Cyklo Alpy 2015 » pá 7. srpna » JiJi

Ahoj, po nedávném návratu z další alpské cyklistické akce posílám nejzákladnější info. Pro nadšence pro hory, přírodu a kola, i pro ty ostatní.
Dvoutýdenní cestu po horských silnicích ve Švýcarsku a Francii jsem podnikl s dcerou Helenou (28) a první týden ještě s dvojicí přátel - cyklisté a horolezci Erika a Martin (41 a 43). Po týdnu jsme se rozdělili - oni pokračovali ještě 3 dny ve Švýcarsku a pak jeli domů skrze jinou následnou akci.
My jsme ve Francii jezdili další horské silnice a mimoto jsme byli i diváky dvou horských etap Tour de France v regionu Maurienne.
Na kolech to byly jízdy pouze na vrcholky hor a sjezdy zpět, údolní jízda jen jedna kratší - při obhlídce francouzských vesnic chystajících se už řadu dnů na příjezd Tour.
Už jsem se setkal s dotazy typu - "Jak může cestovat český důchodce v drahém Švýcarsku?"
Švýcarsko je krásné a drahé, ale "dá se to".
Např. nás stálo "týdenní ubytování" ve Swiss jen 25 švýc. franků (tj. asi 650 Kč). Byli jsem totiž pouze 1x v kempu, jinak bivaky v přírodě na nezávadných místech. 
Podle švýc. legislativy je možno za určitých podmínek přespat - bivakovat, ne tábořit. Je to ale možné jen v některých oblastech a místech, často je výslovný zákaz.
Samozřejmě to není pro toho, komu jde o pohodlí - ale jezdíme ven za zážitky, pohodlí máme celý rok doma.
Ve Francii pak už jsou jiné ceny a týden v municipal camping v St.Rémy de Maurienne nás stál 12€ za noc. Většinou česká strava vezená sebou, nákupy jen mírně - v obchodáku také za téměř české ceny.
Takže celkové náklady nulanulanic, drahá byla jen cesta - jsem jel předem pro dceru až do Essenu a pak jsem jí tam vezl zase zpět.

Stezka – přihlášky!!! » po 10. srpna » šéf

Ahoj všem, tak jsme zpátky z Dánska a je potřeba hledět dopředu na další akce. Zejména pak na Stezku.
22.června jsem poslal ohledně vašich přihlášek na ní, mimo jiné, abyste mi poslali e-mailem následující údaje a také provedli platbu:
1. KDO se na Stezku hlásí
2. KDY na Stezku přijedete (čtvrtek, pátek, sobota, neděle)
3. VLAK - jestli pojedete stezkovým vlakem zpět do Prahy (vlaková souprava bude stejná jako loni, vč. občerstvení) nebo NE.
4. Přihláška je však potvrzena až po zaplacení zápisného (viz výše). Zápisné se platí opět na trasový účet č. 2500228174/2010, jako variabilní symbol použijte č. 5715, pokud neplatíte ze svého účtu, který je na vaše jméno, tak to jméno uveďte do zprávy pro příjemce. 
5. TO VŠE prosím zvládněte nejpozději do 15.srpna.
Dnes máme 10. srpna a vypadá to, že nás pojede na Stezku méně jak 30. No, alespoň budou Stezkové večery klidné.
A také jsem doufal, že už za ta léta přihlašování všichni zvládnou přihlášku tak, jak jsem požadoval. (Uvědomte si prosím, že se v záplavě e-mailů (případně plateb) musím nějak, pokud možno rychle, orientovat, abych byl schopen všechny informace správně identifikovat !! Nejlepší je tedy posílat přihlášku formou odpovědi na tento e-mail a u plateb se držet přesně podle výše uvedeného bodu 4.). Opět musím konstatovat, že bohužel zase to někteří nezvládli. U některých jsem musel základní údaje rozklíčovat až podle platby (např. se vůbec nenamáhali poslat přihlášku písemně). Ale u některých to bohužel nebylo možné. No, stárneme. 
V příloze posílám aktuální seznam přihlášených. Prosím překontrolujte ho, jestli se mi ty údaje podařilo vyseparovat správně.
Křížky v jednotlivých sloupcích znamenají, že jste požadovali vlak zpět (nebo jste ho alespoň zaplatili), případně, že jste sdělili, KDY na Stezku přijedete. Pokud tam příslušný křížek není, tak buď tam příslušný den nebudete nebo jste to prostě zapomněli napsat (nebo jsem vás prostě v těch e-mailech nenašel).
Pokud máte v posledním sloupci "dluh" nulu, tak k dnešnímu dni dorazila platba na účet a vaše přihláška je plnohodnotná, kdo zaplaceno nemá (jako například já), tak tam má uvedenu dlužnou částku. 
Pokud by se ještě někdo chtěl na Stezku přihlásit a ZAPLATIT, tak má čas (jak jsem již před více jak měsícem psal) čas do 15.srpna. Vzhledem k tomu, že je to sobota, tak budu ještě akceptovat přihlášky a platby došlé v pondělí 17.srpna (ale později už fakt NE). Ještě poznámku, platby v hotovosti bohužel nemůžu akceptovat. Takže se můžete například na zítřejší slezině přihlásit, ale ne zaplatit. 
Kdo tak neučiní (přihláška + platba), TAK na Stezku nepojede. 
Jde totiž o to, že je potřeba včas podat Trasovou přihlášku a předat příslušnou sumu pořadatelům Stezky a také musíme včas nahlásit do noclehů počty. 
Jinak přeji příjemný zbytek léta.
č. Jméno č/n zápisné: 1 Vorlová t 250,- 2 Neuman A. n 300,- 3 Tichý Z. n 300,- 4 Vlach n, 5 Vlachová n, 6 Roith t, 7 Roithová t, 8 Draský n 300,- 9 Tichá M. n 300,- 10 Tichý M. n, 11 Kestřánková t 250,- 12 Peřina n 300,- 13 Bárta n 300,- 14 Bártová n 300,- 15 Škrabálek n 300,- 16 Davidová n 300,- 17 Slavík n 300,- 18 Dufková n 300,-
19 Staněk n 300,- 20 Podráská t, 21 Chloupek t 250,- 22 Bubeníček n 300,- 23 Veverka n 300,- 24 Jeřábková n 300,-.

