ZPRÁVY prosinec 2015
    út 1.12.2015 12:15 – LeHni – Krakov
Nakonec jsem bitvu s manažerkou Zofií vyhrála, převálcoval jí manažer Tomasz, nemusím nic platit přes IBAN - aspoň jsem se to naučila- takže z toho vyplývá, že všichni budeme platit na místě, každý dle své chuti, bud hotově nebo kartou. sejdem se u vlaku a doladíme umístění v pokojích.
    út 1.12.2015 23:54 – ZdVě – Krakov
Takže je to jasné, pro doplnění zasílám charakteristiku hostelu a obrázky přístupu (je to ve dvoře, od tramvaje se musí obejít blok ulicí Przemyska a zahnout doleva k průchodu pod činžákem.
Jinak počítejte s tím, že to není žádný zájezd ČEDOKu, ale vycházka se Zuzanou třikrát po sobě!
Pro co se hodlají ztratit a pak se třeba budou chtít najít, uvádím číslo svého cestovního mobilu: +420 607 790 725
A hlavně: NEZAPOMEŇTE SI VZÍT SEBOU ZPÁTEČNÍ JÍZDENKY NA BUS, KTERÉ VÁM ROZDALA LENKA!!!
    st 2.12.2015 13:34 – šéf – Ad Výtoň 1. 12.
Ahoj všem,
protože Zuzana se včera u poetického Balbína zaposlouchala do cimrmanovy hudby, interpretované Unavenými koňmi (tedy on to vlastně nebyl úplně Cimrman, ale Zimmerman a už vůbec ne Jára, ale Robert), tak píšu z letošní poslední návštěvy hostince Na Výtoni (kdysi U Koppů) protentokrát já.
Včera se nás přes rozpačitý začátek nakonec ve výsledku sešlo 1,5 x 14 (tedy pokud základní sčítání provedla Alla správně). Někteří proběhli jen jako vánek (Zuzana dr.Br.Ádková), jiní si to poctivě odkroutili po celý večer, jiní zase dorazili až těsně před zavíračkou (tradičně Součkovi), které však ještě dokázala trumfnout HPap, což zřejmě vycítil Ivan Pažout a usoudil, že to už se trumfnout nedá a tak radši nepřišel vůbec. On a všichni ostatní udělali samozřejmě chybu. Nejenže přišli o pohled na některé méně obvyklé tváře, ale i úplně neobvyklé - o obě naše zubařky (ta mladá přišla přímo od vrtačky, ta starší pak z jejího křesla - inu na každého jednou dojde !), ale i o závěrečnou griotáž na oslavu (sobotní) Jitky. Jinak se samozřejmě semlelo všechno možné, hlavně pak víkendový výpad na Wawel a jeho přilehlé okolí (také připomínám zpáteční lístky !!) a rovněž se dohodlo téma trasového Silvestra (to vám pošle v dohledné době Alla, já nebudu ani naznačovat).
A co nás ještě letos čeká?
Kromě zmíněného víkendového Krakova,
- pak ve středu 9.12. je koncert pro TAK, tentokrát hraje Hop Trop a pro změnu to bude zase  v Krakově, ale tentokrát však se jedná o KD v Bohnicích (na sídlišti, ne mezi ploty), pokud byste někdo měl ještě zájem, tak dejte vědět, lístky ještě jsou
- v sobotu 12.12. opět hraje Míla Fuxa se svým bandem, tentokrát v Baráčnické rychtě
- a teď pozor !  v úterý 15.12. je trasová oslava vánoc spojená s nadílkou (tedy pokud jste byli hodní) v Malešické Tvrzi (U Tvrze 10/10) v 18:00 !!
- v pátek 18.12. pak někteří zřejmě zavítají do Slovanského domu a jeho Síně slávy českého rock and rollu
- na sobotu 26.12. vás zve Pavel Tichý na Děda (pozvánka ještě přijde)
- no a pak už je tady Silvestr, "gró" Čtrnáctky ho slaví od 30.12. do 4.1. opět v Podhradí (u Sázavy, ne na Malé straně, tedy Straně)
V nadcházejícím roce 14 x 144 bychom se měli opět pravidelně sejít v úterý 12.1.Takže s některými v pátek ahoj u Wawelu, se všemi (doufám) pak v úterý 15. v Malešické Tvrzi
    st 2.12.2015 13:55 – ZuVla – Ad Výtoň 1. 12.
Ahoj všichni,
Unavení koně nebyli vůbec unavení a hráli báječně, ostatně něco z Cimrmana budou určitě hrát i v sobotu 12. 12. v Baráčnické rychtě.
