH jsme přidali do všech možných písní a musím říci, že ve 2 i ve 3 hodiny v noci to tam docela pasovalo.
Neděle dopoledne držíme palce Lukášovi Bauerovi a pak jdeme na Zbytky. Vráťa oddělil podrážku od boty a tak to spravujeme provázky a dráty u sáňkařské dráhy. Po obědě pokračujeme okolo černostudničního hřebenu a přes Novou Ves se vracíme na chalupu.
Z chalupy už se odjíždí za tmy tmoucí. Za ty 2 dny jsme ujeli 50Km, Lukáš to dělá něco přes 2 hodiny, ale asi to není taková pohoda, že? Hoj to byla prima akce.
    út 22.1.2013 8:13 – šéf - T14 a další PF
Pozor !! Toto NENÍ e-mail k volbě praesidenta
Tedy ahoj všem,
jen si dovoluji zcela apoliticky připomenout, že už zase uběhlo Čtrnáct dnů a tedy zase P.F., tentokrát P.F. Vorař 24.1.
Ahoj večer
    út 22.1.2013 22:03 – PaAd - Re: T14 a další PF
Vím, ale nestíhám. Vrátila jsem se z  představení Paní plukovníková z divadla Na Jezerce. Nic hlubokomyslného, ale chechtám se ještě teď. Doporučuji, hlavně těm, kdo mají rádi Bohdalku...
    st 23.1.2013 8:29 – IrKo - Hudebni Salmovska dnes..!
Ahoj vespolek,
dnešní hudební Salmovská bude mimořádná - od muzikantského obsazení přes středeční chvilku poezie a jazzové trio třicátníků až k big-beatové smršti na závěr.
Je sice úplně plno, ale na schody a k baru se vklíníte.
Viva la musica!
    st 23.1.2013 15:36 – ZuVla - T14 - Ad Vorař 22.1. a 41. posedlosti
Ahoj všichni,
včera se nás na další šéfovu výzvu P.F. sešlo u stolu přesně čtrnáct.
Semlelo se všechno možné a je pochopitelné, že došlo i na vášnivou diskusi na téma "Je vtipný, ale rozhodně není moudrý." Určitě tipujete kdo. No přeci G. B. Shaw.
41. posedlosti za slavíky a rychlými gumami byla taková cesta z města, i když jsme hranici Prahy tradičně nepřekročili. Dojeli jsme na opencard do Radotína a namířili si to rovnou k Berounce. Před cestou do pustiny se musíme posilnit. Některé ovečky sice nepojaly tuto myšlenku úplně za svou, ale nakonec nás stejně všechny vcucnul Ondřej. A jdeme dál.
Pamětihodností v Radotíně není mnoho - lávka věhlasných architektů, kostel, neustále se stěhující knihovna, dům, ve kterém poslanec Macháček vyráběl patrony proti Windischgrätzovi a Rudé letnice. Po těch ke všemu zbyly už jen schody. Mezi stromy jsme spatřili osamělý dům ve Slavičí ulici, ve kterém se odehrála dvojnásobná vražda, nevyřešená jen kvůli tomu, že si svědek spletl krev s rozšlapanými jahodami. Raději jsme si to namířili do oázy klidu, do Slavičího údolí - viz wikipedie. Už kecají i tam, celé údolí bylo plné sáňkujících PéZetek (parchantů zatracených), a tak náš veselý hlouček, který se na dně údolí rozhodl uspořádat piknik, množstvím decibelů nijak nevybočoval. Tím pádem jsme žádné slavíky tlouct neslyšeli.
Ale když jsme vystoupali nad údolí, slyšeli jsme rychlé gumy na Pražském okruhu svištět zcela zřetelně. Hole jsme u slavíků příliš neužili, ale zatraceně se nám hodily při sestupu pod Lochkovský most.
Jen blázen a Čtrnáctka se brodí sněhem zimní krajinou a navíc po černé sjezdovce. Ale o čem by Milena T. vyprávěla na přednáškách svým studentům, kdybych neposkytla vycházkářům trochu toho adrenalínu? Na druhé straně údolí nám postavili nejen schody, ale i prostornou plošinu, a tak jsme mohli radostně vystřelit na znamení, že jsme zase všechny strasti pochodu smrti přežili. Křovím jsme se prodrali do Lochkova.
Nikdo by nevěřil, že se v této upravené vesnici v roce 1968 točily věrohodné záběry ze zanedbaného Děčínska v Utrpení mladého Boháčka. A nikdo by nevěřil, že v této upravené vesnici není jediný obchod a jediná hospoda - nepočítám-li luxusní restauraci Na konci, ve kterou zmutovala útulná zaplivanka Na Závisti. A tak jsme po návštěvě pivovaru, přeměného na loftové byty duchů, ve kterých svítilo jen pár oken (slovy dvě), ujeli do zabydleného sídliště Barrandov. Hospodu U Vondráčků v chodbě paneláku zřejmě nikdo kromě domorodců nenajde, ale bylo tam příjemně. A byli tam lidi!!!

