ZPRÁVY listopad 2015
    ne 1.11.2015 22:32 – BlBar – vnouček
Ahoj z jihu,
dnes jsme cestou domů z DD v Plzni dostali zprávu, že vnouček Jáchym už je na světě, zatím s téměř 3,40 kg.
Zdravíme, Blanka a Jarda
    st 4.11.2015 12:18 – LeJa – DD v Plzni
Hola,
 ještě se vracím k akci DD Plzeň. Jsem rád, že podle ohlasu se povedla. Bylo pro mě ctí a národním svátkem vykonat něco pro tak báječnou společnost jako je T14. Ovšem vavříny patří i Stáně D., která celou akci iniciovala (tedy by bez ní nebyla!) a např. navrhla ubytování i některé akce a pokud vím, zajistila návštěvu Bohemie. A bez ní by T14 ani nevybrala peníze na akce, to si přiznejme. Pak je zde ještě Zuzana V., se kterou jsem vše konzultoval a která tedy posuzovala, co je a co není vhodné. Měla na starosti i rozpis ubytování.
 Úžasně vyšlo počasí. Před i po stálo za belu. Např. včera zde byla celodenní mlha a teplota se dostala na 3 st. Já jsem se žel nemohl zúčastnit všeho, protože v rámci školních prázdnin u nás byl vnuk a to nešlo pominout.
 Fotky Ivana H. jsem přeposlal jedné známé z malého města s komentářem: "Hle jak se baví důchodci z Prahy. Inu, v Praze je blaze".
Budiž jim přáno, kdo umí, umí. Mám je rád. V té souvislosti mi vytanuly na mysli slova Josefa Švejka, když v Királyhidě uklidňoval rozčileného sapéra Vodičku: „Von některej Maďar za to ani nemůže, že je Maďar“. Bohužel to na Vodičku nemělo účinek, neboť odepnul ýbršvunk a s výkřikem „vinej, nevinej, berte je po řadě“ se vrhl na Maďary.  Švejk měl Maďary asi docela rád (toulal se tam a psal z cest povídky), to prokázal např. na nádraží v Táboře, když poroučel pivo maďarskému vojákovi se slovy: „Jen pij ty kluku maďarská. Vy byste nás tak nehostili“!   
Tímto literárním exkurzem končím, možná se hodí i vzhledem k blížící se akci Uherské lázně. T14 zdar!
 Tak díky všem za účast za fotografům za fotky
    st 4.11.2015 13:23 – ZuVla – Ad celnice 3. 11. a PLZEŇ 2015
Ahoj všichni,
   včera nás v hospodě nebylo nejvíce, většina frekventantů DD v Plzni dala zřejmě přednost vstřebávání zážitků z hektické návštěvy v Plzni v příšeří domácích televizních obrazovek před dalším večerem v hospodě. Ale nakonec jsme se patnáctého Pažouta přeci jen dočkali a Koppovi proti jeho vůli poradili, jak má jezdit domů do Hostivic(e).
    Minulý víkend jsme byli v Plzni a rovnou prohlásím, že poklidnou přípravu na přijetí do Domova důchodců si tedy představuji jinak. V pátek jsme v neskutečně rychlém sledu absolvovali - oběd v závodní jídelně Kouhout, exkurzi v naší srdeční záležitosti Bohemia Sektu, rotundu a hajdy do vlaku, do Plzně, do bazénu, k rytíři Lochotovi. Sobota - valčíkem okolo náměstí, čtvrthodinka s pantátou Bernáškem, oběd v téměř mnichovské Spilce, bloudění po Plzeňském pivovaru, běh za Loosem a přeřízky U pašáka. V neděli už jsme doklusávali v tanečních v Měšťanské besedě, v synagogách, v Novém divadle a pak následoval úprk před sparťanskými fanoušky - naštěstí nám na nástupišti kryli záda těžkooděnci. A to není všechno. A kromě všech těch pamětihodností jsme po letech viděli Plzeňáky. Leoše (ještě jednou díky) a Rosťu vidíme občas na cykločundru, ale teď jsme na vlastní oko spatřili tatu Millera, Aubrechta, Slepici, Karkuli, redaktorku Evu a na mžik i Jirku Ichu. Reklama výjimečně nekecá: Plzeň žije!
