Provence a azurové pobřeží na kole 14. – 25. 9. 2016

Program

1.–2. den: Praha – Ženevské jezero – Lausanne.
Podél vinné stezky La Côte přes romantický Nyon s opevněným středověkým zámkem, přes „květinu na jezeře“ Morges do Lausanne: Katedrála Notre-Dame, promenáda, Olympijské muzeum se sochou Emila Zátopka a park s vyhlídkami na jezero, památník zakladatele čokolád Nestlé.

3.–4. den: Ženevské jezero – Ardeche – Avignon – St. Rémy – Les Baux de Provence – Arles – Lví záliv.
Na kole panoramatickou silnicí nad 200m vysokým údolím s krásnými výhledy, nebo pěšky přírodní rezervací kaňonu Gorges de l'Ardeche. Romantika rezervace s jeskyněmi, soutěskami a vodopády. Autobusem do historického Avignonu: opěvovaný most, papežský palác, výhled z hradeb na staré město. Cyklistika podél Rhony k opatství St. Michel de Frigolet a do St. Rémy. Kavárničky, kláštery a hrob Van Gogha. Antika římského města Glanum mezi skalami a velkolepá projekce Cathedrale d'Images v bývalém lomu. Středověké uličky Les Baux de Provence s hradem. Kolem větrného Daudetova mlýna do Van Goghova Arles (UNESCO) s římskými památkami: amfiteátr, lázně, nekropole Alyscamps, klášter a divadlo. Přesun autobusem na místo ubytování ve Lvím zálivu.

5. den: Podél zálivu přes rezervaci Camargue a deltu Rhony. Stes Maries de la Mer, Aigues Mortes, La Grande Motte.
Volný den a odpočinek na plážích, nebo na kole v největší deltě - přírodním parkem Camargue s bohatým zastoupením 400 druhů zvířat, včetně růžových plameňáků, býků a stád polodivokých bílých koní. Mezi pláněmi a solnými lagunami do poutního Saintes Maries s černou soškou patronky Cikánů a do opevněného středověkého města Aigues Mortes.

6. den: Podél zálivu na západ do Montpellier.
Z la Grande Motte podél pláží přes Palavas les Flots a kolem katedrály Maguelone mezi mořem a vinicemi do historického středu Montpellier s vítězným obloukem a gotickou katedrálou. Nevynecháme útulné kavárničky s jižanskou atmosférou. Zpět vnitrozemím podél Canal du Bas Rhone Languedoc.

7. den: Grotte des Demoiselles, Ďáblův most.
Přejezd ke gigantické krasové jeskyni víl Grotte des Demoiselles s bohatstvím krápníkové výzdoby. Dále na kole kamennými okcitánskými městečky sevřenými v horách, vinicemi a olivovými háji k mostu Pont du Diable, který ďábel stále ničil než byl přelstěn. Koupání. Prastarý klášter Saint Guilhem le Désert (UNESCO) a stejnojmenné středověké městečko v soutěsce Hérault.

8. den: Nimes, Pont du Gard, Tarascon.
Užijeme si pohodu bezstarostného Nimes s kavárnami a římskými monumenty: amfiteátr Les Arenes, chrám Maison Carrée, římská vodárna a věž s vyhlídkou. Na kole vyrazíme podél řeky, krajem zeleně a vinic k výhledu na div antiky - mohutný římský akvadukt Pont du Gard, koupání. Městu Tarascon, kde svatá Marta zabila draka, vévodí obrovská nedobytná pevnost.

9. den: Lví záliv - Senanque, Gordes, Roussillon, Fontaine de Vaucluse.
Románské opatství Senanque na dně údolí mezi levandulovými poli. V sedle kola přejedeme do skalní vesničky Gordes s mohutným hradem. Do „červeného“ Roussillon zářícího všemi odstíny okru, který se v okolí těžil. Kolem muzea levandule do Petrarcova Fontaine de Vaucluse v hlubokém údolí se záhadným pramenem a azurovým jezírkem.

10. den: Verdon, Moustiérs, St. Croix.
Autobusem ke Grand Canyon du Verdon. Na kole kaňonem Verdon s impozantními vyhlídkami. Do města fajánse Moustiérs Ste. Marie. Soutěskami a podél průzračně modrého jezera St. Croix, možnost koupání.

11.–12. den: Lavandou – Saint Tropez – Praha. Z Lavandou a podél Azurového pobřeží s možností koupání ve Středozemním moři. Pod opevněným Gassin na kopci s citadelou do provensálské Ramatuelle s křivolakými uličkami a hrobem Gérarda Philipa. Paillas s větrným mlýnem a podél pláže Pampelonne. Prohlídka Saint Tropez se starým přístavem a četnickou stanicí. Přes Itálii, Rakousko a Německo zpět domů.

Noclehy v kempech

  • 15. 9. – 16. 9. » Lausanne
  • 16. 9. – 17. 9. » St. Martin d’Ardeche (nebo u Arles)
  • 17. 9. – 22. 9. » Lunel
  • 22. 9. – 23. 9. » Gordes
  • 23. 9. – 24. 9. » Le Lavandou

Zobrazit více »