   Ve středu 30. ledna koná Kampanula "Běh (s rezervou) po staroměstských a malostranských hospodách". Sraz je v 17:12 pod Orlojem, cíl U Vola.
A v úterý 5. února je opět Vorař.
Ještě si přihřeju svou polívčičku. Další, 42. posedlosti s názvem "Nové spojení se světem" se konají v neděli 3. března. Sraz je ve 13 hodin na bezpečném okraji Sherwoodu, a sice na rohu Opletalovy a Washingtonovy ulice.

    ne 27.1.2013 17:25 – šéf – T14 – almanach
Ahoj všem.
Tak jsem se konečně dokopal k tomu, že jsem napsal příspěvek o naší Trase do TAKového Almanachu.
Je zpracovánoto podle pokynů,  má to být povídání hlavně o historii Trasy.
Koukněte prosím na to a sdělte mi připomínky. Taky bych byl rád, kdybyste se zamysleli a případně poslali nebo alespoň dali tipy na fotky z historie Trasy, které bychom tam mohli dát (podmínka je, aby u fotky byl popis a rok). Měly by to být fotky se zajímavým námětem (v minulých Almanaších jsme je vždy měli !!), asi by to neměly být nějaké celkové fotky Trasy, neb vzhledem k množství, které nás je, by tam pak ve výsledku byly špendlíkové hlavičky a nic by z toho nebylo. Jinak do povídání o Trase ještě přijdou fotky obou stran naší vlajky, ale ty jsem tam zatím nedával.
Díky za rychlé reakce.

Trasa 14
Čtrnáctka je jedna z Tras, která nemá úplně jasno o přesném datu  svého vzniku. Samozřejmě, oficiálně vznikla v roce 1971 těsně před čtrnáctou Stezkou odštěpením od Trasy 13, kdy v podstatě odešli všichni členové až na dva.  Takže je tedy možné říci, že zdravé jádro Čtrnáctky vzniklo již v roce 1968, kdy opět před Stezkou (tentokrát Devátou) vznikla Třináctka, tedy pozdější Čtrnáctka. 
A proč došlo k odštěpení od Třináctky ? Údajně to bylo následovně: Tehdejší šéf Trasy, jistý Grubauer, který nesnášel (světe div se) posedávání v restauračních zařízeních. Když jsme sotva dopíjeli první pivo, on a jeho věrní  si už ostentativně masírovali lýtka. Při druhém pivu už odcházeli.  No, a TAKové urážky Hospodoboha většina členů Trasy rozhodně odmítala, i utvořila frakci s pořadím Čtrnáctým.
Oficiálně tedy slavíme výročí vzniku Trasy v rocích končících na jedničku (ovšem Malé Stezky si počítáme od roku 1970).  V roce 2011 jsme tak slavili čtyřicáté výročí.  A slavili jsme ho stylově - v jižních Čechách nedaleko Slavonic na vrchu jménem Čtrnáctka. Ano, Čtrnáctka, zní to neuvěřitelně, ale opravdu kopec s tímto jménem existuje. K tomu přikládáme vrcholové foto s pamětníky prvních let existence Čtrnáctky (Trasy, ne kopce), kteří na Čtrnáctku  stále chodí (na Trasu, ne na kopec). 
Jinak nás v současné době na Stezky jezdí  přes sedmdesát, někdy se nás objeví i osmdesát.  Celkem prošlo Trasou za dobu její existence na cca 375 lidí.