Stezka – přihlášky ještě jednou » po 10. srpna » šéf

Já věděl, že to nebude tak jednoduché. Řada nedokáže najít původní e-mail z června ohledně přihlášek na Stezku, případně kouknout na www.takpraha.cz »
Takže ještě doplňuji částky:
zápisné: člen TAKu:  250,-, nečlen:  300,-, vlak (pro všechny bez rozdílu): 100,-.
Tedy: člen TAKu s vlakem: 350,-, nečlen TAKu s vlakem: 400,-
Poznámky:
- Uvedené částky jsou v českých korunách.
- pojem "vlak", resp. "s vlakem" znamená cestování ze Stezky v pondělí 28.9. v podvečer zpět do Prahy stezkovým vlakem.
Další doplňující údaje: 
všechny noclehy jsou na posteli s polopenzí
polopenze obnáší: večeři a snídani
večeře je jídlo večer po příchodu do noclehu
snídaně je jídlo ráno po probuzení (zpravidla v 9:00)

Slovenské hory – Slovenský Kras » út 11. srpna » PaTi

Ahoj, předem se omlouvám nezůčastněným. Oznámení těm co jedou:
Zakoupeny jízdenky tam  20.8.2015 21.56 hod.-- Hlavní n.-- směr Košice--Regio Jet--vůz č. 10 -- cena 227 Kč na osobu.Zde žádné jízdy důchodců po Slovenských železnicích neexistují.
Zpět jedeme s ČD, pro jízdu platí,že je pro jízdu zdarma nutná průkazka, kterou vydávají Slovenské dráhy.Bližší informace jsem z počítače nevydobyl.Kdo chce jet zdarma musí si to zařídit do 16.8.2015 ( nebo oznámit,že si to zařídí) a já mu nekoupím jízdenku). Zpáteční jízdenku budu kupovat 18.8.2015. Jiné jízdy zdarma nebudou realizovány-budeme jezdit busy (vlaky jezdí velmi omezeně).
Ostatní platí. Pokud bude trvat sucho bude nutné vzdát se ohňů,vemte každý jeden kahánek (hřbitovní svíčku).
Seznam účastníků: Soňa Vaš., Jana Ment., Petr Ko., Zuzana Vl., Luděk Le., Lenka Hn., Marcela L., Ivan Pa.,Jiri Vev., Bož.T., Pavel T. Celkem 11 ks.

