Dozvuky sobotních vycházek » čt 1. dubna » ZuVla

Ahoj všichni, když jsme v sobotu stoupali od Holyně k Barrandovské spojce, viděli jsme vlevo takovou stavbu - něco mezi bezdomoveckým sídlem a brazilským slumem. Na plotě byla cedule Zákaz skládky odpadků a keramická cedulka Dana Homolová. Tak to byl dům herečky Dany Homolové, exmanželky Václava Vydry a dcery Miroslava Homoly, který nahrával na smeče Hlustvisihákovi. Dům jsem nevyfotila, ale vševědoucí Blesk vyfotil stav domu v roce 2012 a to i za plotem.

Zpráva Blesku z roku 2012: Exmanželka Václava Vydry (56), herečka Dana Homolová(60), kterou známe z reklamy jako „hypotéku od Komerčky“, žije v plechové boudě! Prapodivná stavba spojená s boudou z vlnitého plechu, prkenný plot a neskutečný nepořádek kolem rozestavěného jezírka za domkem. Takové »bydlo« si herečka Dana Homolová nechala zhotovit v poli ležícím vedle hlučného Pražského okruhu plného projíždějících aut... Podle záznamů z katastru nemovitostí nemá stavba ani číslo popisné (už má, U Náhonu 33), na jehož základě si může banka zřídit zástavu proti poskytnutému úvěru. To znamená jediné: sama „hypotéka od Komerčky“ hypotéku paradoxně nedostala! „Asi kvůli stáří a chudobě,“ řekla před časem. A co víc – její dům není ani zkolaudován, jak nám řekla paní žijící opodál. „Mám dokonce pocit, že žádost o stavební povolení, kterou podávala, byla na úplně něco jiného,“ vyjádřila se sousedka. „Co se tu děje, se mi vůbec nelíbí,“ má jasno. „Kolaudace proběhne do konce týdne,“ ujišťuje Homolová sama. „Vím, že mě někteří místní pomlouvají a škodí, jak jen mohou. Přitom mám domek dva plus nic, nevím, co mi závidějí,“ dodala herečka.

Petra Marínková šla s rodinou ve stopách vycházky Z Jižního kříže až do kina, a tak posílám Petru na soutoku Vltavy s Berounkou s jejími dvěma bobry a také jejich jízdu modřanským metrem.

Posílám další přání » čt 1. dubna » LeJa

* Včera byl Kvído. Pamatuju si jen:
Ulicí jdou Kvídové,
mají sako tvídové.
* dál nevím.

* Dnes je Hugo:
Dozněla fuga přítele Huga
Rudolfinem jako vždycky
bouří potlesk frenetický
kritici žasnou, dámy se pokrývají nachem.
Ve fugách Hugo figuruje
před samotným J. S. Bachem.

Naše setkání v Troji - a dalekohled – pá 2. dubna » JiJi

Ahoj. Včera jsem se (za všeobecného veselí) náhodou setkal se 14-skupinkou u Trojské lávky. Posílám z toho fotku. Jak jsme si řekli, byl jsem se projít (ne na kole) jako po celou zimu a tentokrát jsem sebou měl zmíněný nový dalekohled - viz také foto. Takže info pro ev. zájemce. Tu věc jsem koupil na podzim v Lidlu, kde to prodávali za 800 Kč - po vyzkoušení v obchodě jsem to tam nechal, i když jsem konstatoval perfektní mechanické provedení i funkci. Navíc v ceně futrál a hlavně docela kvalitní stolní stativ (kovový) s bezva malou panoramatickou hlavou. Jen ten by ve foto-prodejně stál jistě dost přes 500 korun. Ale mám velký stativ a obyč. dalekohled také... ALE - za měsíc jsem v Lidlu viděl poslední kus balíčku s dalekohledem a byl zlevněný na 299. Takže podruhé už ano. Příp. zájemce o tuto blbost jen upozorňuji, že to není použitelné "z ruky", chce to stativ, nouzově pevně opřené ruce. Zvětšení je 20-60x. Opticky samozřejmě "žádný zázrak". Jinak jak jsem včera zmiňoval ty volavky popelavé, tak už tam po zimě na ostrůvku ve Vltavě jedna byla - v dalekohledu přes celý okulár...:-) V protisvětle moc pěkné.

Veselé Velikonoce » so 3. dubna » RoTa

Už tu slovenčinu zapomínám :-) Vzpomněl jsem si na film, Jak básníkům chutná-už nevím co. A tam herec Kříž vypráví "A bude tam stát doktor s brašňou..." a tak jsem si myslel, že jde o kabelky královny Běty, což jsou taky brášně. No a ejhle ona je to brošňa (písmeno sem, písmeno tam) čili brož. Dík Helčo za obohacení jazyka a to ač nejsem dáma :-).

Není to moc Velikonoční ale co dneska je, že? Když tak čtu debaty o vtipech a jejich vhodnosti, taky přispěji svou hrstičkou pod mlýnský kámen.