      Ale proč píšu? Co si člověk nenainzeruje, to se nikdo nedoví. A tak doplňuju šéfa: V programu do konce roku ještě vypadla Posedlostní vycházka už 61. s názvem Bohatství a miliony jsou tam za tratí. Sejdeme se v neděli 20. prosince v 12:45 u metra Skalka na stanici busu směr Koloděje (111). Vězte, že cesta za bohatstvím je nejen trnitá a hlavně se za ním můžete vydat jen zřídka. Ve vlastním zájmu buďte dochvilní! Drobné pohoštění pro nás chudáky za tratí je vítáno! Pokud se na cestu budete ještě chtít posilnit, přijďte do restaurace V rybníčkách (nedělní menu) ve stejnojmenné ulici od 12 hod. Na Skalce si vytipujte statisticky nejvyšší budovu a přímo za ní se krčí naše vyvolená.
    čt 3.12.2015 8:37 – PaTi – Vánoční výlet 26. 12. 15
Ahoj,
v příloze posílám program vycházky na Štěpána (1.svátek vánoční, že   nebo svatý Štěpán).
 Začínáme v Popovicích, Králově Dvoře a již tradičně končíme U Medvěda v Berouně.
Vánoční vycházka 26.12.2015
Z Králova Dvora-Popovice do Berouna k Medvědovi.
Vlak jede 9:42 z Hlavního nádraží, v 9:50 ze Smíchova. V Berouně přestup (7min.) na vlak směr Plzeň s odjezdem 10:25, vystoupíme v Popovicích v 10:31. Odtud již pěšky přes Králův Dvůr směr Děd, pak cestou s výhledy do Berouna, přes náměstí do Pivovaru. Celkem asi 8-10 km. V Králově Dvoře předpokládám hospodu na krátké občerstvení (bude prověřeno). Někde u Děda bude oheň-nezapomenout na poživatiny k pečení-kapry, buřty atd. A nápoje!!!! A oblečení k ohni. V pivovaru se předpokládá účast všech. Odjezdy z Berouna již znáte,
    čt 3.12.2015 9:47 – AlKo – Silvestr
Tak  jsme se nakonec dohodli  že téma Silvestru 2015/16 bude známé osobnosti  z minulosti i současnosti , ze všech oborů a historických událostí.
(byly jen u mne doma a to nás bylo málo)Zdravím jken tak halabala Alla
    po 7.12.2015 10:44 – ZdVě – Informuji skupinu Krakov
Záhada vyřešena!
Podivný neidetifikovatelný nelétající objekt naproti Filharmonii byl identifikován jako fontána Fryderyka Chopina urobená z tenkostěnného betonu se skleněnými vlákny v roce 2006 na místě kde stál pomník rozebraný v roce 1931 z důvodu plánu výstavby pomníku honosnějšího. Takhle to po 75 letech dopadlo Zdeněk V., badatel krakowski
    po 7.12.2015 11:10 – ZuVla – Recepty od Katalin a Míla Fuxa Band 12.12.
Ahoj všichni,
     sice ještě všichni máme v hlavě Krakov a Fools on the hill Kosciuszko (název náměstí Paula McCartneyho nahoře na pevnosti nesouvisí s tvarem mohyly, ale s první polskou soukromou rozhlasovou stanicí RMF FM, která odtud vysílá) nicméně,
také se ještě musím vrátit k Uherským lázním, protože Katalin poslala recepty na speciality, které po ní naše kuchařinky chtěly. viz
Ahoj, do Prahy se mi bohuzel nepodarilo dorazit, protoze jsem onemocnela:-( Diky tomu jsem vsak dohledala moji madarskou kucharku a posilam vam recept na ty dobre pagacky ze sklipku a jeste z minule, ty sladke tvarohove knedliky ve strouhance! Katalin
Skeny kuchařky jsou v přílohách
P.S. A taky nezapoměňte na vánoční koncert Mily Fuxy band v Baráčnické rychtě tuto sobotu. Na pozvánce čas není, ale zřejmě bude od 19 hodin. Čtrnáctka bude mít zamluven stůl pro 14 lidí, tak doražte.
   

út 8.12.2015 8:21 – ZdVě – Pro skupinu Krakov - další odhalení
Leonardo da Vinci původně maloval Dámu s hranostajem bez hranostaje
Obraz připisovaný proslulému renesančnímu malíři patří mezi nejznámější malby světa. Francouzský vědec Pascal Cotte však zjistil, že mistrovské dílo z konce 15. století vznikalo natřikrát a původní podoba byla od té finální dost odlišná.