Informace k bezplatným jízdenkám » út 11. srpna » ZdeBá

Ahoj Pavle, zde je odkaz » jak na to, praktickou zkušenost s tím zatím nemám. Zdar vaší letní expedici do slovenských hor přeje…

Informace k bezplatným jízdenkám » út 11. srpna » PaTi

Ahoj, tato zpráva se týká většiny naší trasy,nyní aktuálně Slov. hor.Jedná se o bezplatné jízdy vlakem na Slovensku. Není to jednoduché. Děkuji Zdeňkovi za zaslání

Ad Nákladové nádraží 11. 8. » st 12. srpna » ZuVla

Ahoj všichni, díky našim pohotovým fotografům už zajisté víte, jak jsme se měli včera na kolejích. Ještě by to chtělo kapku rosy a žižkovská industriální romance neměla chybu. Legionářský vlak způsobil, že i notoričtí pozděchodiči přišli na komentovanou prohlídku už v pět a v parném odpoledni se nechali provádět legionářem, oblečeným do uniformy ne nepodobné klasickým kopřiváčům. Poté jsme obsadili bílý stůl uprostřed kolejiště a nepřestávali se divit, kolik je mezi námi milovníků industriálu. A pak že život není náhoda. V neděli jsme se rozloučili s našimi průvodci po cestě parádním Dánskem a včera jsme se s nimi srazili v kulometném hnízdě. Těsně před promítáním filmu a vyhnáním z ráje jsme si připili s Karlem K. na zdraví a pak už začali divákům v lehátkách promítat nějaký nesrozumitelný film. Museli jsme se odebrat do útrob nádraží ke švédské bedně. Ale i tam přes mohutné zdi nákladového nádraží jsme prý rušili filmové fanoušky. A protože tichá pošta už je nad naše síly, odebrali jsme se raději domů. Kdo jste nestihl nádraží včera, můžete se na legionářský vlak podívat  do 26. srpna. Každou celou hodinu od 13 do 17 je komentovaná bezplatná prohlídka. A možná vás bude provádět Ondra, náš průvodce z Dánska. Fotoalbum »

Informace k bezplatným jízdenkám na slovenských železnicích » čt 13. srpna » ZuVla

Těm, které to zajímá - jízdy zdarma vlakem na Slovensku.
Nedávno jsem se vrátil ze Slovače ze srazu bývalých vojáčků 2-leté základní služby (již 50 let tomu). Na cesty sebou vozím pasovou fotku, kterou jsem tam využil pro zhotovení průkazky 70+, velikosti OP, u okénka pokladny, zdarma. Říkají tomu registrace, ta je možná jen u některých (větších) pokladen. Existuje též průkazka 62+, má se na ni také jezdit zdarma - o tu jsem se samozřejmě nezajímal, ale postup bude asi stejný jako u 70+. Zdarma jsou vlaky os, zrychlené a (ne-IC-EC) rychlíky. U pokladny (tam, kde je otevřena) si MUSÍTE před nástupem vyžádat jednosměrnou (k průkazce nedostanete zpětnou) jízdenku a ta vám pak platí spolu s průkazkou. Při registraci pozor u kasy, lidé kupující jízdenku mají přednost před těmi co se chtějí registrovat. Foto musí být od 15.6. t.r., do té doby být nemuselo a k vaší identifikaci stačila občanka nebo pas.
Jízdy zdarma platí z příhraničních stanic po celém území. Všude mají napsáno, že registrace je možná i na webu Slovenských železnic. To bude asi lepší volba než čekat ve frontě u kasy, kde vás třeba ani neobslouží včas. Nevím, jak to řeší s fotkou na webu. Přečtěte si tam předem platné tarify a předpisy, od 15.6. došlo ke změnám a mají tam v tom docela burdel. Pod 70 let nejlépe v předstihu vykorespondovat potřebné mailem, přes 70 to takto funguje bez problémů. 
Url na železnice SR: http://www.slovakrail.sk »