Šéfové Trasy:
Milan Tichý   1971-1972
Jitka Elsnicová (Birnerová)  1973
Jaroslav Bárta  1974
Hana Vítková (Bártová) 1975-1976
Jitka Chocholová  1977-1979
Jirka Kostrba  1980-1983
Zdeněk Vetrovec  1984 – 1991
Vladimír Roith  1992 – ?
Trasové symboly
Trasovou vlajku máme poněkud odlišnou od běžných trasových vlajek  a to jak tvarem, tak materiálem, vlajka je totiž háčkovaná,  má tvar šlechtického erbu a je oboustranná (na každé straně má jiný motiv). Trasová vlajka vychází z vlajky SPASU, tedy plzeňského Spolku přátel Augustina  Sedláčka, který hrál v prvopočátcích Trasy poměrně významnou úlohu.
Trasová trička máme vlastně taky poněkud netradiční, na rozdíl od jiných Tras, která mají jednotnou barvu trička, tak my máme od roku 2010 celkem sedm barev – žlutou, bordó, modrou, khaki, pískovou, tmavě zelenou a černou (před tím jsme ovšem měli také jednotnou barvu). Vlastně těch barev máme osm – svoji barvu (bledě modrou) nosí naše omladina.  Znak na poslední tričko navrhnul Jirka Bubeníček , jedná se o zatím poslední úpravu znaku naší Trasy – sovy s cylindrem. Jak vznikla idea  znaku, to už si bohužel nikdo nepamatuje, údajně tam snad i byla původně buřinka, která následně zmutovala do cylindru. První  varianty znaku pak pocházejí s tvůrčí dílny Honzy Vávry.

Přínos TAKu ?
  TAK tady musíme přiznat, že přestože jsme jedna z největších Tras, tak tedy oproti některým jiným Trasám žádná sláva. Určitou výjimkou ovšem je Jana Vorlová (členka Rady TAKu, tvořící Poradníky a webové stránky TAKu, spolupořadatelka několika  Půltých stezek …..)
  Z akcí pro Tak jsme dělali 21. (spolupráce), 36. a 46. Stezku,  14., 25. a 33. Lesní hry a bály -14. (Národopisná výstava 1895 – spolu s T13), 26. (Skotský) a  37. (Když hračky ožijí). V osmdesátých letech členové Trasy zorganizovali pro TAK besedu s Věrou Čáslavskou.  Jinak máme své speciální  trasové akce, kterých se zúčastňují (případně zúčastňovali) i zájemci z jiných Tras. A že vnitrotrasový život bohatý máme ! – pravidelné vycházky po pražských pamětihodnostech různého druhu (Zuzana Vlachová), cyklovíkendy na chalupách (také různého druhu a místa), letní cyklozájezdy po Evropě, letní výpady do slovenských hor, jarní hledání pokladu v okolí Řevnic  ……