Amíci si dali do ústavy svobodu slova a celej západní svět se tím ohání. Ale to tomu dali. Teď se všichni hádají co to je. Může si každej krafat co chce nebo je ta svoboda bezbřehá. A už jsme u pojmu svoboda a ten si taky všichni vykládají různě. Já, zestárnuv a doživ se průměrného věku se nad lecčíms taky občas rozčiluju ale pak nad tím mávnu rukou neb co jsou tyto debaty proti nekonečnosti Všehomíra.
Napadly mě verše.

Velikonoce,Velikonoce
kdyby jste to znali
co se na Vás všechno semele,
místo bychom rozjímali,
nakopali byste nás – mám to napsat? Tak jo!
Nakopaly byste nás doprdele.

A tak je to dobře neb je to zřejmě lidská přirozenost. To jsem chytrej co? Tak jen tak dál, močálem černým, kolem bílých skal. Mimochodem. Víte, že podle Wericha existují v češtině jen dvě synonyma a to močál a bažina? Tak hezkou Bílou sobotu, do které se toto moje kecání už koukám přehouplo. Měli byste baštit k obědu Velikonoční hlavičku čili nádivku a tak dobrou chuť!!! A ty kecy čtěte i pište-vždyť jsou zábavný, proč je zakazovat :-).
Dobrou noc. Rosťa zvaný též *RMV*

Jaro! » ne 4. dubna » ZuBr

Zdravíme a přejeme krásné svátky jara.

Velikonoční pohádky » ne 4. dubna » MiMa

Povahy, musím se s Vámi podělit o krásný zážitek.

Neděle Velikonoční a odpolední procházka s Věrou a Hardym z Petrovic do Křeslic podle Botiče je zaměřená na to najít vrbu a nařezat proutky z kterých potom upletu pomlázku, kterou druhý den ráno na pondělí Velikonoční seřežu Věru a vše co se mi v okolí namane, koleda-nekoleda a teď svítí sluníčko a je teploučko a už jsem nějaké ty proutky nařezal, ostny to nemá tak snad z vrby, a nyní, za zaslouženou odměnu, vzhůru do Křeslic do hospody U dvou dubů, kde u okénka fasujeme výborné pivo Bernard 11 a jitrnice a tlačenku, neb dnes jsou zde Velikonoční zabijačkové hody a když se řádně na lavičce u hřiště posilníme a ty dobroty pivem spláchneme, odcházíme strání z kopce a pod námi teče Botič a slunce silně svítí a prozařuje hladinu potoka a náhle nevěřím svým očím, v potoce, těsně pod třpytící se hladinou nahé tělo s dvěma plováky, a nejsou to plováky, jsou to kozy ano, nestydím se to říci a je to pěkná baba a je jen tak halabala a užívá si chladné vody Botiče, ale už je jí zima, tak musí z vody ven a do osušky a představení končí a Věra mě žene dál, a už jenom letmé ohlédnutí a tak si spokojeně vykračuji k domovu a byla to taková hezká tečka za prima dnem, no prostě taková Velikonoční pohádka.

Ad Velikonoční pouť od pivovaru k pivovaru » 5. dubna » ZuVla

Ahoj všichni, když nás v sobotu dorazilo na domluvený sraz na Depu Hostivař jen šest, věštila sudička Jana Ch., že nás nebude na Velikonoce putovat ani čtrnáct. Naštěstí jí věštba zase nevyšla. Na start před Počernický pivovar se ze všech světových stran slétlo bez jednoho 2x14 věrných holubů. Po startovacím pivu na stojáka jsme vyrazili na hráz největšího pražského rybníka – Počernického a poprvé jsme se nestočili podle Rokytky do Prahy, ale pokračovali dál proti jejímu toku na východ. Podešli jsme nejstarší rychlíkovou trať a do cesty se nám na soutoku Rokytky a Říčanky postavil stánek. Posezení zajistily Sady, lesy, zahradnictví, občerstvení - velikonoční vaječńák, šampus, nádivky my. Došlo i na neúspěšný pokus o mozeček. Podle potoka, tentokrát Běchovického na start druhého nejstaršího běhu na světě. Srovnávací foto se zatvrzelými běžci z roku 2017 bohužel nevyšlo, neboť místní bdělí zakázali Ivče vmísit se mezi běžce. Před čtyřmi lety byl dvůr Staré pošty v rekonstrukci, teď se po dvoře proháněli divoký poštovní koně. Nejžíznivější pivařka Stáňa se doťukala na zavřenou hospodu, a tak jsme k velikonočnímu beránku mohli stylově popíjet Muflona. Poklidný oběd vystřídala sněhová vánice. Jako Deus ex machina se objevil autobus. Toho využily slabší kusy a odpadly. Ale byl to apríl! Do dvou minut už byla zase pohoda.

