47. malá Stezka » 14.–17. 5. 2015

Vyrazíme opět na Vysočinu. Tentokrát na sever od Žďáru n. S., kde jsme byli na podzim minulého roku. Budeme bydlet u Krucemburku v kempu Moře u rybníka Řeka. Dostaneme se tam pěšky od vlaku ze Ždírce n. D. Kemp je v hodnocení pro nenáročné a tak si mnozí z nás vzpomenou na staré časy. Nicméně majitelé nám slibují dobrý standart ve stravování a příjemné ceny. Budeme stejně převážně venku, TAK jak to umíme. Zase se potkáme se svými kamarády a budeme se bavit, hrát a tančit do noci. Přiblížím vám několik cílů v kraji a informace o ubytování. Stravování jste si objednali individuálně. TAK ať se vám chutí a daří.

Pokyny

 • Žďárské vrchy

  » Pobyt v kempu Moře u rybníka Řeka »
  » Informace ke stažení »
  » Pozvánka »  na Stezku, kterou již tradičně vytvořil Bubu. Kdo máte možnost, vytiskněte si ji,

 • Doprava

  Čt 14. května – Rychlík 987 Sázava do Brna, odjezd Praha Hlavní nádraží, odjezd v 15:51; vůz 367 (pátý ze šesti), místa 91-96, 101, 103-106 (na konci vozu). Jízdenku pro 11 borců koupil Jirka Vlach. 
  Pá 15. května – autobus 840319 R Praha Florenc – Bystřice n. Pernštejnem s výstupem v Krucemburku, odkud do kempu 2 km. Autobus odjíždí z Florence v 16:55 hodin. Jízdenky si zajišťujete individuálně. 
  Nebo je možné jet vlakem do Ždírce nad Doubravou (např. z hl. n. v 14:42 s přestupem v Pardubicích), odkud je to do kempu pěšky 5 km po žluté značce.

 • Ubytování

  Spát budeme dle přiloženého rozpisu » v povlečených postelích. Rozpis má k dispozici i paní vedoucí v kempu. Máte-li někdo s umístěním zásadní problém, je možná změna pouze po domluvě s případným výměníkem.
  Letní zařízení má letní deky, je-li někdo zimomřivý, nechť přibalí sobě jégrovky nebo spacák.  

 • Placení

  Každý bude platit při příchodu do kempu nebo v průběhu pátečního večera přímo paní vedoucí, nebo jí pověřené osobě. Připomínám ceny: kajuta 130 Kč/noc, chata či srub 160 Kč/noc, pokoj v domě 180 Kč/noc, vše včetně poplatku za dýchání. Polopenze 180 Kč/noc. Auto 50 Kč/noc. Psi zdarma. Sprchy jsou na automat na mince, teplá voda celý den.

 • Jídlo

  Objednávku nakonec učinili téměř všichni – úžasné – díky, Na výběr byly tři druhy snídaně i večeře. Nebudu znovu vypisovat, co bude k jídlu, vše je v příloze. Seznam bude také vyvěšený v kempu. 
  Snad opravdu nebude problém s prohozením sladkého o nedělní snídani – domácí jablečný štrůdl za bublaninu (bublanina je jako moučník k večeři), omlouvám se, že jsem prohodila. Zeleninový salát k večeři je za příplatek 30 Kč. 
  V pátek bude večeře podávána tak, jak kdo přijde. Bude nás sedmdesát. Abychom se v klidu a pohodlí najedli, budou všechna jídla vydávána postupně (na etapy). Kdo bude po jídle, nechť tedy přenechá místo hladovým. A po jídlech se již budeme mačkat tělo na tělo. 
  V sezóně točí Rychtáře 11°, 12° a kvasnicový ležák; Chotěboř – Originál, Premium a Černé Premium. Nevím ovšem, která piva budou připravena pro nás. Dále jsem žádala kvalitní bílé i červené víno, griotku, fernet a nějaké pochutiny.

 • Odjezd do Prahy v neděli 17. května

  Krucemburk (bus) 8:39 – Pardubice (vlak) – Praha 11:18; Krucemburk (bus) 12:12 – Žďár nad Sázavou (vlak) – Praha 15:58; 
  Ždírec nad Doubravou cukrárna (bus z Poličky) 13:33 – Praha 15:50; Ždírec (vlak) 14:45 – Pardubice – Praha 17:44; Ždírec (vlak) 15:21 – Havlbrod – Praha 17:58; 
  Chotěboř (bus z Poličky) 13:50 – Praha 15:50; Chotěboř (vlak) 14:33 – Pardubice – Praha 17:44; Chotěboř (bus) 15:05 – Jihlava – Praha 17:55; 
  Hlinsko (bus) 13:20 – Praha 15:50; Hlinsko (vlak) 15:01 – Pardubice – Praha 17:44; Hlinsko (vlak) 16:16 – Pardubice – Praha 19:15; 
  Škrdlovice (bus) 15:47 – Žďár n/S (vlak) – Praha 18:58; 
  Havlíčkova Borová, Železné Horky, rozcestí (bus 17:02 – Přibyslav (vlak) – Praha 18:58