    Tuto sobotu večer nám Pražákům hraje plzeňská countryová skupina Mickey band v restauraci U vodárny v Korunní. Je příjemná na poslech, na tanec a když dorazíte, aspoň si nacvičíte příchod na nedělní oběd v tomtéž podniku.
   V neděli totiž po obědě U Vodárny bude vycházka "Od školičky až do hrobu". Sraz je ve 13 hodin u Kohoutku. Od stanice metra Jiřího Poděbrad půjdete směrem k vinohradské vodárně, přejdete Korunní a budete pokračovat stále rovně sady až na hranu. Teď se Kohoutek maskuje hospodou Na kus řeči, ale otevírá až v jednu. Takže startovací pivo je proto U vodárny. http://restaurace-uvodarny.cz/
    A další prodloužený víkend 13. - 17. 11. jedeme do Uherských lázní, hospodu na Výtoni v úterý 17. 11. náš šéf proto včera odpískal.
    Tím pádem další hospoda a poslední letošní!! na Výtoni bude až v úterý 1. prosince. Bohužel se kryje s koncertem Míly Fuxy a jeho Tired Horses v Balbínce. Už dopředu hlásím, že tentokrát dám přednost přebásněnému Bobu Dylanovi před prozaickým Poskalákem.
P.S. na Silvestr v Podhradí u Sázavy nás bude na Silvestra 26. Nechcete se ještě připojit?
    čt 5.11.2015 15:05 – RoTa – Ještě jednou Plzeň
Vážená Čtrnáctko.
Borodin zvaný Leoš už napsal své poděkování za návštěvu , tradiční fotoreportéři poslali záplavu krásných fotek z podujatí  a Zuzana už napsala svoji tradiční zprávu, čímž učinila definitivní konec za DD v Plzni neboť Trasa žije přítomností a budoucností a nelze se stále ohlížet zpět neb jak řekl Švandrlík ústy majora Terazkyho:"Čo bolo, bolo."
Přesto si dovoluji ještě jednou obrátit Váš duševní zrak k minulému weekendu a zadoufat, že se účastníkům akce v Plzni líbilo. Alespoň jste měli možnost poznat, kde to vlastně vznikl ten SPAS. A teď už jistě chápete, že něco takového jinde než v Plzni vzniknout nemohlo :-).
A Vám musím poděkovat, že jsme mohli pobejt ve Vaší přítomnosti. Vždyď díky této akci se SPAS sešel kompletní, což už se mu často nestává!
No a taky musím pochválit našeho Leoše-Borodina (on to má rád), že to tak hezky zařídil včetně počasí (spoluorganizátorku Stáňu už pochválil on).
No a na závěr posílám odkaz na nějaké moje fotky i když vše už bylo vyfoceno.
http://rmv.rajce.idnes.cz/DD_Trasy_14_v_Plzni
TAK Ať žije staroslavná Trasa 14 a její Šéf !
A ať žije SPAS!
*RMV*
tč.IV. a VI.
praes. SPASu
PS. Pro architekty ještě následující odkaz-budou-li mít na něj trpělivost. http://pam.plzne.cz/objekt
    čt 12.11.2015 15:54 – ZuVla – Ad Vycházka Od školičky až do hrobu
Ahoj všichni,
     protože nastávající uherské sklípky a bahno bitvy u Moháče zcela určitě zasunou školičku i hroby hluboko do zapomnění, musím se s nimi rychle popasovat ještě teď.