Podešli jsme virtuální Pražský okruh a došli do virtuální vesnice Lítožnice. Tři Lítožnické rybníky vypustili a napustili jeden velký. Takhle se lámou rekordy, rázem je v Praze čtvrtý největší. To se musí pochopitelně oslavit. V Panské zahradě se konečně ke slovu a oslavě dostaly i zbylé Ivanky. Tvrz Lítožnici jsme se v bažinách ani nepokoušeli najít, z tvrze v Dubči, kde bratr Matyáš málem připravil Rudolfa II. o trůn, zbylo tak málo, že jsme to šli raději zapít do místní Sokolovny. Od dalšího velkého rybníka V Rohožníku jsme začali stoupat loukou. Ale co to? Majitel ji nahoře oplotil. Zřejmě chtěl docílit Non pasarán. Ale to neznáte Čtrnáctkáře. Dvěma dírami v sousedově plotě jsme získali volný průchod na jedinou pořádnou vyhlídku tohoto dne - lom Rohožník. Pak loukami podle Říčanky, která nás provázela skoro celou cestu, k druhému největšímu pražskému rybníku Podleskému. Zde na hrázi už nám po ostré střelbě na Rohožníku zbyl jen lihuprostý čaj. A je tu Uhříněves, nejdřív šábes u židovského hřbitova, poslední několikeré překonání Říčanky a už nás vítá pivovar. Velikonoční pouť je zdárně dokončena, ušli jsme 14 kilometrů na Dálném východě, obešli jsme čtyři rybníky, otevřeli tři okénka a u čtvrtého můžeme spočinout na zahradě v křesílkách u stolů. Sedělo se tu moc hezky, jen nastupující zima nám zavelela odejít. Tak jednoho Aloise na cestu a Veselé Velikonoce!

Ad Nádraží Braník - konečná vystupovat! » po 12. dubna » ZuVla

Ahoj všichni, v sobotu jsme po veskrze úspěšném srazu (ani jeden zoufalý telefonát) obešli obchoďák Westfield. I když to není obchoďák, to jsou spíš zastavěné velké širé rodné lány. Vnořili jsme se do Kunratického lesa a hned nás zarazil srub Gizela. Je totiž přísně zakázáno míjet nejen otevřená okénka, ale i velkokapacitní sezení. A tak první výstřely už po čtrnácti minutách chůze. Pak už nás čekalo otevřené okénko Za větrem. Něco za něco. Točený Muflon, ale pohodlné lavice vystřídaly klády. Jedno opakovací foto mezi sekvojovci a už křižujeme u Labutě Kunratický potok. Ve Společenské zahradě odkryli archeologové v roce 2001 Krčský rondel a my jsme vykopávky v roce 2008 dírou v plotě navštívili. Teď není na místě zbytečná skromnost. Na mapy.cz, kde by Krčskému rondelu spíše příslušel odkaz na nějakou od(p)ornou studii o vypíchané keramice, jsou uvedeny Vycházky po Praze (ctrnactka.net) », kde je foto, jak stoupáme na Krčský Hisarlik. A už je tu vila Kamila, kam za Antalem Staškem často jezdil TGM. Aby se mu nebořila kopyta či kola jeho ořů do bahna, nechal magistrát ulici k vilce vydláždit. A zatímco všichni okolo už dávno jezdí po hladkém asfaltu, 169. nejbohatší Čech v Mercedesu a Emma Srncová drncají stále po kočičích hlavách. Jak se nevyplatí bojovat proti alkoholismu, se přesvědčil i věhlasný psychiatr dr. Šimsa. Díky kamarádu Josefu Váchalovi skončil jako šílený doktor Řimsa.

Takhle nesmíme dopadnout, hned u Památníku obětem jsou lavičky, které dobře známe už z oslav před pěti lety. Pavel T. s námi v dubnu narozeniny asi neoslaví, ale Petra M. deset let se Čtrnáctkou ráda – tady a teď. Překřížili jsme sídliště Novodvorská, obešli biotop, jak se teď vznešeně říká koupališti, a opět se vnořili do divočiny. Rybníky a brody střídala tajemná zákoutí – ústav pro padlé dívky a Sluneční lázně, kde vraždil šílený liliput. To už si raději prohlédneme sochy na zahradě Jana Hány. Tady je to samý svatý, ale když sochal na zakázku, vždycky mu z toho vyšel nějaký bolševik. Krátká úderná zastávka v altánku pro čtrnáct přísedících a už je tu Noc a den s vybledlými hvězdami. Z ušetřené barvy na nebe zbylo Davidu Vávrovi i na omítku domu ing. Magora. Vyšli jsme na hranu Nad údolím. Tady v podkroví bydlel krteček s modrými kalhotkami a hned vedle Miroslav Štěpán. Taky před jeho domem přednostně vyasfaltovali silnici. Kde jsme to jenom slyšeli? Skandovali jsme: „Na Štěpána bez Štěpána“ a ono se to opravdu stalo. Zavřeli ho do lochu a dříve než se nadál, bydlel v „jeho“ domě herec. Jan Potměšil. To jsou paradoxy! A už je tu poslední vyhlídka. My naštěstí holé ruce nemáme, a tak si můžeme vystřelit i na most Inteligence. Dokončili jsme pochod po zbylé části mostu a zamířili ke Kotěrovi do Korkoránu. Tady pod mostem Inteligence moc inteligence nepobrali, už v sobotu odpoledne jim došlo pivo. Tak jsme šli na Spartu. Naštěstí je i v Braníku. Sedli jsme si k vodě a dorychtovali se Mouchama.