Noční Pražské věže v po 7. 9. večer » út 18. srpna » ZuVla

Ahoj milovníci Prahy a věží obzvláště, už jsem vás několikrát lákala a ani tentokrát si neodpustím.  Zatím jste za dvě stovky mohli prolézat pražské věže ve dne, tentokrát se budete moct dívat na Prahu svrchu za nočního osvětlení. A sice v pondělí 7. září večer.
viz přeposílám mail od organizátora:
Vážení přátelé,
prázdniny budou za námi, opět se vrhneme ve školách na učení a ve firmách na práci. Aby nebyly všechny dny všední a pracovní, připravili jsme na pondělní večer 7.9. hru pro děti i dospělé Noční Pražské věže.
Kam půjdeme? Start bude tradičně na Novoměstské radnici nebo doma, cíl na Novoměstské radnici. Nově se podíváme do sálů Paláce Žofín, vylezeme na věž Malostranské besedy, na věž kostela Zvěstování Panny Marie v ulici Na Slupi, na věž Malostranské zvonice, část účastníků půjde na večerní Malostranskou a část na Staroměstskou mosteckou věž.
Účastníci obdrží při prezentaci startovní průkaz a mapu, k tomu pak dobrodružné úkoly pro jednotlivá stanoviště. Odkaz na report z některé z minulých akcí »
Další info a přihlášky ». Na viděnou na Novoměstské radnici Milan Horký, koordinátor.

Dánsko – nový most v Kodani » čt 27. srpna » JiVl

Ahoj, v Kodani otevřeli nový most.  .
Já třeba ten nový most vůbec nezaregistroval, i když rychlá rota šla po druhém břehu kolem knihovny. Ta je vidět na videu i fotkách » a mapa ».

Dánsko – nový most v Kodani » čt 27. srpna » šéf

Taky ahoj, no, to já to zaregistroval, ale říkal jsem si, co to je? Vůbec nenapadlo, že je to most, protože zrovna když jsme šli kolem, tak byl otočený a proplouvala tam vyhlídková loď. Považoval jsem to za nějakou vyhlídkovou plošinu, viz foto.

Ad U Jarolímků 26. 8. » čt 27. srpna » ZuVla

Ahoj všichni, včera ráno jsme se vrátili ze slovenských hor a taky ještě včera večer jsme se i s horským vůdcem (z toho je patrné, že je nejen nezničitelný, ale opravdu  n á š  vůdce) sešli v hospodě U Jarolímků. Letos jsme na slovenských horách kopírovali trasu z roku 2000, kdy nás Měnový fond vyhnal i s dětmi z Prahy až na Dálný východ. A ve stinné zahradě jsme se taky vrátili o 15 let zpět. Snesli jsme lavice kolem stolu do více řad, pili piva o sto šest, vypravěli si zážitky z posledních čtrnácti dní (požadavek "jen jeden hovoří", byl včera neproveditelný) a hlavně jsme po dlouhých a dlouhých letech fotkařili. Prohlíželi jsme si alba ze slovenských hor před patnácti lety, Náměstkovo ucho z Hnilické Kyčery před třiceti lety, ale taky úplně čerstvé Ivanovo Dánsko. A když konečně dorazil počítač, tak i fotky ze svatby Pavly (teď už Daňkové) ze Střekova. Byl to bohatýrský večer. Paní vrchní, která je v Hrabalově Libni na ledacos zvyklá, nám při odchodu s obdivem pravila, že tolik lidí u jednoho stolu ještě nezažila.
  TAK, když čtrnáctkové kulturní léto 2015 zažívá takový úspěch, zkuste zavzpomínat na o něco nedávnou minulost - na léto roku 2011 »  a na léto roku 2012 ». To se snad poznáme, vypadali jsme už skoro stejně jako teď.

A to je pro dnešek, milé děti, všechno. Zapište si správná data do svých deníčků a hlavně se, odvážné školačky a školáci, nespleťte – říjen přichází až po září.

Malešický mikropivovar » čt 27. srpna » MiMa

No a kdybyste někdo nemohl Mikropivovar najít, tak se zeptejte dříve narozených, kde bývala v Malešicích v roce 1963 pošta. Pokud si vzpomenou, tak Vás pošlou dobře.

Norrisova bouda – last minute! » pá 28. srpna » MiMa

Tento víkend jsou s námi Větrovcovi, Jáson a Rufus a ten kdo je operativní tak může taky. Bude vítán. Pueblo je otevřené.