Trasové historky ?  Spousta !
Jedna z nejoblíbenějších – to bylo na 43. Stezce v Českém Středohoří, jeden stezkový nocleh jsme měli hospodě ve Stebně.  A jak už to bývá,někteří členové se cestou „zapomněli“ v hospodě, zde konkrétně v Dubici. A ze všech nejvíc Honza Kocián (dej mu pánbůh věčnou slávu),  ten pak sám spěchal lesem a již padlou tmou do noclehu, aby stihnul večeři.  Asi po dvou kilometrech se lesní cesta napojovala na silnici a v okamžiku, kdy se Honza dostal na silnici jelo okolo auto.   Honza pamětliv toho, že do noclehů se chodí včas, auto stopnul a jestli by ho řidič nedovezl k hospodě. Bohužel si v té tmě neuvědomil, že už je těsně před Stebnem a tedy asi 300 m od noclehu.  Aby přesun urychlil, tak si auto stopnul. „A kam potřebujete ?“  zeptal se řidič, „Já jedu do Dubice.“ „No, já potřebuju do hospody,  do hospody ….. jo, Dubice, hospoda, to bude ono !“, řekl Honza a nastoupil. Když po čase zase vyklusával před Stebnem z lesní cesty na silnici, shodou okolností zase jelo okolo auto a kupodivu zase stejný řidič, tentokrát se  vracející z Dubice.  Málem se vyboural. (Jo, tu večeři Honza stihnul, hostinský mu ji schoval).

    út 29.1.2013 9:14 – ZuVla - Ahoj,
včera jsme byli na báječném představení Tři mušketýři v Dlouhé. A protože jsme měli silnou potřebu poděkovat Lence za lístky, šel náš Klub mladých diváků k Haštalskému dědku (svůj k svému). A tam jsem se mj. dozvěděla, že skoro nikdo neví o středečním Běhu po staroměstských a malostranských hospodách. Tak zde je pozvánka.

      KampaNula informuje o sportovně - vzdělávací, kulturně - společenské, benefiční akci.
------------------------------------------------------------------
Ve středu 30. 1. 2013 se uskuteční Učená Toulka č. 11:
Po staroměstských a malostranských hospodách ke 40. výročí  “Vánočního běhu„ (konaného jako Memoriál M. Čecha a
který tehdy organizovali a připravili štamgasti restaurace U Glaubiců.)
Start ve středu 30. ledna v 17:12
na Staroměstském náměstí pod Orlojem
odkud Malou Karlovkou do Husovky a posléze Velkou Karlovkou a přes Karlův most na Malou Stranu, z mostu na Kampu, odtud do Mostecké a ke Glaubicům, následně horská prémie Nerudovkou a po Radničních schodech na Loretánské náměstí, do hospody U černého vola…
Turisticky náročné, dobrá obuv nutná, oděv dle počasí. V průběhu toulky náhledy do některých hospůdek a restaurací, do jejich historie i povídání o osobnostech a štamgastech, kteří je navštěvovali.
Vzpomeneme na  B. Hrabala, V. Boudníka, Jana Wericha, R. Deyla, M. Štěpánka, L. Daňka, G. Vlka…
…a na legendární muže a ženy za pípou - Procházka, Čihák, Vyhnal, Vaněčková a další…Někde i ochutnávky!
-----------------------------------------------
20 - 24:00 zadán sál Baráčnické rychty k závěrečnému posezení (Plzeň 12°, Svijany, speciální jídla)…
ku hraní a zpěvu zváni Muzikanti z Kampy a další s hudeb. nástroji!
VSTUPNÉ  DOBROVOLNÉ !
---------------------------------------------------------------
Na všechny se těší přednášející Dr. Josef Kábele a
www.kampanula.cz

    st 30.1.2013 20:59 – šéf – Taury - letní cyklo
Ahoj všem,
jak už to před časem prosáklo, tak letošní letní cyklozájezd by se měl konat nakonec nedaleko Česka, ale v místě, kde jsme ještě (společně na kole) nebyli.
Ano, jsou to  rakouské Taury.
V příloze posílám návrh trasy a předpokládanou cenu.
Termín bude o něco později, než obvykle a to od středy 31.července - do neděle 11.srpna, tedy pro pracující 7 dnů dovolené.
Takže, zájemci můžete se hlásit !!

