58. Stezka 4.–8. 5. 2016 » Krajem českých klasiků » Úpice

Vložné – stezkovné – TAK 250 Kč, neTAK 300 Kč. 
Zvláštní vlak – 150 Kč, bude stejný jako vloni, tedy s občerstvením). Stezkovým vlakem je možné případně jet jen do Hradce Králové za 70,- Kč.

Informace k Zakončení

 • Zakončení v areálu Dlouhé Záhony v Úpici v neděli 8. 5. 2016 v 13:00 h…
 • Program Zakončení bude zahájen ve 13:00 h…
 • Zpáteční vlak » odjezd 17:10 h

Důležitá upozornění

 • so 16. 4. » Před Stezkou jsou totiž vždy takové tři hlavní problémy - stezkové noclehy je potřeba zajišťovat (díky různým nerváčkům z jiných Tras, kteří když nemají nocůehy zajištěny minimálně rok předem, tak jsou silně nervózní) s dost velkým časovým předstihem a vždy je nutné sehnat přiměřené kapacitní ubytování a také předem oznámit předpokládaný počet. Další věcí je, že se vás na každou Stezku hlásí jiný počet (například teď se přihlásilo cca o 15 lidí víc, než loni). A poslední věcí je, že dost z vás se z nějakého záhadného důvodu hlásí až na úplně poslední chvíli a někteří dokonce až i po.ní. A teď domlouvejte noclehy.
  Není nic horšího, když slíbíte, že nás přijede třeba až sedmdesát a pak se dostaví stěží padesát.
  A proč to tedy hlavně zmiňuju? No, kapacita posledního noclehu (Velký dřevíč) je 60 postelí (15 čtyřlůžkových chatek). A spočítáte-li křížky ve sloupci sobota, tak zjistíte, že by nás mělo být o 9 víc (tedy pokud si účast na Stezce někdo nerozmyslí, což se také bohužel běžně stává).
  A když případně odečtu těch sedm "nepřihlášených", tak nás bude o dva více. Otázka tedy zní, najde se někdo mezi vámi, kdo by si eventuálně nenárokoval postel v posledním noclehu (a spal třeba ve spacáku na karimatce)?
 • Pokud byste někdo chtěl jet na Stezku už ve středu 4.5.  odpoledne dejte prosím co nejdříve vědět JaVoru. Zatím je přihlášeno 10 lidí.
  Sraz na hlavním nádraží u pokladen v 13:40, odjezd ve 14:11 hodin. R 929 Sněžka do HK 15:51 – 16:02, do Týniště n. Orlicí Os 5136 16:25 –16:42, do Náchoda Sp 1762 17:38 Ş 18:16 do Police n. Metují. Odtud 2 km do noclehu.

  Pokud se vám zdá vzdálenost z posledního noclehu na zakončení moc velká, tak vězte, že si ji nablížíme vlakem.
 • Program zakončení
  Zakončení bude zahájeno v 13:00 hod. Po krátkém uvítání, organizačních pokynech a kulturní vložce předvedené pořadatelskou trasou, proběhnou tradiční soutěže. Soutěž o rytíře trasy se vypouští.

  Trasová soutěž: Úkolem trasy je předvést či přednést variaci na dílo některého klasika české literatury. Počet vystupujících i forma prezentace je libovolná (báseň, píseň, „umělecký“ text, scénka, živý obraz atd.). Nechte se unést svou fantazií. Před vystoupením sdělí účinkující, ze kterého díla vychází. Délka prezentace je omezena na max. 1 minutu. Předem se omlouváme, že budeme muset přísně dbát na dodržení časového limitu i na maximální zkrácení časových mezer mezi jednotlivými vystoupeními. Počítejte prosím s tím, že v době vystoupení předchozí trasy, musí být připraveny ke svému vystoupení i dvě následující trasy.

