Wasabi - Wasabia japonica (někdy Eutrema japonica)

Wasabi je velmi ostrý japonský křen. Při styku se vzduchem ztrácí na síle. Pěstuje se i na severozápadě Severní Ameriky, k růstu potřebuje mírné teploty a dostatek vody. Pěstování wasabi je velmi náročné, výsledný produkt je tedy drahý.

Proto se často prodávají wasabi náhražky (částečně nebo zcela nahrazen obyčejným křenem, hořčičnými zrníčky, různými emulgátory a barvivem). Prodává se v podobě pasty nebo prášku, který se ředí vodou, ale i čerstvý. Konzumují se i listy z nichž se připravuje pikantní salát.

Wasabi se hojně používá při přípravě suši, neboť jeho schopnost zbavovat potraviny bakterií je veliká. Neutralizuje pach syrové ryby.

Wasabi nezpůsobuje zažívací obtíže, neboť jeho aromatičnost rychle vyprchá. Čerstvé wasabi je bohaté na vitamin C, vitami B6, hořčík a vápník. Neobsahuje Cholesterol a tuk. 100 gramů wasabi má přiližně 80 kalorií.

U nás se prodávají oříšky obalené wasabi - velmi pikantní. Kromě na suši se dá wasabi použít prakticky do všech pomazánek (rybí, sýrová, tvarohová apod.), do dresinků k salátům a zelenině, místo hořčice k masu, ale pozor, přidávejte opatrně, abyste si jídlo nezkazili přílišnou pikantností. Senzační je v bílém jogurtu.

Nalezneme-li na obalu nápis hon-wasabi, je to pravděpodobně pravá japonská wasabi pasta. Osvědčená je i značka S&B - nutriční hodnoty pro 100 g výrobku: Tuky t g, sacharidy 53 g, bílkoviny 2,7 g, energie 1197 kj/286 kcal. 100 g obsahuje: Křen (24,12 %), sladidla: E420, cukr, laktóza, řepkový olej, sůl, kukuřičný škrob, sójová mouka, voda, wasabi (1,61 %), dochucovadla, kurkuma, antioxidant E330, emulgátor E473, zahušťovadlo E415, barvivo E133. Neobsahuje přidaná barviva. Může obsahovat sóju a mléko. Skladujte v suchém a chladném místě, po otevření skladujte v lednici.

 

návštěv | © JaVor 2005 | Zpět na Čtrnáctku