Jaká 47. mini Stezka Čtrnáctky byla

Co říct ke Stezce? Byla skvělá. A teď trochu šířeji, ale jen trochu, abyste dočetli až do konce. Předstezku jsme po spanilé jízdě vlakem se všemi zakázanými požitky zahájili v Džekově ranči ve Ždírci. Pivovar bez televize neměl chybu. Vždy když mobil hlásil nepříznivý stav, spojilo se dvacet párů rukou a silou vůle dotlačilo puk do finské branky. Ráno jsme podle plánu odjeli vlakem a dobyli stečí údolí Doubravy z obou stran. V údolí jsme otevřeli soukromou chatku i zavřenou chatu Doubravku a v Chotěboři se do záhradky hospody u Pešků dostali lstí zezadu. Naše české dráhy jsou neobvykle pružné. Ráno jsme ještě jeli do Bílku ve dvanácti na tři lístky a odpoledne už fungovala stará dobrá společná jízdenka. A čekalo nás ještě jedno překvapení, když jsme dorazili k rybníku Řeka. Bylo to totiž moře! Při pohledu od kajut stoprocentně. Když všech sedmdesát lidí zkonzumovalo své objednané A/C či B/E, mohlo se konečně začít po desáté hrát.
A co si budeme pamatovat ze sobotního výletu? Zrzavý v Krucemburku, zmenšující se sloní uši ve Vojnově Městci a školu v Radostíně. Jenže pak jsme se rozprchli po všech různých televizích, a tak roztříštěné fandění už proti Kanadě nefungovalo. Zoufalé čekání na grilovaný hermelín zmutovalo po deváté hodině  na zoufalé čekání na Radůze. Když jsem i já pochopila, že nebudu vystavena na vyvýšeném pódiu, které mi naštěstí zasedl průvodce dějem ZSV, a ani že nebudu vtipně vtažena do hry, coby Radůz nebo nedej bože ježibaba s velkým hladem, užívala jsem si ohromně verše, úžasné herecké výkony, nezapomenutelné kostýmy, i nápovědu - jak ti všichni namačkaní dokola. A znovu si užívám teď u monitoru v práci, kdy i kolegové z mého hýkání pochopili,  že se zrovna nevěnuji optimalizaci svých programů. Velké díky za bahenní lázně - jen co najdeme s Radůzem volný víkend, budeme referovat. A pak už se hrálo - všichni mí oblíbení hudebníci hráli jak o život a tancovalo se v baru i na mole, když jsme byli v půl třetí vyhoštěni přes palubu.

Krucemburk

Městečko leží 2 km severně od rybníka Řeka a 15 km východně od Chotěbo- ře. Vzniklo ve 13. století při Libické stezce spojující přes pohraniční hvozd Čechy a Moravu. V době kolonizace zde řád německých rytířů založil horní osadu s farním kostelem a tvrzí. První zmínka z roku 1241, kdy se v okolí těžilo stříbro. Původně románský kostel sv. Mikuláše pochází z 13. stol. a z této doby se zachovala zákristie a spodní část věže. Roku 1697 získal svůj dnešní barokní vzhled. Velice cennou součástí interiéru je pozdně gotická žulová křtitelnice. Na náměstí je socha sv. Jana Nepomuckého z 18. stol. Zdejší historie je spjata s významnou kulturní tradicí. Obec se se může pochlubit čtrnácti chráněný- mi kulturními památkami. Svá díla zde zanechali velcí čeští umělci jako byl architekt Josef Gočár, sochaři Jan Štursa a Vincenc Makovský.

Pamětní síň Jana Zrzavého

V roce 2002 bylo v Krucemburku otevřeno turistické informační centrum a pamětní síň Jana Zrzavého. V pamětní síni se návštěvník dozví řadu zajímavých informací z umělcova života a jeho vztahu ke Krucemburku, kde byl dle svého přání pohřben (hrob je u katolického kostela na náměstí Jana Zrzavého). V pamětní síni je bohatá obrazová dokumentace včetně reprodukcí některých významných děl Jana Zrzavého

Chotěboř

Město na okraji chráněné krajinné oblasti Železné hory, v blízkosti přírodní rezervace Údolí Doubravy. K významným sta - vebním památkám města patří zámek s anglickým parkem, kostel sv. Jakuba, mariánský sloup, kaple Povýšení sv. Kříže a kaple sv. Anny

Fotoalbum »

Všem a velikáááánské Dík za nádhernou slunnou STEZKU, hlavně Janě V. a Vláďovi, muzikantům, národním hereckým umělcům a umělkyním  a té, co až se její jméno stane květem, včelka si dobroty vysaje BZZZZ. Já osobně i skororannímu Mololiérovi (bratranec italského gondoliéra)  M.T.hudebně  doprováźející divoký závěrečný taneční rej laděnéný lehce NA MOL potichoučku zdravím. Marčelína

Zoufalé čekání


Pouťová rýmovaná tragédie z vysokohorského terénu a citelným nedostatkem Radůzů, autorem Josef Gregor. Nastudovala Čtrnáctka pro narozeninovou Zuzanu.