TAURSKÁ CYKLOSTEZKA
Národním parkem Vysoké Taury, územím dvou států údolími řek Salzach a Saalach pod strmými velikány horských masivů projedeme od Krimlerských vodopádů až k horským střediskům Dachsteinu. Svěže zelenými loukami a pastvinami, kolem selských chat s krásnými panoramatickými vyhlídkami. Navštívíme ledové jeskyně i divoké a tajemné soutěsky s vodopády, romantická městečka, sevřená vysokými štíty hor a lemovaná průzračnými jezery. Stezka nabízí velké množství odboček do jednotlivých údolí i výbornou turistiku i nezapomenutelné zážitky.

PROGRAM
1.-2.den: Praha - Krimml - Zell am See.

Autobusem do Rakouska k nejvyšším vodopádům střední Evropy - Krimmlerfälle. Než se vydáme na kole podél řeky Salzach, navštívíme pěšky tři kaskády těchto úžasných vodopádů. Autobusem poté přejedeme k přehradě Durlassboden a dále již vyrazíme na kole podél Salzachu směrem na horské lyžařské středisko Zell am See, které je v létě rájem turistů a cyklosturistů a nabízí mnoho možností sportovního vyžití i

výborně značené cyklostezky a turistické trasy.
3.den: Zell am See. Tento den věnujeme turistice - lanovou vyjedeme vrchol Schmittenhohe s krásným panoramatickáým výhledem do okolí a čeká nás celodenní turistika v okolí Zell am See s výhledy na Zellerské jezero.
Zájemci o cyklistiku si mohou dojet na kole k přehradě Stausee Wasserfallboden, k ledovci Kaprun (v obou případech vyjedeme lanovkou nahoru), nebo pro zájemce po známé vysokohorské silnici Grossglocknerstrasse směrem na jih přes Fusch a Ferleiten s možností návštěvy krásného parku Wild & Freizeitpark ve Ferleiten, kde se seznámíme s domácí faunou a flórou.
4.den: Zell am See - Bischofshofen
Na kole pojedeme z Zell am See dále zeleným údolím podél Salzachu. Výhledy budou rámované vrcholky Taur na jihu a mocným masivem Hochkonigu na severu. Přes Schwarzach a historické centrum oblasti Sankt Johann im Pongau pojedeme do poklidného Bischofshofenu se zajížďkou a procházkou k jedné z nejkrásnějších a nejhlubších soutěsek v Alpách - soutěsce Liechtensteinklamm s hřmícími vodopády.
5.den: Werfenweng - Huttau - Altenmarkt - Radstadt.
Na kole budeme pokračovat - tentokrát podél řeky Enže. Zájemci mohou přejet z Bischofshofenu autobusem do půvabného lyžařského střediska Werfenweng, kde můžeme vyjet lanovkou k panoramatické vyhlídce Bischlinghohe. V samotném Werfenwengu sídlí salcburské zemské muzeum lyžování s výstavami o historii lyží a lyžování, lyžařských průkopnících i o nejnovějších technických výstřelcích. Na kole kolem horských chat na úbočích pohoří Tennengebirge a podél řeky Enns do Altenmarktu s Aquaparkem a dále do starobylého Radstadtu s historickým centrem a zbytky hradeb.
6.den: Radstadt - Schladming a okruh kolem.
Na kole Z Radstadtu přes Rohrmoos do horského střediska Schladmingských Taur, města Schladming. Poloha Schladmingu pod vápencovými stěnami masivu Dachsteinu, nedotčená krajina a svěží zeleň alpských údolí jej předurčuje jako centrum horské cyklistiky. Okolí využijeme k vyjížďkám do údolí Obertal či  pokoření stoupání do Ramsau. Údolím Untertal můžeme zajet k nádherným vodopádům Riesachfalle.
7.den: Schladming - Bad Aussee - Hallstatt - Golling.
Autobusem přejedeme ze Schladmingu přes Stainach a kolem Grundlsee do lázeňského Bad Aussee s vyhlídkou na jezero a dále až do romantického Hallstattu (UNESCO) - jehož krása vedla ke vzniku jeho kopie v Číně. Můžeme se projít mezi domky, sevřenými v horách u Halštatského jezera, navštívit městské památky, muzeum, nebo nejstarší solný důl světa. Poté vyjedeme autobusem do sedla Pas Gschutt a pak již budeme pokračovat na kole z kopce zpět k řece Salzach do Gollingu.
8.den: Golling - Bluntautal.
Vyjížďka na kole či pěšky z Golling na západ kolem vodopádu podél průzračné říčky do tajemného a divokého údolí Bluntautal.
Výlet na jih do mohutného horského masivu s gigantickým jeskyním systémem, který zde vytváří fascinující ledový svět a největší přístupnou ledovou jeskyni na světě Eisriesenwelt. Procházka chodbami mezi bizarními výtvory přírody "světa ledových obrů“ je úžasným zážitkem - vrstva ledu je místy tlustá až 20 m! Rytířský hrad Hohenwerfen a návrat do Golling
9.den: Golling - Salzburg - Hintersee - Hallein.
Autobusem přejedeme do Mozartova města Salzburg (UNESCO): rodný dům Mozarta, hrad s výhledem na město, zámek Mirabell s nádhernou zahradou.  Dále k jezeru Hintersee a na kole od Hintersee soutěskou řeky Almb a kolem jezer do dávného keltského a solí proslulého města Halleinu s historickým centrem. Možnost zajížďky do Fuschl am See s centrálou firmy Red Bull, nebo návštěvy Solných jeskyní Salzwelten v Bad Dürrnberg.
10.-12.den: Hallein - Kehlsteinhaus - Lofer - St. Martin - Saalfelden - Praha.
Na kole s částečnou podporou autobusu výšlap k Hitlerovu Orlímu hnízdu - horskému útočišti Adolfa Hitlera Kehlsteinhaus poblíž Berchtesgaden a dále na kole směrem na útulný romantický Lofer s koupalištěm. Odsud budeme pokračovat údolím řeky Saalach na jih po pěkné nové cyklostezce mezi Loferem a Saalfeldenem. Podél Saalachu přes zelený cyklistický ráj v širším údolí u Saalfelden, mezi pohořím Leoganger Steinberge a zvlněnou náhorní planinou "Kamenného moře". Večer autobusem návrat zpět domů.
Obtížnost 2 - 3
Délka tras: autobusem 1800 km, na kole 0-400 km
Počasí: vzduch 17 - 27°C
Odjezdy: Praha
Cena: 10 190,- Kč
V ceně je: Doprava autobusem, přeprava kol, zvýšená polopenze (polní kuchyně), 9x ubytování v kempech, průvodce, pojištění SPORT, inf. materiály a DPH.