Tak, This is the end. To byla poslední, 18. vycházka v dobách uzávěry. Strana a vláda povolila vodítko, a tak teď už můžeme i na chalupu do toho zmiňovaného okresu Most. Ráda vás všechny vycházkáře uvidím na Posedlostech, tak na podzim, to už snad budou otevřené i hospody, nebo na víkendu uprostřed týdne, jestli se nějaký ještě podaří uspořádat na jaře. Další nápady na pražské vycházky mám, ale ty si nechám, až přijde sedmá vlna a my budeme teprve potřetí očkovaní.

Jirka s důkladností inženýra namaloval do jedné mapy trasy všech našich vycházek »

Ivan Vávra umřel » st 14. dubna » JaVá

Mám smutnou zprávou, dneska, 14. dubna nad ránem mi umřel brácha. V listopadu mu bylo 68.
Za víceméně plné kondice ho včera odpoledne postihla masivní plicní embolie… jkv

Ivan Vávra umřel » st 14. dubna » RoTa

No to je tedy jobovka. Jeníku, přijmi upřímnou soustrast. Ivana jsem sice už drahně let neviděl ale pamatuji si ho dobře. A vzpomínám si taky na příhodu z povodní 2002, kdy se v Ústí nechal přivázat na lano a v rozvodněném Labi doplul s jiným lanem ke kontejneru uvolněnému povodní a hrozícím, že poškodí mostní pilíř, záchranné lano zahákl a doplul zpět. Byl to řízek.
No a teď nějaká blbá embolka... Inu, sme jen třtiny, větrem se klátící :-(.
Doufám, že to nebyl následek očkování-krevní sraženiny po něm jsou teď v kurzu. TAK smutné ahoj.

TESTŮRA Českomoravského SK TURAS Praha – Brno Ročník 43 Číslo 382 » st 14. dubna

Testujeme všude všechno, furt dokola. Kdo může, testem dobovým, ke klidu sobě i okolí pomůže. (Nezapomínejme: Testes, nejen jelení, se na podzim radují, neb když se ochladí, pomáhá to spermatogenesi, že.) Testem života již dávno neexistujícíhoj TURASu bude radostná účast - oddělí zrno od plev... Např. na schůzi bylo postupně vosum, gulášek, na čepu Raslávek, mňam...... Hlavním tematem bylo MINITAŽENÍ:
1** Zrovna se hlásí 37!!! Cca 7 váhá, zbytek to myslí vážně, že...
2** Proto rashodnuto rasdělit se do skupin: Sokoli, Bobři, Jeleni anebo starší, mladší a baby (až v pátek). Nebo taky čtvrtek, pátek, sobota....
3** Ještě se přidá krasně, měnlivo, vošklivo... taky 8, asi 16, a víc (km denně). I hledisko spací - v lese, na terrase, v posteli.. Anebo 15 x 20 x 25 kg. Neopomeneme vybrat: zelená, hnědá, černá... Taky raspočítat sekery, kotle, kytary, + lekárny, plachty, lana, dalekohledy, koření a vůbec papu na 3 dny k ohni. Okének minimálně. Bude se zjišťovat.
4** Odjezdy, přesedy, vlaky, busy, vozba až kam a taky zpět...
Shrnuto: raskazy u styčných k rasdání budou 24. 4. na MINIVANDŘÍKU na Jiříhoj a 27. 4. na Jaraslava, kdy SCHŮZE DALŠÍ BUDE. HOJ ZAS! …

A jak psala VYŠKTŮRA, na schůzkách, (maily i telefony) řeší se výpady do přírody. Jak bude v květnu, uvidíme koncem dubna…. Zde varianty (Vlaši + JiKu) na Vandřík (24.4.) ev. MiniKřivoPivo (22.5.?):
1. Pivovar Malý Janek Jince - Plešivec - pivovar Hostomice (PETKY). V Jincích je iniciativa Chcíp pes, takže tam je normálně otevřeno a točí
2. Voznice…pivovar Kytín - přes Brdy pivovar Řevnice - obé PET, v sobotu bude zřejmě v Kytíně spousta lidí
3. Jarov (Vrané), Zvolská Homole - pivovar Vlastenec v Březová Oleško - Davle (jen jeden pivovar, ale zase ho nikdo nezná)
4. Únětice ze Šárky do Roztok, nebo obráceně (plno lidí)
5. Vodouchův Kostelec nad Č. lesy z Čes. Brodu do Kouřimi (i naopak)

INFO dostává, kdo se přihlásí na skturas(at)gmail.com. Přestane-li to chodit, ihned se hlásí zas. HOJ TURAS!

13. Sázavský koncert (Redl & Hradišťan) - přeložení opět o rok » čt 15. dubna » LeHni

Moji milí, jistě chápete, že ani letos se květnový koncert v Sázavě nemůže uskutečnit. Chci však ještě jednou doufat, že za rok to půjde. Nový termín: opět poslední květnová sobota, 28. 5. 2022. Zakoupené vstupenky budou platit i na tento, již třetí termín. Ale samozřejmě je můžete i kdykoli vrátit.
Díky za pochopení. Po Novém roce budeme snad moudřejší...

