Bál TAKu » út 1. února » šéf

Zdravím, je mi naprosto jasné, že to bedlivě sledujete a máte to poznamenáno ve svých deníčcích, tak jen pro jistotu připomínám, že dnes večer je opět vyhrazen pro Trasu 14 komplet stolů v Blanické 28 (aneb "v našem doupátku" jak píše Zuzana ve svých zprávách).
A ještě jednu věc mám (kromě toho Pivního baru), a to pozvánku na Bál Turistického akademického klubu - viz dále. Všichni pevně věříme, že na konci března už bude situace lepší a zase po letech se budeme moct pobavit. Takže těm, kteří nejsou v distribučním e-mailu TAKu přeposílám od pořadatelů:

Milí přátelé, Níže vám s Pavlem posíláme naši pozvánku na letošní bál. V době, kdy ji posíláme, stále není jisté, jestli se bál uskuteční. Stávající platné protiepidemické předpisy totiž umožňují pořádat společenské akce, na kterých organizátor musí zajistit, že se všichni účastníci prokáží platným uzavřeným očkováním, všichni musí dodržovat rozestupy minimálně 1,5 metru, musí mít nasazenou ochranu dýchacích cest (snad jen mimo tanec samotný), ale hlavně maximální počet účastníků smí být 100 – včetně hudby, obsluhy v tanečním sálu, obsluhy ve stánku občerstvení, atd. Do toho počtu se vejít rozhodně nemůžeme a během bálu předpisy dodržet nelze. Je to schizofrenní situace, protože už všichni chceme konečně normálně žít, ale na druhou stranu nikdo z nás nechceme vědomě přispívat k šíření Covidu. Podle posledních zpráv by však vláda měla údajně rozhodnout, že k datu 1.3 zruší všechna tato opatření a tím pádem pak bál můžeme uspořádat.
Proto s Pavlem nechceme nic nechat náhodě a bál připravujeme i s tím vědomím, že by naše práce mohla vyjít vniveč. Všechno už máme zajištěno: sál, hudbu, předtančení, občerstvení na místě i vstupenky. Prodej vstupenek potřebujeme spustit s dostatečným předstihem, nejlépe na Valné hromadě 14.2. Jako obvykle, vstupenky bude prodávat Lenka Borgesová - l.borgesova(at)seznam.cz. Ona si bude všechno řídit sama. Pokud by se bál uskutečnit nemohl, tak samozřejmě peníze za zakoupené vstupenky budeme vracet. Je to nepříjemná komplikace, ale jinak to udělat nejde.
Ceny vstupenek jsme stanovili tak, abychom se nedostali do červených čísel a při tom jsme neměli příliš velký přebytek. Snad se nám to podaří. To záleží jen na tom, kolik vás přijde. To je bohužel hádání z křišťálové koule a tu poslední nám někdo vyfoukl. Nenechejte nás v tom prosím a přijďte na náš TAKový bál. Poslední byl před 3 roky… Ceny vstupenek: TAK 230 Kč; neTAK 270 Kč; na místě 300 Kč

Milý lide TAKový, Po pandémii, jež nás všechny tak citelně zastihla a způsobila výminečný stav těla i duše, vracela se nám asi po půl roku myšlénka na uspořádání bálu ve stylu České besedy.
Česká beseda jest tradiční český salónní řadový tanec pro čtyři páry. V roce 2022 žádného kulatého výročí od uvedení tohoto tance sice není, ale něco však se přece musí státi, nemá-li české tradici vlastenecké zůstati i nadále tak nevšímáno.
Zdá se, ba jest jisto, že s počátky Besedy České taková jména jako Jan Neruda, básník národní, Karel Link, český mistr taneční, a Ferdinand Heller, pedagog hudební a skladatel – spolumajitel hudební školy s Bedřichem Smetanou – spojováni jsou. Poprvé byla tančena 11. listopadu léta Páně 1863 v Konviktě při večeru společenském zvaném Besedy Barákovy. V ukázce zde provedené tančili i pánové Smetana a Neruda. O dva měsíce později tančilo již Českou besedu na Žofíně sto čtyřicet párů na plese Národní besedy.
Dovolujeme si vás tímto pozvati do druhé poloviny století devatenáctého a zopakovati si chování pána Guta Jarkovského. Šátrejte tedy v historickém šatníku svých předků a odějte se takovými svršky, abyste do této doby po všech stránkách zapadnouti mohli. Zkuste si také najíti a naučiti se texty České besedy. Znalost tato jistě se vám hoditi bude.
Ve svém kalendáři račte si prosím tedy pátek 25.3.2022 rezervovati, vstupenky sobě zaopatřiti a najmuvše si povoz přijeďte od sedmé hodiny večerní do sálu kulturního domu Domovina v Holešovicích, Na Maninách 32, kde jsme naposledy byli přede dvěma léty.
S dokonalou úctou Jirka a Pavel