     Dušičkovou vycházku jsme začali v parném babím létě. Vycházkáře jsem jen těžko zvedala z právě otevřené zahradní restaurace, kam se posadili Na kus řeči. Ale hroby se nejen otevírají, ale taky se setměním zavírají, a tak nezbývá než svižně vyrazit. Hned jsme zjistili, že i na profláklých Vinohradech lze nalézt prvorepublikové sídliště, kam mnozí zavítali poprvé v životě. Okolo stometrové mozaiky vykulených obličejů jsme došli k Vinohradskému pivovaru, kde už se zase rok točí pivo. Horníček, Felix, Štaidl, Zich, Tatarka - jak se to rýmuje? Všichni bydleli ve vilách, namačkáni do malého vinohradského trojúhelníku. A co teprve Kouřimská! Kromě paní profesorky hpap se nasáčkovali do jednotlivých domů herci, herečky, básníci, dramatik, Milena Jesenská - Fučíka musel dokonce Zdeněk Štěpánek shodit ze schodů, aby se mu neusalašil v bytě. A nový vinohradský mrakodrap Crystal bydlí zadní stranou také v Kouřimské. Museli jsme si od těch všech slavných odpočinout na Želivárně. Votickou jsme došli na plácek Podschodama, kde jsme nalezli vhodné útočiště na zlikvidování všech tekutých zásob i stravy na cestu. Na cestě do hrobu nás pouť zavála i do Vinohradské nemocnice, tentokrát naštěstí jen za uměním. Nabídli nám tam Oratorium, Zmrzlinu i Stydlivou tlustoprdku.
    Pak už nepřekvapilo, že Hollar na nás ze své školy vyvaloval oči a Kisch nás na Vinohradském hřbitově vítal s cigárem v ústech (jen úcta k zuřivému reportéru mi brání napsat v hubě). Vzali jsme prohlídku zběžně, z 16 000 hrobů jsme se zastavili u jedné tisíciny. Nemohli jsme opominout strýčka našeho šéfa, Ponrepa, který si pozval do hrobu celý zástup magiků, nenápadný hrob kapitána našeho průmyslu, ani obě tváře Semaforu. Dohledali jsme náhrobní kámen Petra Nováka, dva rodáky z Dolní Čermné, kteří doputovali z rodné vísky až na Vinohrady, podobně jako Zapadlý vlastenec. Lidé různého smýšlení tu leží pospolu - na Dívku modrém přísně dohlíží komunistický básník, ale největší paradox jsme zažili u posledního ze tří prezidentů, které jsme navštívili - Havla v honosných arkádách, Háchu v původně neoznačeném hrobě a třetího - Zápotockého, který po výhoštění z Vítkova spočinul jen pár kroků od hrobu popravené Milady Horákové. Celou vycházku jsme museli po všech těch peticích za nejpřísnější potrestání spláchnout v hospodě na Struze. Ale ani tam jsme propagandě neunikli. Kromě píchaček (které by se docela hodily na zábranu od předčasného odchodu z hospody) měli v salónku i noviny z roku 1938. To byla síla! Tak nashledanou v lepších časech.
     I když ne tak moc, příště v neděli 20. prosince se budeme pohybovat za tratí a přitom vzdychat "Bohatství a miliony jsou tam za tratí".
    čt 12.11.2015 23:52 – JaVor – Čtrnáctkový kalendář – ČTĚTE, PROSÍM!
Vážení,
i letos nám Hpap vymyslela téma pro kalendář a sice "Čtrnáctka ve znamení zvěrokruhu".
Prosím, odpovězte na dotazy
1. Koupím si kalendář – ANO nebo NE (vloni stál myslím 150,-). Mělo by být kolem 50 zájemců.
2. Chci mít v kalendáři fotku – ANO nebo NE nebo JE MI TO JEDNO.
Prosím, kontrolujte a konejte
1. V přiložené tabulce jsou všechny mně známé informace o čtrnáctkové základně. Prostudujte je a pošlete mi chybějící údaje k doplnění. 
2. Pokud vám není jedno jakou fotku vybereme, vyberte si tu svou ze svého archivu a zašlete mě (JaVoru) v dobré kvalitě.
Na tento email mi odpovězte co nejrychleji, nejpozději v pondělí 23. 11. 2015.

    so 21.11.2015 18:30 – JaVor – Podruhé! Čtrnáctkový kalendář – ČTĚTE, PROSÍM!
Ahoj, z přibližně stovky aktivních členů Čtrnáctky se ozvalo 28 lidí. 17 lidí chce kalendář.
To je žalostně málo proto to, abychom pro nejistou věc vynakládali čas i peníze. Takže, jak???