Mistrovské dílo Dáma s hranostajem od Leonarda da Vinciho vznikalo postupně ve třech fázích. | foto: koláž iDNES.cz / BBC
První verze byl prostý portrét Cecilie Gallerani, tehdy šestnáctileté milenky milánského vévody Lodovica Sforzy. Tedy zcela bez zvířete. Později přibylo šedé zvíře a teprve napotřetí se obraz dočkal podoby, v jaké jej dnes znají třeba návštěvníci muzea Czartoryski v polském Krakově, kde je malba vystavená.
Proč ke změnám došlo, není zcela zřejmé. Kůže hranostaje se používala na královské hermelíny a tvor samotný byl Lodovicovým erbovním zvířetem. Leonardo pro vévodu pracoval dvě desetiletí a je tedy možné, že panovník v průběhu času chtěl, aby rozvíjející se vztah s oblíbenou milenkou vešel více ve známost.
Zdroj: http://kultura.zpravy.idnes.cz/dama-s-hranostajem-03h-/vytvarne-umeni.aspx?c=A141002_000524_vytvarne-umeni_vha
P. S. Podle datumu to není apríl. Že by hoax?
Co praví Wikipedie:
Dáma s hranostajem je obraz namalovaný zřejmě Leonardem da Vinci, je nesignován (nepodepsán) a nedatován. Vznikl asi v letech 1488-90. Obraz je nyní vystaven v Polsku, v Krakovském Czartoryski Museum. Leonardovo autorství obrazu je podobně jako u většiny jeho dalších maleb sporné, poprvé mu bylo přiznáno teprve v roce 1889 a spory o něm se vedou dodnes.
Tento obraz je jedním ze čtyř (pěti?) dochovaných ženských portrétů (nepočítáme-li obrazy s náboženskou tematikou), které namaloval Leonardo, dalšími jsou Mona Lisa, Ginevra de 'Benci a La Belle Ferronniere.
První zmínka o existenci portrétu malovaného Leonardem je z 29. dubna 1498 a je uvedena v korespondenci mezi Isabelle d'Este a Cecilií Gallerani.
Historii samotného obrazu ovšem není možné vystopovat dále než od konce 18. století. Tehdy (v roce 1798) jej koupil Adam Jerzy Czartoryski pro svou matku, princeznu Izabelu Czartoryskou. Mezi lety 1830 a 1876 (po nepokojích v Polsku v listopadu 1830) byl zavěšen v hotelu Lambert v Paříži, kde bylo sídlo polského přistěhovalectví. Poté byl obraz opět v Polsku, v novém Czartoryski Museum v Krakově. V letech 1914-20 znova dočasně opustil Polsko a byl umístěn v Německu, v drážďanské galerii. V roce 1920 se vrátil, ale v roce 1939 byl zabaven nacisty (obraz byl před nimi ukryt ve sklepení hradu Wawel, přesto byl nalezen a přitom došlo k poškození obrazu, kvůli kterému musel být po válce restaurován) a odvezen do Kaiser Friedrich Museum v Berlíně. V roce 1940 bylo vyhověno žádosti generálního guvernéra Polska Hanse Franka o navrácení obrazu do Krakova a ten zde byl poté zavěšen v jeho kanceláři. Na konci druhé světové války byl ovšem odvezen do Frankova domu v Bavorsku, kde byl následně objeven spojeneckými vojsky.
Dáma s hranostajem se do Polska vrátila v roce 1946 a nyní je opět vystavena v Krakovském Czartoryski Museum.
Návrat obrazu do Polska v roce 1946 byl fotograficky zdokumentován.[3] Na nádraží v Krakově jsou s obrazem Major Karol Estreicher, MFAA officer Lt. Frank P. Albright, Everett Parker Lesly a neidentifikovaný americký voják.
Obraz následně prošel rekonstrukcí a bylo na něm provedeno několik analýz, při kterých rentgen ukázal, že během uplynulých staletí došlo na obrazu k několika změnám. Za dámou byla například dříve namalována okna (nebo dveře?), dáma měla na hlavě průhledný závoj, který byl později retušován tak, aby vypadal jako vlasy a také spodní 2 prsty byly pozměněny.
Jako objekt portrétování byla identifikována Cecilia Gallerani (1473-1536), tehdy šestnáctiletá milenka vévody milánského Lodovica Sforzy, zvaného též podle svého zjevu „Ludovico il Moro“ (Ludvík Maur/mouřenín), který byl Leonardovým zaměstnavatelem.