A abych nebyl jen poslem špatných zpráv, mám jednu lepší. Naše kapela Nerez&Lucia vydává v květnu nové album. Budete-li o ně stát (na CD nebo na vinylu), neváhejte si o ně napsat. Tak jako jsem mnohým z vás dokázal osobně doručit po Praze a okolí vstupenky na Sázavu, stejně budu umět (a s potěšením) donést zájemcům i naše hudební nosiče. A klidně i podepsané námi třemi sólisty (Lucia Šoralová, Zdeněk Vřešťál a moje maličkost), nebo i s věnováním na objednávku. Když už tolik měsíců nesmíme koncertovat, můžete nás, tč. nezaměstnané muzikanty, mít aspoň doma v konzervované podobě :-)
Hezké jaro přeje Vít Sázavský.

Václav Kotrch - R.I.P. » čt 15. dubna » LeHni

Další zpráva od syna Vaška Kotrcha, píšu si s ním a vypadá to, že bude pokračovat v rockenrolu. Až to půjde, tak bude rozloučení s Vaškem v Hlubočepích. Tak už se těšte.

Ad neděle 18.4. a sobota 24.4. » pá 16. dubna » ZuVla

Ahoj všichni, k dyž vypiju čtyři šest osm deci, svět okolo zrůžoví a já jsem ke všemu svolná. I k další vycházce. Na včerejším promítání mě „přemluvily“. O víkendu nakonec nikam nejedeme, v sobotu hlídáme, tak by vycházka zase jen po Praze byla v NEDĚLI. Tak kdo nejede okopávat, sraz bude, jak se na svátek sluší, až v 11 hodin na stanici metra Nemocnice Motol. Zopákneme si nástupní stezku, kde bylo v lednu tolik padlých žen, ale pak už bude následovat procházka růžovým sadem.

Na další sobotu zopakuji pozvánku od Jirky Kučery. Na Jiříky 24.4 . chodí TURAS Jarní Pivoklát (pro neznalé - někdejší Křivoklát metamorfoval lety na putování od pivovaru k pivovaru). Tentokrát bychom spojili síly a vyrazili společně Čtrnáctka a TURAS na verzi mini, tedy jen jeden den. I když otužilcům přenocování ve spacáku někde pod převisem nikdo nebrání. Každopádně vlak do Berouna jede z Hlaváku v 10:51 (ze Smíchova 10:58). Dojedeme do Zadní Třebaně, odkud lokálkou do Hostomic. Zde startovací Fabián v pivovaru (otevírá až ve dvanáct, proto nemá cenu jezdit dříve). Pak vystoupáme na Brdský Olymp – Plešivec, kde oheň, buřty atd. a poté sejdeme do cíle v pivovaru v Jincích. Trasa cca 12 km.

Českomoravský SK TURAS Praha-Brno + Trasa 14 TAK

pořádají a zvou na výlet, výpad, pochod, vycházku, toulku...
POLOVANDŘÍK – MINIPIVOKLÁT – MIKROCVIČENÍ,
v jednom event. i dvou dnech, do dávno oblíbených míst, s názvem: „NA PLEŠI VEŠ II. (IV?)“

Nejen že příroda volá. Nenaplněné kilometry jara, taky touhy, zvyky, tradice, v nás již i geneticky zakodované, nedávají nám polehávat ni spát. Počin jen malý ale velký významem, celkem 10-12 km lesem, na skálu s ohněm. Od pivovaru ku pivovaru. Možno přespat na super horském trampském tábořišti, keltském hradišti, ev. naskočit do vlaku...
Koná se ve svátek Sv. Jiří, v sobotu 24. 4. 2021
SRAS 10:31 Praha hl. n. u sloupů
odjezd 10:51 (ze Smíchova 10:58)
Zadní Třebaň 11:28,
přestup Zadní Třebaň 11:34, Hostomice p. Brdy 12:06

Jdou zdravé, otestované dvojice, (v lese bez roušek).
S sebou oděv do mrasu i deště, nápoje+papu (ev. spacák a karimatku, vodu+kytaru) k ohni na 1 - 2 dny.
V Jincích dole pak denně otevřeno!

HOJ TURAS! 14 14 14!

Jaro na Norrisově boudě » so 17. dubna » MiMa

Už tady všechno kvete.

Video z výstavy JiKu ve Spolku malostranském » ne 18. dubna » JiKuč

Zde úvodní text: Výstava fotografií MUDr. Jiřího Kučery, pořádaná k jeho významnému jubileu, je prodloužena! Jiří Kučera je nejen lékař, fotograf, ale také člen Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan. Výstava je k vidění po domluvě na sopmsh@seznam.cz.
Dále pro uživatele Facebooku odkaz na příspěvek ».

