Slovenské letní hory » Spišská Magura, Pieniny » 28. 7. – 3. 8. 2016

Slovenské hory 2016 SPIŠSKÁ MAGURA, PIENINY 28. 7. – 3. 8. 2016 (příjezd 4. 8. 2016 ráno)
Odjezd: 28. 7. 2016 (čtvrtek) v 14:46 RegioJetem se po startovním výstřelu šampáňa povedl. Po výstupu ve stanici Nižné Ružbachy v noční hodině nalezen nocleh u silničky směr Vyšné Ružbachy na hrbolaté cestě, ale bez deště.
29. 7. pátek
Ráno prohlédnuta přírodní galerie skulptur Vyšné Ružbachy, koupání v přírodním kráteru z pěnovce, před i po koupání hospody, pak již ve společnosti krásného psíka hledání Veterného vrchu (jak se i jindy ukázalo – papírové mapy různého stáří velmi nepřesné, GPS Honzy M. to jistila). Na Veterném vrchu motorizovaná skupina mladých Slováků, náš nocleh pod nimi a krásné výhledy na Belanské a Vysoké Tatry, oheň, Martinovi a Boženka pečou, smaží, vaří houby, kytara, pohoda. 
30. 7. sobota
Ráno sestup do Velkého Lipníku – hospoda nová, nákup borovičky, hospoda stará s terasou a salónkem, krátký výstup do sedla, zde překvapivě bufet a tak znovu pivo, tentokrát lahvové. Pak Mláčné, Hmligovčík, nocleh nad Lesnicí na krásné louce. Opět houby, kytara, oheň, pak Martinovi slyší medvěda řvát.
31. 7. neděle
V obci Lesnica - restaurace v novém domě otevřena, přestože včera grilovali do tří, pak u chaty Pieniny domluven odvoz báglů a Petra K. do Červeného Kláštora - po asfaltu a šotolině jdeme mezi houfy cyklistů, chodců, koloběžek (jde téměř o život), zchlazení v chladném Dunajci – plťaři jen zírají na převlíkající se důchodce, po příchodu do Červeného Kláštera hledání batohů a Petra K. Po vypití Zlatých Bažantů a konzumaci řízků zapomenuta všechna příkoří na opuštěných horalech. Vzhledem k časnému odpoledni navrženo prodloužení dnešní trasy. Poté, co někteří nevěřící vyzpovídali místní, bylo dosaženo všech vrcholů v okolí a překročeny kraví ohradníky ve velkém, mužstvo reptá a chce již tábořit. Hov. však je tvrdý a táboří se až za potokem, který všichni statečně přebrodí s vodou po půl lýtek (v řeči místních - nepřekročitelná řeka), nocleh s výhledem na Tri Koruny, opět pohoda u ohně.Úvozová cesta jakolavice. V noci a ráno déšť. 
1. 8. pondělí
Odchod pro déšť odložen, většina se koupe v potoce, pak pršet přestane. Zuzanou zjištěno, že ústupová cesta do obce Majere je přerušena plotem 3 m vysokým. Proto plán „B“ – nalezení cesty k silnici do Liptovské Staré Vsi. Cestou liják, ale hospoda nalezena. Avšak při kontrole odjezdů autobusů zjištěny rozdíly mezi doma zjištěným a skutečností, proto v úprku (ale po jídle) dopíjíme a včetně Petra K. běžíme na BUS stanoviště (cca 100 m) a odjíždíme do Staré Lubovni. Návštěva komerční salaše, foto s umělýn koněm. Výstup k Lubovňanskému hradu – prohlídka hradu (obrovský, vhodně dostavěný, krásný z okolí, výhledy), skanzenu, svatebních svršků i spodků, hradní krčmy – a již zase stoupáme na Oslí vrch. Nocleh v lesoparku s různými odpočívadly, houpačkami, osekanou travou a pod. (ale pouze do 22:00) Hovem. zamítnut. Jdeme po krásné široké cestě až se naše značka vytratila, stoupání se mění v klesání, proto návrat zpět a nalezení odbočky - pěšinky v pravém úhlu, bez jakéhokoli označení. Výstup diretisimou houbařským rájem (praváků jak n…), ale vysokou mokrou trávou a dosaženo cedule Osly. Zde však opět mokro, tráva a plevel do pasu. Po provedení průzkumu ve směru značek (opět ve zcela jiné poloze) se stal zázrak – nalezena osekaná pastvina, památník, košaté lípy, ohniště, kryté posezení - vše téměř bez vody. Pramen však ani v kilometrovém okruhu nenalezen. Opět skvělé houby, málo borovičky, zima, kytara jen chvíli, kdy již část lidu spala.
2. 8. úterý
Ráno vyrážíme po loukách směr Mníšek nad Popradem, v místě kde značka opět bez označení mění směr přijíždí jazyk na mopedu a bez dotazu nás správně nasměruje. Procházíme okolo kravího stáda, opět výhledy a sestoupíme do Hraničného, kde má být dle mapy i Bači hospoda, minerálný prameň a dřevěný kostel rok 1785. Hospoda není, krám zavřený, protažené obličeje naznačují, že je nutný plán „B“ a tak po prohlídce mimořádně krásného kostela (s negramotným průvodcem) a ochutnání minerálky - odjezd do Mníšku. V autobuse opět bez vyzvání nám mladá dívenka označila krásnou hospodu, zde piva, tradiční runda borovičky, rezně aj. Pak opět BUSem do Kremné, kde méně prudký terén. Nalezeno tábořiště v boulovitém svahu. Hovem zakázáno tábořit v místě zdánlivě posekané rovné louky. Po rozdělání ohně a první písničce „V zátoce naší“ již se objevil znepokojený Bača a za ním krávy jdou pít, ty krávy, které jsme míjeli na kopci. Hov. radil k opatrnosti, rodilí honáci krav předváděli svoji odvahu. Vše proběhlo hladce - ale nemuselo! 
3. 8. středa
Přesun do Kežmaroku, vyhledána hospoda s jídlem (jazyci lhali, kromě největšího pobudy), rychlá dobrá obsluha i poživatiny a ještě nám zde nechali bágly. Prohlídka krásného kostela a dalších památek, cukráren a Šarišovy hospody. Odjezd vlakem do Popradu a v nočním vlaku rychle zvadnuto a to, že je zakázána jakákoliv konzumace alkoholu, hlasitý hovor, zpěv atd. nevadí. Ráno v 6:00 rozchod na Hlavním a někdo na kutě jiný do roboty.
Seznam účastníků: Lenka Hnízdilová, Zuzana Vlachová, Soňa Vašicová, Marcela Löffenmanová, Věra a Michal Martinovi, Miloš a Blanka Neumanovi, Lída a Ivan Pažoutovi, Petr Kopp, Jirka Veverka, Honza Mentberger, Luděk Ledvina, Boženka a Pavel Tichých.
Hov. děkuje, že: 
– všichni přežili,
– hráči na kytaru hráli krásně
– kuchařky a kuchaři rozdělávali ohně, vařili houby a jiné
– počasí přálo, bludný kořen byl zakrslý
– nikdo hlasitě nevykřikoval „už nepojedu“
– … takže ať žijí Slovenské hory 2017