Rod Gallerani sice nebyl šlechtický, ale i tak patřil mezi vlivné milánské rody. Ceciliin otec Fazio zastával důležité posty u dvora a byl také velvyslancem Florencie. V 1483, ve věku deseti let, byla Cecilia zasnoubena s Stefano Viscontim, svazek byl ale v roce 1487 zrušen. V květnu 1489 poznala vévodu Lodovica Sforzu. Tomu tato krásná, inteligentní (byla aktivní účastnicí filozofických konverzací), vzdělaná (mj. hovořila plynule latinsky a řecky) a nadaná (ovládala hru na několik hudebních nástrojů a zpěv, psala básně) dívka brzo učarovala a pouze absence jejího vznešeného původu zabránila tomu, aby se stala jeho chotí. Jejich milostný poměr pokračoval i po vévodově svatbě s Beatrice d'Este a Cecilia mu porodila v květnu 1491 syna Cesara. Poté musela formálně opustit palác Sforzů, vévoda ovšem narozeného chlapce uznal za svého, styky s nimi nepřerušil a dostatečně je zabezpečil. Další dítě vévodovi porodila v roce 1493.
Dáma s hranostajem – detail obrazu
Dáma drží v náručí zvířátko, které (zvláště v bílé barvě) bylo v období renesance bráno jako symbol cudnosti a čistoty a odkazovalo tak na nezkaženost portrétované dámy.
Podle názvu obrazu by se mělo jednat o hranostaje, dle zoologů se ale spíše jedná o albinistickou fretku. Hranostaj je totiž výrazně menší, je těžko ochočitelný a plachý (a byl by tedy nevhodnou předlohou pro pomalu a důkladně pracujícího Leonarda), navíc bílý je pouze v zimě a ve státech jižní Evropy většinou ani tehdy ne.
Označení zvířátka jako „hranostaj“ mohlo vzniknout i jako narážka na dívčino příjmení. „Gallé“, které je zkrácenou formou jména Gallerani, je totiž také řecké označení hranostaje.
Jako další možné vysvětlení proč Dáma drží toto zvířátko je udáváno to, že bílý kožíšek hranostaje býval používán na límce královských plášťů, tzv. „Hermelíny“. Hranostaj v náručí by tak odkazoval na jistou spřízněnost s vládcem
Takže vyberte si
Zdeněk V., badatel krakowski

    pá 11.12.2015 9:17 – ZuVla – Míla Fuxa – změna a nadílka
Ahoj všichni,
    zítra Míla Fuxa a spol. začínají v Baráčnické rychtě až ve 20 hodin!! Ale to neznamená, že přijdete až v tu dobu nebo dokonce později. Rozšířila se mylná fáma, že začínají už v sedm, takže hrozí, že i notoričtí pozděchodiči přijdou před Vámi a vy už si nebudete mít kam sednout.
    Zato v úterý 15. 12. je naše nadílka už v šest!! Sejdeme se v Malešické tvrzi, kde jsme začínali vycházku Pražská pivočára. (neplést s Malešickým mikropivovarem, kde jsme při té vycházce samozřejmě také byli a pak i v létě  na zahrádce). Malešická tvrz je v ulici U Tvrze. Pokud přijedete busem 177 či 195 od stanice metra Skalka, staví přímo před hospodou na stanici Malešické náměstí. Od Želivského jede bus 188 a 163 do stanice Sídliště Malešice, odkud musíte zhruba 200 metrů dojít pěšky nebo počkat na 177 (www.malesickatvrz.cz).
    A v neděli 20. prosince místo pečení pojďte na Posedlostní vycházku Bohatství a miliony jsou tam za tratí. Sejdeme se v neděli 20. prosince ve 12:45 u metra Skalka na stanici busu směr Koloděje (111). Ve vlastním zájmu buďte dochvilní! Drobné pohoštění pro nás chudáky za tratí je vítáno. Pokud se na cestu budete ještě chtít posilnit, přijďte do restaurace V rybníčkách (nedělní menu) ve stejnojmenné ulici od 12 hod. Je přímo za Statistickým úřadem.
    st 16.12.2015 22:36 – šéf – Ad trasové vánoce
Ahoj všem,
tak jsme absolvovali  pod kvapíkovou taktovkou badatele krakovského (ZSV)  předvánoční, židovský i křesťanský Krakov  i  se zdoláním 1 a půl ze čtyř jeho mohyl,  někteří, kteří  toho neměli dost, TAK se ještě stihli vydat ve středu po té opět do Krakova, ale tentokrát  v pražských Bohnicích na koncert Hoptropáků, kteří tam koncertovali jen pro TAK a už tu byly trasové Vánoce.