F sobotu 24. 4. MiniPivoklát (TURAS + Trasa 14) » út 20. dubna » JiKuč

Milá Čtrnáctko, vůbec nemusíte bejt zelení... Těch několik z turasu taky nebude úplně trampsky, že... Ale ti, co přespí by ústrojovou kázeň mít měli, neb jest to posvátné území několika osad... Počasí polojasné, jak sdělují norové & kučeras...

Ad Nedělní procházka růžovým sadem » st 21. dubna » ZuVla

Ahoj všichni, nedělní vycházku růžovým sadem jsme začali stejným výšvihem jako lednové dobývání motolské skládky. Tentokrát žádná padlá žena, a že jich v neděli bylo! Vrstevnicovou cestou jsme zamířili na opačnou stranu nad nemocnici Motol. Rodičky sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých let se slzou v oku zavzpomínaly na pobyt v dřevěných ubikacích, kterými opovrhli i vojáci wehrmachtu a které jako provizorium měly být v padesátých letech zbourány. Ostrý výstup na hranu nijak nenasvědčoval inzerované procházce růžovým sadem. Ale když jsme se pomocí skupinového fota spočítali před první z poutních kaplí, prodrali se houštím v ráji bezdomovců a vyšvihli se zezadu ke Kauflandu, čekaly nás už jen samé růžové perspektivy. Venkovní vernisáž fot se šampaňským, pohodlná cesta po rovině! upravenými cestičkami rovnou ke kiosku Ladronka, točené pivo, dostatek míst na oběd u stolů pro všechny členy naší početné výpravy. Někteří využili i bonus – výstup na nově postavenou rozhlednu Šiška. Poté chytře po cestičkách s poněkud rozbitým asfaltem, kam si za námi kroužící bruslaři netroufli, k výhledu na Prahu. Siesta vestoje, vsedě, vleže. Místo hřiště FC Břevnov, kde vyrůstal Hóóónza Bergr, je teď luxusní rezidence La Crone a hned vedle ní na opuštěné parcele vyrostl Takešiho hrad. Okamura se sice před námi i reportéry ČT skrýval v jednom z tubusů, ale nám, pohotovým fotografům, neunikl. Předměstskou uličkou Tejnka a sady jsme došli k první kapli poutní cesty na Hájek, ale hlavně k Vonáskům. Lakovaný buldočky s gumičkama jsme sice nechali doma, ostatně hospoda se teď jmenuje nezajímavě u Zelené brány. Ale měli tu točené pivo, a když jsme si sedli na zahrádku, nechal nás výčepní (měli jsme jistou početní převahu), sedět a v pohodě dopít.

Tramvaj do stanice touha (být už doma) se pro mnohé stala větší lákadlo než Mertovo vejce u výjezdu z Blanky nebo betonový strom, na který se na každou větev zavěsil jeden voják bez disciplíny. U mrtvé schránky překvapilo gestapo posledního ze Tří králů. Ale když jsme vystoupali na vyhlídku na hradbách, ukázalo se, že na odpal zbylých šampusů potřebujeme krále rovnou čtyři. Tak jsme si užívali nezvyklé pohledy na Hrad i Takešiho hrad na obzoru poměrně dlouho. Jízda tramvají jen kolem je úplně něco jiného než se pokochat Marií Terezií i zezadu, projít se pod tramvajovou tratí na Prašném mostě a proniknout na nádraží Dejvice přes koleje. Prázdné nádraží a bohužel i nádražka na nás dejchly samotou, ale nevadí Café Záhora s točeným Záhorou, párkem v rohlíku a posezením naproti to jistí. Konečně u mě covid získal nějaké plus. Krkonošská hospůdka, o víkendech neprodyšně zarýglovaná, je teď otevřená každý den. Dave nám nejen ochotně natočil pivo Bob & Dave, ale pustil nás i dovnitř na záchodky. Byla to taková hezká tečka za tím naším putováním růžovými sady a pražskými ulicemi. Fotogalerie »

Malá Stezka, jarní » ne 25. dubna » šéf

Ahoj všem, TAK snad se život zase brzy vrátí k nějakému jakžtakž normálnímu stavu, alespoň k takovému, jaký byl na začátku podzimu loňského roku, kdy jsme byli na 62. Stezce (jako jedni jen z několika Tras).

Jak jste jistě zaregistrovali, tak na letošní jaro byla naplánována Malá Stezka spojená (opět po čase) s oslavou narozenin (tentokrát třistašedesátin). Původně byla naplánována na druhý květnový víkend (jak jste si případně mohli všimnout na čtrnáctkových stránkách), ale protože situace ještě pořád není nakloněna k akcím tohoto druhu, tak se oslavenci (v čele s Ivanou Č.) rozhodli o odložení na poslední květnový víkend.(28. - 30. 5.), kdy snad už se opět budeme moct na Stezku vydat.

A aby se to nepletlo, tak to bude opět na Rokycansku a opět v kempu ve čtyřlůžkových chatkách. Ovšem tentokrát ne západně, ale severovýchodně od Rokycan a to v kempu Veselý Habr kousek za Volduchama.