    čt 31.1.2013 8:19 – šéf - Ještě jednou ahoj všem,
ještě bych upřesnil informace ohledně letního cyklozájezdu:
- Kopce: z cestovky mne ujistili, že zájezd dělali speciálně pro nás, takže drtivá tras je vedena údolími řek,
obtížnost uvádějí 2-3, mělo by to být srovnatelné se Švýcarskem, případnou námahu ale 100% vyvažuje nádhera přírody. Jinak má být možnost případně využít podpory autobusu
- Cena: už by měla být konečná, případně se nijak dramaticky měnit, v ceně je jen to, co je uvedeno,
v ceně tentokrát nejsou případné lanovky, protože zejména v turistické části programu může dojít k úpravám a také je tam prý více možností, kam se vydat, a nemusí se tedy jít společně.
- Termín závazných přihlášek:  do 16.března, tedy do oslavy pana Koppa, ppak budu nabízet místa na TAKu
Příjemný poslední lednový (oblevový) den
    čt 31.1.2013 15:23 – Kestř – kolakolkolínaMilí přátelé,
pokud by byl zájem,sejdeme se v Kolíně o víkendu 19.-21.4.2013
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
ROČNÍK 2013
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Čevenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
SEZNAM ZPRÁV
0 

 

© Čtrnáctka 2013