Čtrnáctka je velká Trasa a tomu odpovídal i sál malešické hospody U tvrze. Prostě netroškaříme! Pravda, v obsazení sálu nám zpočátku museli pomáhat i místní, ale zase tam za to byla trochu horší akustika. Ovšem, Čtrnáctka, když se do něčeho pustí, tak to stojí za to, nejdříve jsme svým štěbetáním vyhnali minimálně dvě třetiny cizáků hned (zbytek později) a pak trasoví muzikanti dokázali, že koledy umí působivě zahrát v jakémkoliv prostředí.
A už tu byl Ježíšek s dárky. Kupodivu jich letos nebyla obrovská hromada, ani se tam nekrčilo jen pár dárků, zkrátka letos jich bylo fakt tak AKORÁT (kdyby nám to tak vydrželo, to by byla paráda).
Ale než se čtrnáctkové dámy pustily do jejich rozdávání, tak jsme ještě museli napravit dluh ze sluníčkové říjnové párty na Proseku a předat čtrnáctkové sluníčko, které tehdy bylo předáno jen na obrázku. Tentokrát však už bylo předáno v celé své kráse. Kdo si ho včera nestačil všimnout a ti, kteří tam včera nebyli, si ho můžou prohlédnout na obrázku v příloze. 
Po jeho předání jsme si ještě připomněli, co všechno Trasa v roce 2015 prožila. Tedy přesněji, připomněli si to jen někteří, protože, jak už jsem napsal, akustika nebyla silnou stránkou hospody a část tak slyšela jen svého nejbližšího souseda. Proto v další příloze posílám včera čtený seznam, aby si všichni mohli osvěžit paměť. Nelekněte se, je pěkně dlouhý!
No a pak už konečně došlo na ty dárky. Dámy pracovaly rychle, díky prostoru ani nebyl nijak velký zmatek a tím, že jich fakt bylo tak akorát, vše proběhlo úplně v klídku a pohodě, no prostě úplná Lhota. Takže, na závěr ještě několik čtrnácti(!) stupňových medových vánočních ležáků a hajdy domů, (ale ta rána, že!).
No, hleďme do budoucnosti!  Co nás ještě čeká  v tomto roce máte také nápsano v příloze u zhodnocení letošního roku, případně vám to přišlo v nedávných e-mailech. Pro jistotu to radši připomenu znovu:
- tuto neděli 20.12. je letošní poslední posedlostní vycházka, k tomu pořadatelka uvádí:
místo pečení pojďte na Posedlostní vycházku "Bohatství a miliony jsou tam za tratí". Sejdeme se v neděli 20. prosince ve 12:45 u metra Skalka na stanici busu směr Koloděje (111). Ve vlastním zájmu buďte dochvilní! Drobné pohoštění pro nás chudáky za tratí je vítáno. Pokud se na cestu budete ještě chtít posilnit, přijďte do restaurace V rybníčkách (nedělní menu) ve stejnojmenné ulici od 12 hod. Je přímo za Statistickým úřadem.
- v sobotu 26.12. je vánoční vycházka z Popovic (pozor, ne Velkých), přes Králův Dvůr,  přes Děda až  k Medvědovi. Odjezd v 9:42 z hlaváku (nebo 9:50 ze Smíchova), srdečně zve Pavel T.
- a 30.12 se zdravé jádro sejde v Podhradí, aby se tam den po té rozloučilo se starým rokem a přivítalo rok Nový.
A v roce v tom Novém roce žádné flákání!  
Hned v neděli 10.1. je další vycházka a to pod názvem "Pražská pivočára III". K tomu opět pořadatelka:
Sraz je v neděli 10. ledna ve 12 hodin v pivovaru U Bulovky, na adrese Bulovka 17, na stanici tramvaje 3 a 10 překvapivě nazvané Bulovka. Mají víkendové menu. Pokud nechcete obědvat, přijďte určitě na startovací pivo. Tentokrát je totiž PUB součástí vlastivědné procházky. Každopádně na pivočáru se vydáme bezpodmínečně ve 13 hodin, abychom při hledání posledního pivovaru  nepotřebovali čelovky. Nicméně prozíraví si je určitě přibalí. 
No a v úterý po té, 12.1.,  je už zase pravidelná slezina Na Výtoni. Tak nezapomeńte.
A už jsem toho napsal dost, končím.