No a protože je už téměř konec dubna, je nejvyšší čas se Stezku přihlásit ». Jana v nejbližší době opět zprovozní elektronickou přihlášku na čtrnáctkových stránkách, Stačí tam vyplnit jen jméno a do poznámky případně poznámku ohledně požadavku na spaní (jak, s kým ...... a tak). A samozřejmě zatím stále počítejte s tím, že ani na konci května nebudou bohové nakloněni a bude nutné další odložení. Buďte negativní, ale pozitivně naladěni!

Slovutná trasa 14 na ČT1 » ne 25. dubna » MaVl

Ahoj, sice až úplně na závěr pořadu 168 hodin, ale přesto se Vycházky dostaly mezi hlavní sledované události – hned za Vrbětice a covid.
Čas reportáže Exkurze » je 35:42.

Depesche XIV + Minitůra » po 26. dubna » JiKuč

 1. Schůze v úterý 27. 4. Od 18:30 v Tatarském krámě. Namícháno bude 10 porcí, 5 již zadáno, kdo ještě chce, obratem se přihlásí dneska, tedy v pondělí do odpoledne, by bylo možno připravit více, že. (Vege sýry jsou)
 2. MiniTažení 6. – 9. 5. se plní. Z Brna a okolí páni 4 st. + 3 ml, + 3 dámy, z Prahy (Č. B.) pánů st.+ ml. 7 + 5, taky 5 dam. Trasu určí schůze 27. 4. dle do té doby zjištěných podrobností. Raskaz bude následovat.
 3. Píše ZuVl: Ahoj, posílám mapu a pár fotek ode mě, Soni a Jirky z 24. 4., z MiniPivoklátu Hostomice – Plešivec ˜– Jince.
  Postupně přijelo a odcházelo cca 35 (TURAS i s původními 12, ostatní z Trasy 14, taky 17 a 4 (tito dva i přespali na Fabianově vyhlídce). 12 hodin, 13 km, b(v)uřtů a piv dost i Šviháků Míle, naroz. měla 22. 4., Jiříků pár, výronů bublin cca 5.
  Krasné počasí jarní, oheň cca 3 hodinky s pečením i foty. Ty dvě, které zašly na vyhlídku Bludnou, čekalo km i hodin lesem více, že. Ale pak ta radost.
  Jince, vojenské městečko, se nebojí ničehoj. Všude otevřeno v pivovovarasu i uvnitř, + podvečerní metal koncert „posádkové hudby“ ve stanu venku.
  Poslední vlak s kytarou a zpěvem dětí a vedoucích nějakého tábora z lesa... Takto vlastně jsme se vrátili k původní (jednodenní) verzi Křivoklátů z let 1974 – 1978, na které jsme chodili se stavaři a ml. mediky, že.
  Doufejme, že doba povolí a dovolí nám HOJ ZAS vyrasit i na dnů více.
 4. Těšme se na 15. - 17. října, na KřivoPivoklát Kamenice – Popelín...
 5. Fotoknížka JiKu vyjde brzy... a snad po 10. 5. bude pokřtěna, spolu s dernisáží výstavy „ASI 16“ v Galerii Spolku Malostranskéhoj!

Pivoklát a zítřejší hospoda » po 26. dubna » ZuVla

Ahoj všichni, Ještě jednou píšu pro ty, co nějakým nedopatřením nečtou Tůru. V sobotu jsme byli na jarním Pivoklátě, a tak Kučka posílá zprávu:

Z MiniPivoklátu Hostomice – Plešivec – Jince. Píše ZuVl: Ahoj, posílám mapu a pár fotek ode mě, Soni a Jirky z 24. 4., z MiniPivoklátu Hostomice – Plešivec ˜– Jince. Postupně přijelo a odcházelo cca 35 (TURAS i s původními 12, ostatní z Trasy 14, taky 17 a 4 (tito dva i přespali na Fabianově vyhlídce). 12 hodin, 13 km, b(v)uřtů a piv dost i Šviháků Míle, naroz. měla 22. 4., Jiříků pár, výronů bublin cca 5.
Krasné počasí jarní, oheň cca 3 hodinky s pečením i foty. Ty dvě, které zašly na vyhlídku Bludnou, čekalo km i hodin lesem více, že. Ale pak ta radost.
Jince, vojenské městečko, se nebojí ničehoj. Všude otevřeno v pivovovarasu i uvnitř, + podvečerní metal koncert „posádkové hudby“ ve stanu venku.
Poslední vlak s kytarou a zpěvem dětí a vedoucích nějakého tábora z lesa... Takto vlastně jsme se vrátili k původní (jednodenní) verzi Křivoklátů z let 1974 – 1978, na které jsme chodili se stavaři a ml. mediky, že. Doufejme, že doba povolí a dovolí nám HOJ ZAS vyrasit i na dnů více. Těšme se na 15. - 17. října, na KřivoPivoklát Kamenice – Popelín...

Malá Stezka » út 27. dubna » IvČe

Ahoj, drobná oprava. Stezka je dohodnutá v autokempu Veselý Habr, od Volduch dál. Jsou tam dva kempy, tak pokud si to budete prohlížet, my jsme ve Veselém Habru. Je tam dostatečně velká restaurace uvnitř i venku, domluvíme polopenzi.
Chatičky dvoulůžkové jsou rezervovány pro oslavence, tak si tvořte čtveřice (palandy). Spát se může i ve vlastním stanu.
V případě špatné epidemiologické situace termín posuneme dál.