  Soutěž o krále Stezky: Adept na krále Stezky musí být zásadně mužského pohlaví. Svým zjevem musí co nejdokonaleji ztělesňovat postavu Babičky ze známého díla Boženy Němcové. Na podiu ho čeká fyzicky nenáročná soutěž, jejíž pravidla není potřeba sdělovat předem.

  Soutěž o myš Stezky: I soutěž o myš je inspirována nejznámější knihou Boženy Němcové. Adeptky musí být ženského pohlaví a svým zjevem musí co nejdokonaleji ztělesňovat postavu Viktorky. I jejich soutěž nebude fyzicky ani intelektuálně (jak jinak u Viktorky) náročná.

  Předpokládáme, že po skončení soutěží zbude prostor na volné hraní, během něhož se jednotlivé trasy budou postupně přesouvat k autobusům, jedoucím na nádraží.

Jaká 58. Stezka byla

Má cenu psát o Stezce, když tam byli skoro všichni? Tak jen zápis pro příští vzpomínání resp. zapomínání. Předně si dovolím jeden osobní povzdech. To se to klasikům psalo, když vyrůstali v tak líbezné krajině.

Po středečním komorním hudebním večírku jsme ve čtvrtek využili toho, že nás na pěší výlet bylo jen deset, a tak jsme v Meziměstí mohli využít a plně obsadit autobusánek do Vižňova. A pak to začalo. Strmější kopce nemají ani bratři Slováci. Šplhali jsme téměř po čtyřech do Gór Kamienych, protože dosud nikdo polským značkařům neprozradil vynález serpentin. I když výstup na Ruprechtický Špičák v českých Javořích horách nebyl o nic lehčí. Ale ty výhledy, ty výhledy, všechna příkoří byla zapomenuta. V Ruprechticích jsme ocenili naše ubytování ve Zděřině. Před Sedmnáctkou hospodští, kteří je měli napojit a ubytovat, raději prchli a málem jsme to schytali i my. Stihli jsme si vyvzdorovat po jejich příjezdu jen jedno pivo, než nás odvezl autobusánek zpátky do Meziměstí do nádražky v nádraží, jehož velikost byla mimo smysl našeho chápání. Ve Zděřině v music hallu už veselo a hudba. A kdo vydržel, mohl si připít na zdraví novomanželů.

V pátek jsme odjeli opět vlakem, tentokrát do Březové. Horolezeckou stezkou na Hvězdu. Pan vrchní byl zklamán, že nedorazilo inzerovaných sedm set lidí, ale i tak si u něj podávali kliku zástupci spousty tras. Poetické odpoledne se čtyřkovou hudbou, od nichž převzali žezlo naši mladí. Měli jsme ještě tolik rozumu, že jsme před nimi utekli do Police. Ovšem jen na terásku Krčmy, kde hrála další čtyřková frakce. Pak už způsobně potřetí do Zděřiny. Po snídani krátké matinné s fíkusy a pak už my, co se nemusíme starat o svůj vozový park, vyrážíme na pěší přesun podle kalné Metuje přes Kyrillovu vyhlídku s rautem, Stárkov viděný z letadla, a další jebáky do Velkého Dřevíče. Jsme největší trasa a v hospůdce Na návsi je to znát. Tři místnosti, ve kterých jsme narváni, se po večeři stávají třemi stagy, kde se souběžně hraje alespoň na dvou. Když končí Mr. Swing a ještě hraje tiché písně náš Nohavica, začíná na třetím pódiu hrát Vítek a spol. Helter Skelter. To se prostě nedá jít spát.