Ale přece jen, závěrem bych, jako každý rok, si dovolil jménem celé Trasy poděkoval všem, kteří pro Trasu letos něco udělali. Jen namátkou:
- poklad
- vycházky
- webové stránky
- cyklovíkendy
- divadelní kultura
- příprava na DD
- předvánoční poznávací výpady
Děkujeme! Jména nepíšu záměrně, protože určitě víte, o koho jde. A jestli ne, tak si to zjistěte, abyste si to pak už řádně pamatovali. A jestli jsem někoho v tom výčtu opomenul, tak si to tak neberte, stejně to o vás víme !
Všem pak přeju příjemné prožití vánočních svátků, bábám a dědkům radost z vnoučat (letos se jich narodilo fakt docela dost!!) a všem pak zase hodně štěstí a hlavně ZDRAVÍ v nadcházejícím roce 2016.
Kolik, kolik, kolik ???
No přece - Čtrnáct, čtrnáct, čtrnáct !!!! to ví každé malé dítě.

Rok 2015 a Trasa 14

 • Začalo to všechno jízdou ponorkou po úzkokolejce ze stanice Kunžak-Lomy směr Nová Bystřice
 • Koncem ledna jsme pak pokračovali pět let poté ve Škrdlovicích vzpomínáním na „rychlejší ženy, krásnější koně a víc peněz“
 • V březnu jsme se pak vypravili na akci po 14+7 letech na Otvírání studánek (a výčepů)
 • V dubnu pak pokračovali 26. „bojem“ o Řevnický poklad
 • V květnu se vydali na Malou Stezku k moři Vysočiny – rybníku Řeka a sledovali, mj. i týrání princezny
 • Co následuje?  éééééé …… jo!  e-Šlap podél Labe od jeho pramene až do, no Hamburku ne, ale určitě do Káraného, do Prahy , do Holešovic, do ……., pojďme dál
 • na začátek června a na jubilejní, tedy 14.ročník MiMi, tedy Milošova Milíčevse
 • v červnu nás pak čekají ještě roviny  (nakloněné) v Anenské Studánce a už jsme v létě u dalších tradičních akcí:
 • cykločundr s ubytováním v ATC Milavy
 • před náročným cyklovýpadem jsme si odpočinuli a užili Klídek a pohodu ve Lhotě, letos však spojenou s nedělní „brigádou“ u bazénu
 • a už se jede cyklo na sever, až na styk Baltského a Severního moře (tady jen upozorňuji, že je vhodné se dívat ve středu večer na ČT2 !)
 • a následuje další klasika – Letní hory, letos do Slovenského krasu
 • Je po prázdninách - v rychlosti se mihne Brandov
 • Pak 14 (ve spolupráci se 13) zorganizovala 37. Lesní hry pro TAK (zdvižený prst!  Ze Čtrnáctky se ho zúčastnili jen mladí, z těch mladých duchem nikdo!!)
 • A už je tu 57. Stezka na Plzeňsku sever, letos i se čtrnáctkovým králem (oslavencem). Je to snad v historii Trasy teprve podruhé, že máme krále. A vzpomenete si, jak se jmenoval?  No přece Miloš Vautěklíčezabouch
 • jdeme do října a na jehněčí (nejen) na Norris baude
 • a je tady další král, tentokrát přímo Ludvík XIV a to na sluníčkovém Proseku
 • následuje na přelomu října a listopadu další příprava na DD, letos v kulturní Plzni a pod dohledem SPASu
 • po ní další klasika – Pattanás, tedy Uhry a po čtyřech letech zase v Harkány
 • jo, mimochodem, v listopadu jsme završili první kopu (šedesátku – pozn. překladatele) Posedlostních vycházek. Úctyhodný výkon !!
 • jsme v prosinci a na výletu do Krakova, konaném v kvapíkovém rytmu, spojeném i s dobytím vrcholku Krakovy mohyly náročným jižním, tzv. hřbitovním traverzem. A to vše pod kierunkem badacze krakowskego a s ubytovatelkou s příznačným jménem LeHni!
 • A jsme ve žhavé přítomnosti, co nás ještě čeká:
 • tuto neděli načneme druhou kopu pražských Posedlostí
 • mezi svátky je pak výlet na Děda
 • a na konci roku samozřejmě Silvestr – opět v Podhradí (a i onde) …..
 • Závěrem jen malé upozornění – vše teď okolo nás je ve znamení jedniček a čtyřek:  Trase 14 je 44 let a nastávající rok lze také vyjádřit jako součin čísla 14 a 144.

Ať žije Trasa 14 !!!!!