Blanická 1.2. a čeští velikáni » st 2. února » ZuVla

Ahoj všichni, je, je nás jedenáct, ale zase slavíme. Nejstarší člen Trasy dorazil do hospody, aby s námi oslavil své narozeniny. Radek postupně, jak přicházeli opozdilci, objednával fernety, aby si s každým přiťuknul. A když doslavil, přišel pan vrchní s panáky a prohlásil: Já jsem Radek, Ty jsi Radek, to musíme oslavit. A protože Miládce přišlo líto, že si minule s námi neobjednala malá piva, objednávali jsme pak malé Zélandy a závěrečná Nokturna jak diví.
Severní vítr byl v neděli krutý, ale my jsme i v něm dorazili k Severnímu pólu, kde si čeští velikáni Karel Čapek s Járou Cimrmanem potřásli pravicí, rázem se ocitli v Mexiku. Tam jsme nečekaně objevili sourozence - mají oba skvrnu velikosti mexického dolaru. Místo zámku plného spisovatelů jsme narazili na dalšího velikána – rakouského granátníka. Šli jsme totiž pivní stopu Po stopách českých velikánů. Tak se podívejte na album » a doprovodný text » stopy. Co nás čeká?

Salmovská 9. 2. od 17:00 hodin » st 2. února » KaPr

Ahoj, posílám info k hraní v Salmovské. Změnily se tam podmínky, s muzikou se musí končit v 21.00. Proto zahajujeme už v 17.00. Včera jsem nedorazil do hospody, protože jsme kolektivně chystali repertoár.. Zatím jsme zdraví, a tak doufáme, že to vydrží i do příští středy. Není to v dnešní době samozřejmé.

Odjezd na Spanilku » pá 4. února » MiMa

4:00 ráno – děsný!

Příští Můrova Vycházka č. 9 Koně úterý 15. 2. » čt 10. února » ZuVla

Píše Můra: Poslední vycházka začala opět na Hameráku, tentokrát v té veliké hospodě ve sportovním areálu. Odtud jsme vyrazili do Slatin, nouzové kolonie, kde se natáčel film Obecná škola a kde poblíž bydlel i sám Zdeněk Svěrák. Zhlédli jsme rodný dům lumpa Rosenbauma (je to Rosenheim, že jsem se nevsadila ZV) a hlavně jsme navštívili Cimrmanovy bahenní lázně (viz. foto). Šlo nás 11. Hospoda jménem Obecná škola je bohužel dočasně kvůli nemoci zavřená. Poté jsme zdolali vrch Bohdalec s dřevěnou zoologickou zahradou. Odtud prudkým sestupem a přes koleje jsme vylezli na Tyršův vrch, na němž se nachází lukostřelecký areál. Pak už jen sešup k Botiči a hospoda U břehu. Frantík se zde rozhodl oslavit svou pravnučku Rozárku, pak se to nějak zvrhlo. Víc si nepamatuju!
P.S. U břehu se k nám ještě připojila Věra Ouř. a i ta má nemalou zásluhu na tom, že si Můra nic nepamatuje ZV.

Hraní v Salmovské 9. 2. » čt 10. února » KaPr

Ahoj, včera jsme absolvovali vydařený večer v Salmovské literární kavárně. Fotil Ilja Brüll z Géčka, který je zároveň hlavním pořadatelem této akce.

Blanická 15. 2. » st 16. února » ZuVla

Ahoj všichni, Čtrnáctková hospoda v Blanické je pokaždé takový návrat do starých dobrých časů. Včera po návratu k normálu zatoužilo patnáct lidí. Proč nás není víc?
Vezměte si k ruce diáře a poznačte si, co nás čeká.

P. S. A šéf už patří zase jenom nám. Po sedmi letech předal Vláďa s radostí své šéfovství TAKu jistému Hasiči.

Mila Fuxa už hraje » st 16. února » MiMa

Zpráva od Můry » čt 17. února - Jišle a ZuVla

Minulá vycházka, ač to původně nevypadalo, byla velice atraktivní. Sešlo se nás 11 (3+8). 4ři nechoděj, ale TAK to jistí. Na Radlické jsme se stavili u památníku na oběti bombardování tehdejší vesnice Radlice. A pak jsme vyrazili vzhůru na hřeben místního horstva, po němž se prohání stádo koní Przewalského. No, stádo, jsou to 4 kobyly. Ale příroda jak na mongolských stepích. Cesta dolů do Prokopského údolí je naopak samá skála, no úžasné. Našli jsme i jezírko, u něhož se točil film Limonádový Joe a Pelíšky. Účastníci sice postupně odpadávali, ale jádro se stavilo na pivo v Hlubočepích v bezva restauraci U Škopů, pak došlo kolem hlubočepského zářezu na cyklostezku vedoucí až k Vltavě a na bus/tram do st. Lihovar. Celkem 7,2 km.
Příští vycházka nebude tak divoká, ale snad se nám konečně podaří dojít podle Botiče až do Vltavy. Sraz bude tam, co jsme se vždycky zarazili, tedy v hospodě U břehu. Roh ulic Mendíků a Adamovská v Michli. Stanice tramavaje 11 a 14 Pod Jezerkou, a to v úterý 22.2. ve 13.30. Vltavu překonáme přívozem u žel.mostu. cílem cesty by měla být bývalá kavárna U zavěšenýho kafe (dnes Fejeton) Úvoz 6, kam nás pozval Jirka Kučera. Pro ty, co tam dojdou, je připravena prohlídka Malé Strany s prohlídkou nějakého podzemí. Tak se těšte a přijďte!