Na zakončení v Úpici to někteří vzali přes Hronov, někteří přes Malé Svatoňovice, my přes Zanzibar. Ale do lesního areálu jsme dorazili úplně všichni. Přesně na soutěž o Viktorku a babičku. Když jsme v úterý v hospodě, inspirováni třemi pivy, vymýšleli trasovní soutěž, byli jsme smířeni se závěrečným úklidem. Ale stalo se neočekávané. Náš pejsek a kočička, kteří pekli dort pomocí šlehačky, aby ho během minuty společně se zlými psy metali po šestnáckové porotě, slavně zvítězili! Luděk si nechal při předávání děl klasiků dokonce nastříkat třešničku na čelo. Je to vůbec možné? Je. Když uvážíme, že se 77 platícími účastníky jsme hlavními spozory 58. Stezky, a že šéf Trasy 16 je řadovým členem Trasy 14, je vítězství pochopitelnější. A když uvážíme, že jsme prostě nejlepší, je vítězství úplně jasné! Zpáteční cesta byla zase báááječná. Šla jsem si do jídelňáku pro pivo a už jsem tam zůstala. Zase ten Vítek, Míra, Pavel a klasik Roulin, který vypadá, že s nimi hraje odjakživa. Krásná Stezka, krásná krajina, krásné počasí, krásní lidé! Prostě klasika!

Všeobecné informace pro účastníky
58. Stezky

 • Stezka je několikadenní pěší (cyklistické) putování podle trasových propozic.
 • Místo zakončení: Areál Dlouhé Záhony v Úpici se nachází v lesoparku severovýchodně od města ve svahu nad řekou Úpou. Pěší přístupové cesty od řeky Úpy budou označeny fáborky.  V areálu se nachází restaurace a budou otevřeny i další stánky, kde bude možno zakoupit jednoduchá jídla a pití. Nebojte se proto dorazit včas. 
 • Přistup pro automobilisty je nenápadnou šikmo stoupající silničkou odbočující ze silnice  I/14 asi 400 m od centra města směrem na Náchod. Po cca 100 m je třeba odbočit co nejvíce vlevo (téměř o 180°) na úzkou komunikaci, která po opuštění obydlené zóny vede do lesoparku k areálu zakončení. Parkování je možné na travnaté ploše i na hřišti s umělým povrchem.
 • Přistup od vlaku: Doporučujeme cestu po modré značce z Malých Svatoňovic směrem na Úpici. (Bez záruky – určeno pouze z mapy.)   Kdo si chce ušetřit trochu délky a převýšení odbočí na okraji lesa nad Úpicí vlevo a dostane se přímo k areálu. Cesta by odtud měla být značena fáborky.
  Přístupové cesty jsou vyznačeny tenkou červenou čarou v přiložených mapkách.
 • Doprava na nádraží: Protože nádraží v Malých Svatoňovicích, odkud bude vypraven zvláštní vlak, je cca 4,5 km vzdáleno, jsou objednány 3 autobusy, které se cca 3x otočí po trase Úpice – Malé Svatoňovice a zpět. Cesta busem trvá cca 7 min. Trasa ke stanovišti autobusů (cca 4 min.) bude vyznačena oranžovými fáborky. Přeprava proběhne v době  15:30–16:45. Rozpis určených časů, kdy se určitá trasa má dostavit k autobusu bude vyvěšen v areálu a oznamován rozhlasem. Prosíme trasy o ukázněnost a dodržení určených časů.
  Na nádraží bude již v době příjezdů prvních autobusů přistaven náš zvláštní vlak a jeho bufetový a jídelní vůz bude připraven poskytnout stezkařům občerstvení. V přednádražním prostoru je možno hraním (případným tancem) příjemně strávit dobu do odjezdu vlaku. Ten je plánován na 17:10.
 • Zakončení se koná za každého počasí.
 • Zdravotní zabezpečení akce je zajištěno primárně zdravotnickou záchrannou službou, tel. 155.
 • Přihlášku a vložné odevzdejte vedoucím příslušných tras nejpozději do 15. 4. 2016.
 • Storno a dodatečné přihlášky jsou možné prostřednictvím vedoucího trasy do 2. 5. 2016 s poplatkem 50 Kč. Po tomto datu se vložné nevrací
 • Stezku pořádá Trasa 16

Naše noclehy

0.až 3. nocleh (středa 4. 5. až pátek 6. 5.)
Zděřina u Police nad Metují, chatová osada »
3. nocleh (sobota 7. 5)
Náchod-Běloves, Autokemp Velký Dřevíč »