    čt 26.11.2015 13:00 – ZuVla – Uherské lázně
Ahoj všichni,
     a jak jsme se měli v Uherských lázních? To je přeci zbytečná otázka v kriminalistice i v Uhrách. Jasně, že dobře! Po čtyřech letech jsme si opět střihli Harkány a s potěšením zjišťovali, že téměř vše zůstalo stejné. Hotel Forrás - tentokrát s českou obsluhou, sirné lázně, velikost kachen v Matty, vířivky, srazy na pitný režim, cvičení v bazénu, harkánská tržnice i ta zastrčená nálevna v Pécsi. V neděli nás dohnal islám - nejdříve u snídaně v televizi, poté u Moháče (naše Bílá hora byla jen drobná šarvátka okresního formátu) a dorazily nás šavle meče v muzeu v Szigetváru. Ještě že tam mají i lázně, dobře označené skříňky a kousek od nich uprostřed polí vinný sklípek. Devět ochutnávek, závitky, neustále dolévané víno, sehraná hudba - to nemohlo skončit jinak než tancem, divokým tancem, divokým rituálním tancem, kdy i načepýřený kohout tančil slepičí tanec. A tak není divu, že jsme se po návratu ještě chtěli bavit. Náhodně jsme si vybrali číslo pokoje - Čtrnáctka je takové hezké číslo - a udělali jsme si tam u stoicky klidných majitelů ještě mejdan vleže.
    Když jsme si prohlíželi album Hujerů z předchozích Harkány, narazili jsme na do očí bijící rozdíl. Z kruté zimy, od pětikostelských fíkovníků obalených centimetrovou jinovatkou, jsme se tentokrát ocitli v prosluněném babím létě. Vyjeli jsme v průzračném dni nad město, vyvezli se na televizní věž, bouchli něco bublinek a spatřili pod sebou rozzářené město i uhelný důl, ať si náš geolog tvrdí, co chce. Z večerní csárdy Tenkés nás vypakovali poměrně brzy, ale Katalin nám zařídila otevření restaurantu u nás doma, zakoupila pro bledou slečnu čtyři lahve vína a pro nás ostatní dalších šest a hudba, zábava a tanec (že ji nepřehodíš?!) se rozjela. Nejhezčí mejdan, radost skoro až do rána, každopádně až do pomalu mizející letící komety. I cesta cesta domů byla snesitelná - jednak jsme si ji rozpůlili v Mosonmagyaróváru lázněmi a závěrečným uherským eintopfem a pak letos autobus vydržel jízdu po tankodromu až do Prahy.
    Éljen Katalin, éljen a Magyar fürdő, éljen Tizennégy. Nemusíte rozumět, hlavně si cvičte správnou výslovnost. Nebo nás příště nevezme Katalin na Olasz Riesling, ale budeme se spokojit s prachsprostým Pražským výběrem.
    so 28.11.2015 11:24 – IvHo – Cesta do Krakova
Ahoj všem cestujícím na společný lístek do Krakowa ,
1/ Připomínám, že jedeme v pátek 4.12. z Prahy hl.n., vlak SC 503, odjezd 7.39 – v Ostravě 10.45, busem z Ostravy 11.15 – v Krakowě 13.45 .
2/ Sraz na hl.n.7.20 dole v hale  
3/ 27 lidí mi zaplatilo zálohu 500,-Kč, bohužel navazující bus z Ostravy byl o dost dražší. Skupinová jízdenka za vlak do Ostravy je 290,-Kč, autobus z Ostravy do Krakowa 367,-Kč, celkem tedy za každého 697,-Kč. Ve vlaku od vás budu vybírat zaokrouhlený doplatek 160,-Kč, prosím abyste to měli pokud možno akorát.
    so 28.11.2015 15:19 – ZdVě – Cesta do KrakovaJe tam chybička v součtu, má být 657,-, doplatek je správně (dnes se ceny za bus pohybují 250-550,-, ale ta nižší jen v sobotu). Podle jízdního řádu je příjezd v 13:35 (Bártovi by měli dorazit v 13:15). Další informace budou postupně následovat
    so 28.11.2015 17:44 – LeHni – Pokoje Krakov
Posílám info o cenách pokojů - dvoulůžák na 2 noci 1835,-  třílůžák 2214,-  a čtyřlůžák  2519,-  398 zl.. Manželé většinou ve dvoul. , ale je jich méně, jsem již domluvená s příslušnými osobami, menší úpravy možné ve vlaku. Můžete platit kartou nebo hotově, dle toho si vyměnte peníze. Ahoj v pátek.