    č t 17.12.2015 22:12 – ZdVě – My cizinou jsme bloudili – Krakov
Protože někteří nevědí a jiní jen matně tuší, kudy byli vláčeni, přikládám víceméně úplný nástin naší stopy na tváři Krakowa. A taktéž jsme několikrát narazili na současné i minulé břehy Wisly, takže přidávám pár slov i o ní.
Zdeněk V., badatel krakowski
    po 21.12.2015 12:33 – PaTi – Vánoční vycházka doplnění
Ahoj,  v příloze doplněné informace k vánoční vycházce. Těším se  
Vánoční vycházka 26.12.2015 – Z Králova Dvora-Popovice do Berouna k Medvědovi.
Vlak jede 9:42 z Hlavního nádraží, v 9:50 ze Smíchova.
V Berouně 10:19, přestup (6 min.) na vlak směr Plzeň s odjezdem 10:25, vystoupíme v Popovicích v 10:31. Odtud již pěšky přes Králův Dvůr směr Děd, pak cestou s výhledy do Berouna, přes náměstí do Pivovaru. Celkem asi 8-10 km.
V Králově Dvoře hospoda prověřena jsme očekáváni. Za Dědem bude oheň-nezapomenout na poživatiny k pečení-kapry, buřty atd. A nápoje, oblečení k ohni, hole a čelovky. V pivovaru se předpokládá účast všech.Včetně třináctky.
Odjezdy z Berouna již znáte. My z Řevnic přistoupíme v Berouně z osobáku.
    út 22.12.2015 13:32 – ZUVla – Ad Vycházka za bohatstvím a milióny a Co bude dál?
Ahoj všichni,
ještě udělám svých chtíčům zadost a napíšu si nedělní vycházku a další PROGRAM a pak už vás pro letošek přestanu zahlcovat maily.
Tak velký strach z chudoby jsem ještě nezažila. Na oběd V rybníčkách, kde lítal samotinký hostinský jak hadr na holi, dorazilo hodně přes dvacet vycházkářů. Všichni byli chtiví nasytit své útroby, než se vydají do nehostinných končin, kde budou přes trať jen žádostivě pokukovat po bohatství a miliónech. Zadařilo se. Naskákali jsme do busu jedoucího s m ě r  Koloděje a k překvapení všech nedojeli až k zámku, ale vystoupili v Hostivaři. Přímo v ulici Ulici. Naši Čtrnáctkoví intektuálové sice horlivě tvrdili, že seriál Ulici či Ordinaci v růžové zahradě v životě ani koutkem oka nespatřili, a dál živě komentovali včerejší Sašino líčení i flitry ve vysoce intelektuální Stardance. Na místo natáčení jsme ale bohužel nepronikli. Průhlednou záminku - dohledání špuntů vystřelovaných až daleko za Coolnu - prokoukl bystrý vrátný a donášel nám je sám. Zato dětská herna Koala ve fabrice hned naproti, která ještě voněla mazutem, se zamlouvala všem. Měli jsme ji na rozdíl od dětí zadarmo - s podmínkou, že se dokážeme zout. Tak jsme raději dál sledovali hostivařský industriál až ke stěhovavému nádraží. Zde se poprvé ukázalo, že to s tou naší chudobou nebude tak zlé. Oslavenec Pavel vytáhl modrý střevíček Jitky B. a nabídl nám domácí likér. Poprvé jsme se odvážili za trať. V hospodě U miliónu se ale zalekli tolika běženců a povolili nám pivo jen na zahrádku. To byla voda na mlýn rodině Tichých. Masívní stoly se začaly prohýbat pod pochutinami a pitím všeho druhu.
      Tak a teď hajdy zpátky za trať. Divočinou, kde se i domorodkyně nemohly dohodnout, kterým směrem vlastně bydlí, jsme došli k podchodu pod tratí. Zdánlivě nepropustným plotem jsme pronikli k rybníčku sevřenému mezi třemi tratěmi. Kuňkání žab v Trianglu jsem přehlušili novou střelbou. I zásoby ostatních členů výpravy našly své uplatnění. Pod dálnicí (tohle že je Jižní spojka?) jsme pronikli do nouzové kolonie Za drahou. Prohlédli jsme si třípatrové nouzové vilky, metro jezdící pod širou oblohou a konečně se nastálo dostali za trať do "bohatých" polorozpadlých Nových Strašnic. V nastávajícím šeru jsme ještě stačili zaregistrovat kolekci barevných plechů Sipralu i ušlechtilé plechy pro Lídu Baarovou. A už nás zve spokojená obyvatelka Solidarity, manželka kutila a sousedka Černocké na návštěvu. Ale to my ne, my si raději bohatství užijeme v Šatlavě, která je pochopitelně provozována non-stop a vězňům zde čepují Lapák za dotovaných 21,50. Ó my jsme se poměli!