Zítra a neděle » út 22. února » ZuVla

Ahoj, tak si zítra přibalte na výlet svačinu. Jirku nenapadlo, že Babice, kde plánoval oběd, (1300 obyvatel, soukromé gymnázium Open Gate) je vlastně jen taková noclehárna Prahy. Takže přes poledne vše zavřeno, ani večer se nikde nenajíte, obchod a cukrárna otevírají až odpoledne. Startovací pivo a možná polévka jen na začátku v Říčanech a pak až ve čtyři ve Škvorci.
Už dvě potenciální frekventantky nedělní Posledlostní vycházky se chystaly přijít před hlavní vchod na Olšanech u Lobkovičáku. Tak tedy inzerovaná zastávka Mezi hřbitovy zřejmě jen nenápadně naznačuje, že existují hřbitovy nejméně dva. A my se právě sejdeme před Olšany č. 2 . Oba hřbitovy protíná ulice Želivského. Přijedete-li metrem na Želivského, je jednodušší jít rovnou pěšky, protože stanice je kvůli stavbě posunutá a jmenuje se teď příhodněji taky Želivského. Směrem od Ohrady se dál vystupuje Mezi hřbitovy. A pak dojít ke vchodu. Uvidíte-li za branou v dáli pravoslavný kostelíček, tak bingo. To nic nemění na tom, že my chtiví oběda se sejdeme v 11:45 v restauraci U Kozla na Basilejském náměstí a na hřbitov půjdeme zřejmě pěšky ve 12:45, abychom všichni mohli odejít v jednu.

Pozdrav z víkendu uprostřed týdne » st 23. února » MiMa

Pozdrav z víkendu uprostřed týdne » st 23. února » JiKo

Zdar vespolek, nevím, jestli jste ve Škvorci nějak probírali Marii Terezii Savojskou. Shodou okolností dnes v 1:40 na ČT2 byl pořad Cesty víry věnovaný jí. Opravdu zajímavá osobnost. V archivu to ještě najdete.

Můra píše a zve opět na 1. 3. » čt 24. února » JiŠle a ZuVla

TAK se nám to konečně podařilo. Došli jsme až k Vltavě a dokonce jsme se přes ni přeplavili. Ta postava na jedné fotce jsem já, jdouc korytem Botiče. Šlo nás tentokrát rekordních 22 (8+14). Proud Botiče si neukázněně razí cestu místy, kam se nesmí. Tak jsme to museli obcházet, ale zase jsme ho našli. Na poslední fotce zapíjíme v hospůdce na náplavce moji čerstvou vnučku Toničku. Už je nás tam jen 11, zbytek jako vždy odpadnul, bolely ho nohy.
Následovala vycházka s TURASem po Malé Straně. To byste nevěřili, co je tam zajímavých zákoutí a dvorků, které se skrývají za průchody do hospod a kaváren (Tak můj Jirka posílá pár střípků z malostranských sklepů a dvorků).
Pozvánka: Vycházka č.11 Karolínka. Příště 1.b řezna bude sraz ve 13:30 na stanici metra A Strašnická a potáhnem do Hostivaře ke Karolínce.
P.S. A my se z Karolínky přesunume do naší hospody v Blanické

Dodatek k Malostr. vycházce » čt 24. února » AlKo

Dodatek k Malostr. vycházce » čt 24. února » MiMa

Allo, co to bylo za mejdan a co jste pili, že jste se vznášeli??? Příště mě pozvi, taky bych to zkusil

32. VUT Z Říčan do Bezdíkova » so 26. února » ZuVla

Ahoj všichni, z říčanského nádraží okolo koupaliště Jureček jsme se lesy vrátili zpět do Říčan. Do hospody Na rychtě, protože oběd v Babicích u Uherského Hradiště nám přišel přeci jen trochu z ruky. Jirka se po 25 letech znovu prospal na stole, přibyly dvě, odpadli tři. A tak nás lesy do Babic vyrazilo sedmnáct. V Babicích měli kromě otevřeného Kellnerova gymnázia Open Gate zavřené úplně všechno. Pak přes lesy rokle ke Skalním mísám. Lehké zklamání, ale výhledy na hory v polích nad Škvorcem vše vynahradily. Už jen zhlédnout krásně opravený zámek (zase ho koupil a opravil nějaký Rusák) a dojít na náměstí. V hospodě U Zálabských se Škvorec definitivně změnil na Bezdíkov. Tady v hospodě měl Štěpánek ordinaci i čekárnu a sestřička Hlaváčová zahradila cestu na záchod plakátem Goťáka. My jsme si v ordinaci dopřáli jen jedno pivo a odjeli vstříc všedním dním zpátky do Prahy. Fotoalbum »
Příští víkend uprostřed týdne bude zase za 14 dní, ve středu 9. března, Jirka už maluje mapy.

Pozdrav z Orle » ne 27. února » MiMa

Zdravime z Jizerských hor