    ne 29.11.2015 17:29 – LeHni – Krakov
Minulý mail jsem posílala kvůli dotazům kolik si mám vyměnit peněz?Ted se zas situace změnila, psala jsem vám, že budete platit na místě a ne mně, jak někteří chtějí. Jiní zas chtějí číslo rezervace, to taky můžu poslat, ale rezervace jsou kumulované pod  celkem třemi čísly. Máme 7x dvoulůžák, 4xtřílůžák a 2x čtyřllůžák. Také jména na rezervacích občas nesouhlasí, to snad pochopíte, když jsem pokoje rezervovala na začátku července a ted je pomalu prosinec. Taky nevím, kdy přijedou ti ,co nejedou s Ivanem ráno. Takže pro Kestřu, Jířu a Hel.J. třílůžák  a Zubra -Míra, Libiger je č.rez. 215.853.101 pin 5339 . Jak jsem psala manžel  dvojice jsou ve dvoul., bohužel někdo -jsem předběžně dohodnutá- bude spát ve čtyřlůžáku, v dalším 4 ženy -Petra, Sona , Marcela a Javor. Ostatní, včetně mně ve třílůžácích.
V dalším mailu vám přepošlu svoji neustálou korespondenci s hotelem, manažerka Zofie musí být hrozná kráva, už jsem i telefonovala s \Booking.com, tak se to snad vyřeší. Jestli nechcete, tak to radši ani nečtěte nebo se rozčílíte jako já. Kdyby se našel někdo, kdo rozumí placení přes IBAN tak mi hned zavolejte. 605583799.Jinak se  zítra se pokusím poslat 10.000,-  přímo z banky a o to pak budete platit méně přímo na místě.
    ne 29.11.2015 22:57 – ZdVě – Krakov
Posílám pro orientaci plánky města, kde se (dá-li Bůh) co nevidět sejdem Zdeněk V.
Vysvětlivky: BO - terminál bus Bosacka, TE - terminál minibus Tiger Expres, MHN - Moon Hostel New
    po 30.11.2015 10:35 – šéf – Hospoda
Ahoj všem,
jen připomínám, že zítra je zase po čtyřech týdnech pravidelná hospoda v celnici Na Výtoni (po čtyřech týdnech proto, že před čtrnácti dny většina z nás seděla v autobusu na cestě z Uher přes Horní Uhry, jižní Moravu a střední Čechy do Prahy, kde nás na příjezdu čekal dokonce ohňostroj).
Hlavně připomínám, že zítřejší Výtoň bude v tomto roce poslední !!!!  Za čtrnáct dnů budou trasové Vánoce v Malešicích a za dalších čtrnáct dnů se už budeme chystat na Silvestra. Takže určitě přijďte, třeba i proto, že někteří zítra dají přednost Unaveným koňům, tak ať se tam v klidu duševně připravíme na Krakov a ať tam obhájíme zamluvená místa.
    po 30.11.2015 14:37 – ZuVla – Nejen DD v Plzni, ale i jesle
Ahoj všichni,
   hlásím, že v Plzni byl letos nejen Domov důchodců, ale i jesle. Náš Chval a další tři mimina v doprovodu rodičů odjeli vlakem do Plzně, navštívili restauraci U Salzmannů a všechny čtyři Loosovy interiéry. Posílám cestu vlakem, hrdé otce před Loosem a rozvalené návštěvníky na Loosově pohovce v bytě Krausových. Jsou seřazeni přesně podle věku. Náš červencový Chval (úplně vlevo) se už vypracoval na doyena této společnosti, pak je Jáchym, Josef a úplně vpravo nejmladší zářijový Kryštof. I průvoce prohlásil, že takovou skupinu ještě neměl a udělal si s dovolením foto mimin pro interní účely muzea.
   
   
   
   
   
ROČNÍK 2015
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Čevenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
SEZNAM ZPRÁV
0 

 

© Čtrnáctka 2015