fotoalbum

Pozvánka na akci

út 28. černa
Ahoj kamarádi a zvláště pak Horalé, ukončuji přihlašování na letošní hory – poslední možnost je pouze pro Blanku N. zítra. Již jsme překročili číslo 14 účastníků, a to je moc. Hor.vů. PaTi

st 8. června
Ahoj přátelé horských čundrů, Slovenské hory 2016 budou v lokalitě Vyšné Ružbachy, Červený Kláštor. 
Přihlášení je považováno za závazné složením zálohy na jízdenky 400 Kč nejpozději do 30. 6. 2016. Zálohu ze posílat na 0705848183/0800, ale beru i hotové. Jízdenky budu kupovat v prvním týdnu Července. 
Program (předpokládaný) 
Odjezd 28.7.2016 v 14 : 46 z Hl. Nádraží vlakem RegioJet 
Příjezd 3.8.2016 v 20 : 39 na Hl.Nádraží 
Trasa 
Pá 29.7.2016 » Nižné Ružbachy, Vyšné Ružbachy (koupání v kráteru), Veterný vrch – 10 km 
So 30.7. 2016 » Velký Lipník, Lesnica – 12 km 
Ne 31.7.2016 – Pieniny, Červený Kláštor – 12 km 
Po 1.8.2016 » Busem na Magurské sedlo, pak Toporecké sedlo, Plontanna, Zbojnický Stol, Louka u "Čuby" – 11 km 
Ut. 2.8.2016 » Podolinec a okolí 
St. 3.8.2016 » Rezerva, odjezd z Popradu ve 12 až 18 hod, kam přijedeme Busem nebo vlakem V případě, že budeme rychlejší, v pondělí dojdeme do Podolince, je možné Busem dojet k Vysokým Tatrám a dívat se na Ně 
Prosím všechny již přihlášené o potvrzení programu (připomínky) a ostatní o zvážení. Mapy - převážně č. 103 Spišská Magura, Pieniny