A budem se mít dobře i nadále. Jen co rozbalíme dárky, pojedeme v sobotu 26. prosince na vánoční vycházku. Vlak jede 9:42 z Hlavního nádraží, v 9:50 ze Smíchova. V Berouně přestupujem na vlak do Plzně, vystupujeme v Popovicích. Deset minut před příslušnými odjezdy budeme kupovat společný lístek. Bramborový salát, ryby, buřty, teplé oblečení už snad ani nemusím opakovat.
Hned první pátek po Silvestru 8. ledna je TURAS bál. A ne ledajaký. Bude ve všech patrech Malostranské Besedy. (viz přílohy). Kozoroh! Kučera, který bude mít po stěnách rozvěšené fotky, má pro Čtrnáctku zjevně slabost. Nabídl, že nám zarezervuje stůl přímo v hlavním sále u hudby, kde bude mj. zpívat Jitka Vrbová i Charlie Slavík, žák Vlasty P. Ale musí vědět pro kolik. Tak mi zájemci o bál ve stylu 50. let napište.
Jen co se vzpamatujete z předtančení Kozorohů, bude v neděli 10. ledna vycházka Pražská pivočára III.. Prosím především úpěnlivě pivaře, aby se dostavili v neděli 10. ledna ve 12 hodin k pípám pivovaru U Bulovky. Ostrý start za dalšími naleštěnými varnami je ve 13 hodin.
    út 29.12.2015 10:54 – ZuVla – Ad Vycházka 26. 12. a PF 2016
Ahoj všichni,
jarní procházka na Štěpána (+ 14 stupňů) se neobyčejně vydařila.
Už ve vlaku jsme tak mohutně oslavovali Justinku z rodu Chloupků, že se někteří z whisky nevzpamatovali ani do večera. V Počaplech U Bělohlávků se nás do salónku pro dvacet narvalo 38 a pokračovali jsme v posilování na cestu. Ve slunci a vtipně neustále měněném směru cesty jsme se vyšplhali na Děd (výhledy až na nezjistitelné paneláky), pod Dědem jsme rozdělali oheň a vyplenili zbytky z vánočních stolů. V odpoledním slunci jsme se procházeli po loukách nad Zdejcinou, v nastávajícím šeru jsme tápali lesem a po tmě v Berouně hledali Medvěda. A po deváté (naštěstí ne hodině) jsme ho s jistým úsilím zase našli. Vyšší číslo hovoří.
Jakmile roztroušená Čtrnáctka začala nabývat na mocnosti, Třináctka organizovaně vyklidila pozice a pustila nás ke svým stolům, zbylé jsme si zabrali sami. Nejen roztroušený příchod, ale i odchod. Člověk míní, Boženka mění. Ještě při odchodu z Medvěda jsme byla přesvědčená, že letos jízdu do Prahy rozhodně nepřeruším. Nepředstavitelné se stalo skutkem. V Třebani jsme po roce zase vystoupili a pili Bobry až do posledního vlaku do Prahy. Boženčinu lákavou nabídku na ochutnávku likérů ve Fibichově jsme naštěstí s díky zavrhli. Krásný výlet!
Jirka vyrobil mapu všech vánočních výletů (včetně letošního) končících U Medvěda, tak si prohlédněte přílohu 1.
A kdo si ještě matně vzpomene na předvánoční vycházku, kdy jsme tak dlouho hledali bohatství a milióny, až jsme skončili v lapáku, podívejte se na http://usedlosti.ctrnactka.net/pos61.htm
A taky přejeme s Jirkou všem Čtrnáctkářům PF 2016.
Hospoda je až v úterý 12. ledna, ale před tím je bál Turasu, což jsou, jak jste bystře pochopili, maskované narasky Kučerase. Tak přijďte v pátek 8. ledna v 17:30 na vernisáž jeho fotek do Malostranské Besedy a pak pojďte na bál. Bude stát zato a budeme mít stůl přímo v centru dění.
A až se v sobotu vzpamatujete z víru tance nás i Kozorohů, přijďte v neděli na Bulovku na Pražskou pivočáru III. Začínáme v pivovaru ve 12 hodin.
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
ROČNÍK 2015
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Čevenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
SEZNAM ZPRÁV
0 

 

© Čtrnáctka 2015