Klamovka » st 28. dubna » ZuVla

Ahoj všichni, jen krátká zpráva o stavu zahrádek po roce. Jedenáct Čtrnáctkářů využilo exkluzivní nabídky Můry, abychom se Čtyřkou absolvovali 23. vycházku. Navštívili jsme s ním mj. střešovickou Zlatou uličku, hrob a tři hospody a pak jsme mu raději zdrhli autobusem na Klamovku. Posílám foto pro porovnání: terasa vloni 28. 4. a včera. Pokrok se nedá zastavit, loňskou Toi-Toiku nahradil přilehlý lesík plný podpapírníků. Ale jinak na jevišti panovala skvělá nálada. Jen, když začalo zapadat sluníčko, začali jsme dělat starosti. Zvládnou Čtyřkaři po Ladronce a šestém pivu ještě dorazit do cíle? Zbytečné obavy, už jdou tři králové. A protože okénko zůstalo přívětivě otevřené ještě dlouho po osmé, vydrželi jsme na prknech, které znamenají světů, až do tmy.
Příští zahrádka za týden je ve hvězdách. Dávejte tipy, kam bychom mohli.
P.S. A nezapomeňte se přihlásit na Stezku »

Norrisova bouda - poslední sníh » st 28. dubna » MiMa

Na lyže už to na chalupě není, ale pro Hardyho je to ještě OK.

Odložený XIX. podzimní přechod krkonošský - v termínu 27. - 30. května » pá 30. dubna » JiKuč

Vážení, je to k nevíře, ale podařilo se narychlo zorganizovat odložený podzimní přechod, a to v termínu 27. - 30. května, čili za necelý měsíc. Všechny informace naleznete v přiložené pozvánce. Pokud jsem někoho opomněl v maillistu, pošlete mu to prosím taky.
Hlaste se prosím co nejdříve, jednak bývá tradičně málo míst u Svátků na chalupě, jednak budu potřebovat vědět dost dopředu počty lidí na Moravské boudě.
Účast prosím potvrďte na tomto mailu (včetně specifikace dne příjezdu), dotazy pište klidně i na facebookovou událost.
Na všechny se moc těší Jaras.

Zahradní hospoda příští týden » pá 30. dubna » ZuVla

Ahoj všichni, Můra nás zve na další vycházku: Příští vycházka bude zase mimopražská a trochu delší. Hospůdky cestou jsem obvolal a už se nás těší. Sraz je tradičně v úterý 4. května před hodinou 13tou na Nádraží Veleslavín (metro A). Bus č. 323 odjíždí ve13:05, další jede až za hodinu. Cíl cesty je v Úněticích a možná tam bude i hudba. Na všechny se těší Můra.
A to je důvod, proč nechci dělat zahradní restauraci v úterý. Jsou dvě resp. tři možnosti. Buď ti, co nechtějí na vycházku, přijedou až rovnou do Únětic bus č 355 pro změnu z Dejvické jede v 17:40 nebo 18:10 (bus jede půl hodiny).
Druhá možnost je, že naší zahradní restauraci přesuneme na pondělí nebo středu. Mirek T. mi dal spoustu tipů, ale většinou jsou vzdálenostně na úrovni Únětic. Nicméně Beer Garden na Ohradě je skvělý tip. Už jsme tam byli v roce 2012, tenkrát se jmenovala hezky česky Žižkovské zahrádky. Mají tam točené pivo (Radegast, Plzeň), klobásy, pizzu a další, kapacitní sezení u stolů, dokonce je tam i obrovská plachta pro případ deště a samozřejmostí jsou otevřené záchody. Takže volí normální život jako v Jincích. Tak teď bych byla ráda, kdybyste ti, co chcete jít na zahrádku, mi napsali mail, zda Únětice, či zahrádka v pondělí nebo ve středu. A doufám, že hlasování nedopadne 1:1 (jeden hlas Jirka, druhý já)
A ještě si musím vychutnat svých 47 vteřin slávy. Tak dlouho totiž trval náš výstup v 168 hodin. Na Římsolozích to zanechalo takový dojem, že o nás složili i dvě básně viz:

(2030)
SENIOŘI
ARCHITEKTONICKÝ SKVOST A ZVĚDAVOST
ZASTAVENÍ U VILY TOMIA OKAMURY

D - 26/4/2021:
Sešli se důchodci zase jednou,
vyrazili na toulku vlastivědnou,
na cestě kolem divné vily,
se na chvíli zastavili,
navrh jí Kerez, známá šajba,
švýcarský architekt z Maracaiba.

H - 28/4/2021:
Důchodci poté, co za malou chvíli
k nejbližší hospodě dorazili,
se do fronty k okénku postavili.
Lačnými doušky teď pivo pijí,
někteří dokonce se hlady svíjí,
důchodci navzájem zvědaví,
co soused si k svačině rozbalí.